reklama

Návod, jak vyměnit spárovací hmotu v obkladu

Naše bydlení s sebou nevyhnutelně nese nejen neustálé vylepšování a zdokonalování našich obydlí, ale také občasné opravy a předělávky. Tu něco praskne, tu se něco vydrolí, tu něco přestane sloužit. Víte, jak třeba vyměnit spárovací hmotu v obkladu?

Vyměnit poškozenou spárovací hmotu mezi dlaždicemi zvládnete sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vyměnit spárovací hmotu v obkladu

V každé domácnosti je čas od času potřeba něco opravit nebo vyměnit. Jedná-li se o mobilní vybavení, jde to vcelku snadno. Horší ale je, když se nám rozbije něco, co je pevně přilepeno nebo jinak ukotveno. Jednou z takových méně oblíbených disciplín je výměna spárovací hmoty v obkladu ve chvíli, kdy se zmíněná hmota vydrolí, popraská a vůbec vykazuje známky odchodu na věčné časy.

S výměnou spárovací hmoty v obkladu se také často sveze výměna minimálně jedné dlaždice, v tom lepším případě bude opravdu stačit jen znehodnocenou spárovací hmotu vyměnit.

Spárovací hmota

Nejčastěji se používá cementová spárovací hmota, která je flexibilní a má mnoho skvělých vlastností. Suchá maltová směs, ale v pastovité konzistenci je určená pro spárování obkladů a dlažby všeho druhu na stěnách i podlahách. Používá se pro plochy vystavené mechanickému a chemickému zatížení, očekává se od ní, že bude hydrofobní (odpuzuje vodu), odolná UV záření a stálobarevná. 

Spárovací hmota by se měla snadno aplikovat do spár v dlažbě i mezi obklady stěn, neměla by vytékat. Další předností díky moderním technologických postupům je, že velmi rychle schne a většina typů spárovací hmoty je již po 12 hodinách pochozí a po 24 hodinách ji lze plně zatížit. 

Suchou spárovací hmotu rozmícháme vodou
Suchou spárovací hmotu rozmícháme vodou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako zákazníci také nejsme odkázáni jen na jeden typ spárovací hmoty, můžeme si vybrat z celé škály druhů, ale také barev. Nemusíme mít tedy spáry jen a pouze bílé, ale např. šedé, okrové, hnědé nebo oranžové. Suchá směs pro spárování obkladů se rozmíchává vodou do hladkého krému, pastovitá je již připravena na používání. 

Pro spárování a spojování v koupelnách, kuchyních, toaletách se pak používá silikonová spárovací hmota, která má vynikající přilnavost na hladké podklady. Je barevně stálá a odolává UV záření. Protože obsahuje protiplísňové fungicidy, používá se nejčastěji v prostorách se zvýšenou vlhkostí. Nelze ji přetírat, proto vybíráme adekvátní k obkladům či dlažbě.

Na více exponovaná místa můžeme použít silikonový tmel
Na více exponovaná místa můžeme použít silikonový tmel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výměna spárovací hmotu v obkladu

Starou spárovací hmoty odstraníme ze spáry
Starou spárovací hmoty odstraníme ze spáry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Potřebujeme-li vyměnit spárovací hmotu mezi obklady nebo v dlažbě, musíme nejprve odstranit tu starou. K tomu použijeme ostrý nůž (můžeme použít i nůž vylamovací nebo speciální škrabku). 

Špachtlí vtlačíme novou hmotu do spáry
Špachtlí vtlačíme novou hmotu do spáry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po odstranění spárovací hmoty ze spáry bude ideální, pokud spáru vysajeme vysavačem. Je nutné odstranit nejen hrubé nečistoty a zbytky spárovací hmoty, ale také prach. Pokud nechceme ušpinit obklad nebo dlažbu, přelepíme okraje dlaždic krycí lepicí páskou. Spárovací hmotu (suchou) rozmícháme ve vhodné nádobě vodou do hladka. Naneseme trochu hmoty na špachtli a vtlačíme do spáry mezi obklady. 

Měkkou houbičkou nebo hladítkem spáru zarovnáme
Měkkou houbičkou nebo hladítkem spáru zarovnáme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Silikonovou spárovací hmotu pomocí pistole vytlačíme z tuby a stejnoměrným pohybem nanášíme do spáry. Abychom docílili dokonalého vtlačení spárovací hmoty do spáry, pomůžeme si prstem a přejedeme jím po spáře. Dáváme si ovšem pozor, aby okraje dlaždic nebyly oštípané nebo prasklé, pak bychom se mohli snadno poranit. Povrch spáry je dobré ohladit vlhkou houbičkou nebo měkkým hladítkem. Krouživými pohyby rozneseme do spáry stejnoměrné množství.

Spárovací hmotu je potřeba nechat vyschnout a zatvrdnout. Po 12 hodinách je ale již pochozí a můžeme tedy místo dočista uklidit.

Nakonec celou opravenou plochu setřeme
Nakonec celou opravenou plochu setřeme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tipy na opravu spár

Spárovací hmotu v případě rychlé opravy můžeme také přetřít barvou. To děláme např. ve chvíli, kdy je již spárovací hmota ve spárách nevzhledná, ale nemáme čas či prostředky, jak hmotu vyměnit. Starou spárovací hmotu nejprve vyčistíme speciálním přípravkem na spáry a odmastíme. Potom štětcem nanášíme do spáry barvu. Opět je lepší, pokud okraje dlaždic překryjeme krycí lepicí páskou, úklid bude o to snazší. Po zaschnutí barvy celou plochu očistíme od zbytků barvy.

Další možností je také použití tzv. obnovovače spár. Zde si ale dejte pozor, abyste vybrali ten správný. Obnovovač musí být určený pro materiál, ze kterého jsou spáry v dané místnosti. Obnovovač se většinou nanáší pomocí aplikátoru, ve kterém ho koupíte. Nanášejte ho rovnoměrně a přebytečnou barvu setřete vlhkým hadříkem.

Zdroj informací: chytre-bydleni.cz; bydleniii.cz

Podívejte se, jak používat spárovací hmoty:

Publikováno: 18. 5. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová