reklama

Zvýšení světlé výšky nadpraží otvoru umístěním překladu do nenosné zdi

Uložení překladu v nenosné zdi není nijak náročná práce. Přesto by měl takový zásah do zděné konstrukce vždy posoudit statik. Zvlášť ve starých domech, kde některé příčky plnily částečně i nosnou funkci trámových stropů.  Pokud statik s navrženým postupem souhlasí, můžete se pustit do práce. K práci si připravte elektrické sekací kladivo, které vám výrazně ulehčí práci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před uložením překladu přijdou na řadu bourací práce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat:

  • překlady
  • kladivo
  • betonovou směs
  • stavební prkna
  • zednickou lžíci, vodováhu
  • jádrovou omítku a štuk

Nejprve si ověřte, třeba pomocí detektoru, že v místě, kde budete sekat, nevede elektroinstalace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejprve si ověřte, třeba pomocí detektoru, že v místě, kde budete sekat, nevede elektroinstalace

Nejprve se přesvědčte, co je pod omítkou. Ještě než zaboříte sekací kladivo do zdi, musíte zjistit, zda pod omítkou nevede elektřina, plyn nebo voda. Buď máte od původní instalace plány, nebo si můžete pomoci detektorem kovů. Pozor – spolehlivě funguje jen na kovové předměty – plastové trubky neodhalí. Zrada se může skrývat také v rabicovém pletivu, které se ve starých domech z nepálených cihel často používalo – je kovové a detektor dokáže velmi snadno zmást.

Práci vám ulehčí elektrické kladivo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práci vám ulehčí elektrické kladivo

Na zdi si vyznačte novou výšku umístění překladů. Překlad by měl přesahovat otvor dveří na každou stranu alespoň o 15 cm. Pomocí sekacího kladiva vybourejte v nadpraží otvor pro první překlad. Ten musí být v rovině a usazen do betonového lože. Až poté, co bude usazen první překlad, můžete instalovat z opačné strany stěny překlad druhý. Postupujete úplně stejně jako v prvním případě. Překlady musí být vyrovnány do roviny. Rovinnost změříte vodováhou.

Klasické betonové překlady – krýt by měly celou šířku zdi
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Klasické betonové překlady – krýt by měly celou šířku zdi

Překlady by měly krýt celou šířku zdi. Menší mezery mezi nimi můžete vyplnit montážní pěnou nebo polystyrenem. Betonové překlady by po usazení měly krýt celou šířku zdi. Po vytvrdnutí betonového lože můžete vybourat zdivo stavebního otvoru. Bourání si můžete usnadnit použitím velké flexy, kterou zdivo naříznete, až poté bouracím kladivem odstraníte.  U flexy je problém, že hodně práší, což při práci v obývaném interiéru představuje problém.

Posledním krokem je aplikace omítky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posledním krokem je aplikace omítky

Samotné překlady i ostění očistěte od prachu, ošetřete penetrací a aplikujte vápenocementový postřik. Pak si pomocí desek a zednických skob vytyčte špalety. Musí být v rovině – opět vám pomůže vodováha. Na takto připravené zdivo můžete nanést jádrovou omítku. Po jejím důkladném vytvrzení přijde na řadu štuk a nakonec výmalba.

Tip:

Při nahazování horní špalety můžete do omítky přimíchat trochu sádry – urychlí se tím vytvrdnutí malty a zamezí se jejímu případnému odpadnutí.

Samotných překladů je na trhu spousta druhů – liší se délkou, šířkou i použitým materiálem. Klasické betonové překlady jsou nejlevnější, na zdivo z broušených cihel se používají systémové překlady. Každopádně platí, že pro umístění překladů se vám bude hodit pomocník, možná i dva. Platí to hlavně pro betonové překlady, které se vyznačují vysokou hmotností. Před instalací překladů si dejte pozor, zda nejsou poškozené – menší odštípnutí betonu nevadí, prasklina překladu je ale fatální vada a do zdiva byste takový výrobek vůbec neměli instalovat.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak si poradit se suchým zděním plotu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč