reklama

Zrenovujte po zimě příbytek pro ptačí nájemníky

Jarní dny se prodlužují, sluneční paprsky nabírají na síle a příroda se probouzí k životu. A co vy, už jste na jaro naladěni? Chcete-li si na zahradě užívat svůj soukromý koncert ptačího orchestru, poradíme vám, jak si snadno vyrobit ptačí budku. A pokud už se poohlížíte po velikonoční výzdobě, inspirujte se našimi velikonoční zajíčky z PET lahví.

i (Zdroj: Nápady pro Aničku)
Připravte pro ptačí nájemníky vkusnou budku (Zdroj: Nápady pro Aničku)

Na výrobu ptačí budky budete potřebovat:

  • dřevěné prkno o šířce cca 16 cm
  • kladivo
  • hřebíky
  • krytinu na střechu budky (plech, asfaltová krytina, pískovaná lepenka apod.)
  • silnovrstvou lazuru na dřevo 
  • vrchní barvu 

Všechny tyto pomůcky snadno seženete v hobby marketech nebo na internetu.

Jak postupovat

Nejprve si nařežte z prken díly
i (Zdroj: Nápady pro Aničku)
Nejprve si nařežte z prken díly

Z prkna nejprve nařezejte 5 dílů o výšce cca 23 cm. Na stříšku si připravte o něco delší desku, na níž z jedné strany připevněte odolnou krytinu, aby do budky nezatékalo. Do jedné z pěti desek, která bude tvořit přední stranu, vyřízněte otvor o průměru 4 cm.

Použijte silnovrstvou lazuru na dřevo Balakryl Telux
i (Zdroj: Nápady pro Aničku)
Použijte silnovrstvou lazuru na dřevo Balakryl Telux

Dřevo natřete ze všech stran lazurou, a to ve dvou vrstvách s odstupem 2 hodin. Tato silnovrstvá lazura dřevo ochrání před vodou i slunečním zářením, nepopraská a neoloupe se. Navíc dřevu dodá přirozený barevný odstín.

Vrchní barvou Balakryl UNI namalujte dekorační prvky
i (Zdroj: Nápady pro Aničku)
Vrchní barvou Balakryl UNI namalujte dekorační prvky

Až nátěr řádně zaschne, stlučte všechny díly pomocí hřebíků. Hotovou budku pak můžete ještě dozdobit pomocí krycí barvy dle vlastní fantazie. Volte takové vodou ředitelné barvy, které jsou zdravotně nezávadné, snadno se aplikují, rychle schnou, nezapáchají a jsou vhodné i pro styk s potravinami.

S výzdobou vám tak mohou pomoct i děti. Volte spíše nenápadné odstíny, které dobře splynou s okolní přírodou, a nezapomeňte budku zavěsit na klidné otevřené místo do výšky alespoň 2 m, aby zbytečně nepřilákala pozornost šelem.

NÁŠ TIP: Jak budku umístit na strom?  Můžete ji přitlouct hřebíkem nebo přivázat provazem. Pověsit ji můžete také pomocí trámku, který zaklíníte do rozvětvení.

Zdroj informací: Balakryl

Publikováno: 21. 5. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce