reklama

3 jednoduché kroky pro odvzdušnění radiátorů v bytě

Nehřeje váš radiátor v bytě tak, jak by měl? Pak je na čase pustit se do odvzdušnění topení. Instalatéra nevolejte. Jedná se o jednoduchý úkon, který hravě zvládne i křehká žena. Během pár minut docílíte rovnoměrného ohřevu celého topného systému.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odvzdušnění topení je velice jednoduchý úkon, který zvládne naprosto každý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Každý z nás v sobě nemá ducha domácího kutila. Problém v podobě zavzdušněného radiátoru však není žádnou velkou výzvou a na odvzdušnění topení pomoc opravdu volat nemusíme. Pro docílení hřejivého tepla, které bude opět sálat z našeho topného tělesa, existuje jednoduchý postup. Za pomoci několika obyčejných věcí, které najdeme v každé domácnosti, zvládneme zcela sami navrátit teplo do našeho domova.

Pomůcky potřebné k odvzdušnění topení:

  • klíček na odvzdušňovací ventil
  • vhodná nádoba na vodu
  • hadr

Odvzdušnění topení krok za krokem

1) Každý radiátor má na svém boku odvzdušňovací ventil, který slouží k odstranění přebytečného vzduchu z topného tělesa. I když je ventil zajištěn šroubem, doporučujeme pro jeho uvolnění použít klíček. Při použití šroubováku by mohlo dojít ke zdeformování šroubu a následně i nucené výměně celého odvzdušňovacího ventilu. Klíč se dá běžně koupit v instalatérských potřebách. Má výřez, který přesně pasuje na šroub u ventilu.

Klíček na povolení odvzdušňovacího ventilu koupíme běžně v instalatérských potřebách
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Klíček na povolení odvzdušňovacího ventilu koupíme běžně v instalatérských potřebách

2) Vezmeme si k ruce nádobu na vodu (např. obyčejnou sklenici) a přiložíme ji pod odvzdušňovací ventil. Na boku ventilu je patrný malý bod. Po odpuštění přebytečného vzduchu z radiátoru začne právě v tomto místě vytékat z topného tělesa voda. Musíme tedy ventil pootočit tak, aby voda následně odtékala přímo do sklenice.

3) Nasadíme klíček a uvolníme ventil. Nejprve slyšíme syčení vzduchu, který odchází z topení. Jakmile začne vytékat voda, počkáme ještě pár vteřin a dotáhneme ventil klíčkem. Již nyní můžeme pohmatem ruky cítit, jak teplo začíná proudit celou plochou topného tělesa.

Jakmile odstraníme veškerý přebytečný vzduch z topení, začne vytékat voda
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakmile odstraníme veškerý přebytečný vzduch z topení, začne vytékat voda

Pokud je šroub odvzdušňovacího ventilu zdeformovaný natolik, že bychom jej nepovolili ani klíčkem, je nutné ventil vyměnit. Při tomto kroku však nesmíme zapomenout odpustit část vody z radiátoru, abychom si nevyplavili místnost.

Proč je dobré kontrolovat topení v bytě

Radiátory v bytě bychom měli kontrolovat před započetím každé topné sezóny, a vždy po rekonstrukci či nejrůznějších opravách, které souvisely s topením. Rychlým napuštěním topení vodou se může do topného systému dostat vzduch, který následně vytváří bubliny. Radiátory pak v důsledku nechtěného zavzdušnění vykazují nerovnoměrné prohřívání topné plochy.

Některá místa mohou zůstat zcela studená, i když otočíme kohoutek na maximum, výkon radiátoru neodpovídá stavu, jenž by měl nastat. Nezapomínejme tedy na své radiátory a dopřejme jim nutnou pozornost. Nejenže bychom se v zimním období neohřáli, ale navíc nás tato lehkovážnost může stát větší výdaje z rodinného rozpočtu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak na bezemisní vytápění:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 5. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová