reklama

Velkoformátovou dlažbu zvládnete díky našemu návodu přilepit sami

Velkoformátovou keramickou dlažbu můžete snadno nalepit na zeď a využít ji jako luxusní obklad. Potřebovat budete speciální pilu pro řezání keramiky. Jinak ale žádné zvláštní nářadí potřebovat nebudete. Pila se dá půjčit v každých lepších stavebninách. Velkoformátový obklad můžete použít v koupelně nebo jako obklad stěn v letním sídle.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepení velkoformátové dlažby zvládne i zručný kutil (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

  • flexibilní lepidlo
  • pilu na keramické obklady
  • vodováhu
  • gumovou paličku
  • ozubené hladítko se zuby 8 mm

Sádrokarton můžete na stěnu lepit pomocí pěny
Sádrokarton můžete na stěnu lepit pomocí pěny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V prvním kroku je důležité zkontrolovat, zda zeď, na kterou budete obklady lepit, je rovná. Pokud ne, musíte ji dát do roviny. Způsobů je několik – nerovnost můžete srovnat jemnější jádrovou omítkou nebo silnější vrstvou štuku. Dalším způsobem, jak srovnat zeď do roviny, je nalepit na ni sádrokartonovou desku. SDK se na zdivo lepí buď přímo speciálním lepidlem, nebo PU pěnou, která je k lepení sádrokartonu určena.

Pilu si můžete půjčit ve stavebninách
Pilu si můžete půjčit ve stavebninách (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Velkoformátovou dlažbu si dobře rozměřte. K jejímu dělení se používá speciální pila na řezání keramických obkladů. Lepší modely jsou vybaveny vodním chlazením, které navíc podstatně redukuje prach při řezání. Klasické dělicí řezy se provádí snadno. Trochu více práce dá řezání úkosů pod úhlem 45 stupňů. Ty se používají při lepení desek v rozích. Pila jde nastavit na požadovaný úhel, což práci hodně ulehčí. Výsledný řez nemusí být zcela hladký. Keramiku můžete obrousit speciálním lamelovacím kotoučem nebo brusnou houbičkou – oba způsoby jsou možné a řezné hrany takto můžete začistit.

Po promíchání nechte lepidlo pár minut odstát a znovu promíchejte
Po promíchání nechte lepidlo pár minut odstát a znovu promíchejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Když máte dlažbu naformátovanou, můžete přistoupit k jejímu lepení. Lepidlo musí být na keramiku a flexibilní. Jeho zpracování probíhá podobně jako v případě podobných lepicích malt – v kýblu a s přesně daným poměrem vody, který výrobce uvádí na balení lepidla. Po prvotním promíchání je potřeba nechat lepidlo pár minut odstát a promísit znovu. Pak už můžete pomocí zednické lžíce a zubového hladítka nanášet. U velkoplošných obkladů se lepidlo nanáší jak na stěnu, tak na obklady.

Spáry vymezují plastové podložky
Spáry vymezují plastové podložky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obklad s lepidlem přitiskněte na stěnu a pomocí vodováhy nebo laseru srovnejte do roviny. Pokud vše sedí, můžete paličkou obklad jemně poklepat, aby se ke stěně pevně přichytil. Dobré je začínat od rohu stěny a použít dlaždice seřezané pod úhlem 45 stupňů. Samotná vazba je při lepení stejná jako při běžné pokládce – jednotlivé dlaždice můžete překládat zhruba o 1/3 jejich šířky. Kolem stěn a stropů si nalepte malířskou pásku, abyste si okolní povrch lepidlem neumazali. V rozích nechte pár milimetrů mezeru – přijde zakrýt tmelem. Roviny jednotlivých dlaždic kontrolujte vodováhou nebo můžete použít speciální vymezovací klínky a kleště pro obkladače. S jejich pomocí je pokládka výrazně jednodušší a rychlejší.

Posledním krokem je vyspárování dlažby – použít můžete jakoukoli barvu spárovačky, která se používá na běžné obklady. V rozích u stěn nebo u stropu můžete použít krycí lišty. Pokud dlažba přiléhá ke dřevěnému obkladu – například palubkám, musíte nechat prostor pro dilataci. Dřevo pracuje. Kdyby bylo ke dlažbě natěsno, mohlo by se vyboulit. Před samotným spárováním je samozřejmě nutné nechat lepicí tmel dokonale vytvrdnout – délku schnutí lepidla najdete na obalu od lepidla.

Při řezání otvorů do keramické dlažby se používají vrtací diamantové korunky. Vrtá se bez příklepu. Korunky můžete upnout také do úhlové brusky. Při vrtání flexou musíte nástroj nejprve jednou stranou „chytnout“ do řezaného materiálu – jakoby  zešikma. Až poté, co se ostří korunky chytne, můžete ji vrátit do roviny a vrtat běžným způsobem.

Použít se dají různé průměry korunek v závislosti na tom, zda vrtáte otvory pro elektroinstalaci nebo například pro vodovodní potrubí.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak vybrat lepidlo pro lepení obkladů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.