reklama

Jak vyměnit skleněnou výplň typických panelákových dveří?

Výměna skleněné výplně dveří je ve většině případů práce pro sklenáře. Pokud ale chcete ušetřit peníze i čas, kdy budete na kvalifikovaného řemeslníka čekat, můžeme vám ukázat na jednoduchém modelu, jak si sklo ve dveřích vyměnit sami. Tímto způsobem se zasklívají klasické panelákové dveře, které mají plastové nebo dřevěné lišty.

i (Zdroj: Martina Pilzová)
S výměnou skleněné výplně ve dveřích nemusíte čekat na sklenáře (Zdroj: Martina Pilzová)

Výměna skleněné výplně dveří

Stačí nechat otevřené okno a průvan vám přibouchne dveře před nosem. Ale kdyby je jen přibouchl, on vám je rovnou vysklí. Což o to, rozbité sklo sebereme a vyhodíme. Ale co s prázdnotou, která na nás zeje místo skla? Samozřejmě znovu zasklít. Pokud budeme mít štěstí, sklenáři vám dveře co nevidět uvedou do původního stavu.

Anebo se také dostanete do situace, kdy nebudou mít čas, náladu a vy dost trpělivosti a peněz. Co tedy dělat? Máte dvě možnosti - obrníte se trpělivostí a počkáte si, až si na vás sklenáři udělají čas, případně až budete mít dost peněz. Anebo se vrhnete do práce sami.

V první řadě si musíme položit otázku, jakým systémem byly dveře zaskleny. Starší typy interiérových dveří bývaly zaskleny tak, že byla skleněná výplň vsazena do dveří, přichycena na malé hřebíčky a zajištěna tzv. kytem (sklenářský tmel). Nověji se potom skleněné výplně vsazovaly do plastových lišt, které se připevnily do dřeva dveří hřebíčky nebo kovovými sponkami a okolo skla se zaklaply. 

Plastové lišty se upevňují ve dveřích hřebíčky nebo kovovými sponkami
i (Zdroj: Martina Pilzová)
Plastové lišty se upevňují ve dveřích hřebíčky nebo kovovými sponkami

Co budete na takovou práci potřebovat?

  • skleněnou výplň (necháme si ji uříznout u sklenářů nebo si sklo můžeme uříznout sami)
  • plastové lišty
  • gumové sklenářské rukavice
  • sklenářský držák s přísavkami
Sklo si nechte uříznout na míru
i (Zdroj: Martina Pilzová)
Sklo si nechte uříznout na míru

Sklenářské rukavice

Při práci se sklem je nutné dbát na používání ochranných pomůcek, zejména rukavic a ochranných brýlí, pokud bychom sklo brousili nebo vrtali. Řezné hrany skla jsou velmi ostré (pokud je nezabrušujeme) a my bychom se o ně mohli opravdu ošklivě poranit. Hojení je potom zdlouhavé a nepříjemné, na pokožce zůstávají viditelné jizvy.

Použijte sklenářské pogumované rukavice pro vaši bezpečnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použijte sklenářské pogumované rukavice pro vaši bezpečnost

Proto tu jsou právě sklenářské rukavice, které jsou vyrobeny z pogumované tkaniny nebo latexu. Jejich povrch je velmi přilnavý právě k hladkým povrchům, jako je sklo. Rukavice po něm nekloužou a zajišťují bezpečnost našich rukou. 

Sklenářský držák s přísavkami

Držák je vhodný pro materiály s rovným povrchem, jako je sklo, plexi, plech, laminát a podobně. Dvojpřísavkový průměr 2 x 11,5 cm, nosnost do hmotnosti max. 100 kg, použití při manipulaci se sklem - okny, dveřmi, vitrínami, autoskly. Pomocí držáku lze taktéž vytvořit dočasné madlo, např. v koupelnách či toaletách. 

Sklo lze bezpečně přenášet pomocí držáku s přísavkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklo lze bezpečně přenášet pomocí držáku s přísavkami

Postup práce

Dveře, do kterých chceme vložit novou skleněnou výplň, nejprve musíme "odstrojit". To znamená vyjmout plastové nebo dřevěné lišty, které drží sklo na svém místě. Pokud bylo sklo rozbité, odstraníme zbylé střepy a výseč ve dřevě. Pečlivě ometeme jemným smetáčkem, který je schopný posbírat skleněné miniaturní střípky. Můžeme také použít vysavač a výseč vysát. Pokud děláte takovou práci poprvé, neuškodí, když odmontujete i kliku. O ni byste mohli lehce sklo znovu rozbít.

Dveře položte nejlépe na pevnou, ale měkkou podložku, např. pracovní stůl, na který položíte gumu nebo složenou deku. To udělejte proto, aby se sklo nerozbilo, pokud by vám sklo skrz výplň propadlo. Pak zalištujeme jednu stranu dveří, lištu přibíjeme hřebíčky a hlavičky hřebíčků průbojníkem dotlučeme pod lištu. Také můžeme použít sponkovačku. 

Pak dveře otočíme, do lišt položíme sklo a můžeme jej podchytit sklenářským tmelem nebo silikonem, kterým uděláme na několika místech větší kapky (ne moc velké, aby po přidání druhé lišty silikon či tmel nevytekl).

Při usazování skla do dveří položte dveře na podložku
i (Zdroj: Martina Pilzová)
Při usazování skla do dveří položte dveře na podložku

Pak založíme lišty a přibijeme je z druhé strany. Hodně záleží na tom, jaké lišty to jsou. Pokud jsou lišty slabé, můžeme dát na sklo kus umakartu nebo kartonu, aby se nepoškrábalo sklo. Novější lišty jsou pouze zaklapávací, a tudíž není nutno je fixovat hřebíčky nebo sponkami.

Někdy, pokud není sklo uříznuté na milimetr přesně, může vzniknout miniaturní mezera a sklo i přes zalištování při venkovních otřesech drnčí, dokonce může hrozit opětovné prasknutí. Pokud máte tyto obavy, je lepší sklo podlepit sklenářským tmelem, případně usadit sklo před zalištováním na slabý proužek molitanu (například molitanové dveřní těsnění). Na závěr nezapomeneme nasadit kliku.

Zdroj informací: autorka článku

Podívejte se, jak si poradit se slepováním skla:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 5. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová