reklama

Jaké jsou přednosti rotační rašple a jak s ní pracovat?

Rotační rašple je nástroj, který se perfektně hodí do každé domácí dílny. Pro jeho uvedení do provozu potřebujete pouze ruční rotační brusku a rázem z vás budou mistři v opracovávání měkkých materiálů, jako jsou např. dřevo či plast.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rotační rašple přináší mnoho výhod a usnadňuje práci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ne každý z nás je odborník na práci se dřevem, často ani nemáme odpovídající nářadí, ale i přesto můžeme čas od času pocítit chuť vyrobit něco zajímavého. A právě pro nás je zde pomocník, který se jmenuje rotační rašple. Stačí, abychom v dílně našli obyčejnou úhlovou brusku. Rázem můžeme začít se dřevem přímo čarovat. Broušení materiálu, řezání, frézování, rašplování, nebo dokonce žlábkování pro nás budou díky tomuto nástroji úplnou hračkou.

Práce s rotační rašplí

Před prací samotnou je důležité kotouč rotační rašple důkladně zkontrolovat. Musíme zkontrolovat řezné výrůstky. Jakkoliv poškozené nářadí se vůbec nedoporučuje používat. Je to z důvodů možného výskytu nebezpečných úlomků, které vás mohou zranit. Také je důležité zkontrolovat opotřebení kotouče. U každého výrobku najdete tabulku, která vám říká, jaké množství opotřebení je pro práci s nástrojem ještě únosné.

Rotační rašple je určena k obrábění měkkých materiálů, jako je např. dřevo, plasty, polystyren či pryskyřice. Rozdělení jednotlivých kotoučů spočívá v jejich hrubosti v závislosti na obráběném materiálu. Na obrábění měkkého dřeva potřebujeme jinou řeznou a obvodovou rychlost i počet otáček než např. na tvrdé dřevo či umělou pryskyřici.

Před samotným nasazením rotační rašple musíme zkontrolovat, zda máme úhlovou brusku odpojenou od elektrické sítě. Kotouč nasadíme na přírubu, co nejlépe ji vycentrujeme a pečlivě dotáhneme za pomoci klíče.

Rotační rašpli musíme před započetím prací důkladně zkontrolovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rotační rašpli musíme před započetím prací důkladně zkontrolovat

Rotační rašpli využijeme např. při odbrušování přebytečného materiálu. Používá se celá plocha rašple a na úhlovou brusku nemusíme nijak tlačit. Kdybychom při práci tlačili na brusku, nedocházelo by paradoxně k většímu úbytku materiálu, nýbrž bychom zvedali nechtěnou míru opotřebení rotačního kotouče.

Tento nástroj představuje propojení pilníkářské technologie a rotačního disku. Hravě s ním dokážeme do dřeva vyhloubit např. misku či celé umyvadlo.

Všestrannost nástroje

Vzhledem ke své inovaci nemají rotační rašple ve své kategorii sebemenší konkurenci. Nahrazují nejen brusné papíry, ale i rašple či obyčejná dláta. Mají mnohem větší životnost, řezné výrůstky se nezanášejí, jsou tvarově stálé a při práci nedochází k přehřívání opracovávaného materiálu. 

Například misku či umyvadlo hravě dokážeme rotační rašplí vyhloubit do dřeva.
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Například misku či umyvadlo hravě dokážeme rotační rašplí vyhloubit do dřeva.

Díky jejich tvaru můžeme při práci odebírat podstatně více materiálu než např. brusnými kotouči. V konečném důsledku dosáhneme i lepšího vzhledu. S tímto nástrojem si můžete troufnout na úkony, o kterých by se vám dříve (s úhlovou bruskou v ruce) mohlo jen zdát. Řezání, broušení, frézování, drážkování, žlábkování, řašplování, rýhování či zdrsňování jsou operace, které zvládneme vytvořit pouze s jedním typem nástroje.

Přitom se můžeme pustit do opracovávání různých druhů materiálu, jako jsou např. dřevo, guma, plasty, pryskyřice či pórobeton. Přednosti rotační rašple jsou nesporné a stane se přínosem v každé domácí dílně

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak očetřit nářadí předtím, než ho uložíte:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 5. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová