reklama

Využijte starý ráfek od kola k výrobě zahradní dekorace

Správný kutil dokáže využít cokoli. Třeba i starý ráfek od jízdního kola. V následujícím textu si ukážeme, jak z něho vyrobit originální květináč. Ozdobit ho můžete LED páskem. Celý postup se dá zvládnout během několika málo hodin. Nejvíce času zabere schnutí barvy. Teď na jaře je ideální čas, kdy se do výroby této originální dekorace pustit.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Originální zahradní květináč. Vyrobit si ho můžete pomocí starého kola (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co budete potřebovat:

  • starý ráfek od kola
  • brusný papír
  • ocelový kartáč
  • plechovky
  • stahovací pásky
  • LED pásek se zdrojem
Materiál a nářadí potřebné k výrobě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Materiál a nářadí potřebné k výrobě

Rez je potřeba důkladně očistit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rez je potřeba důkladně očistit

Ráfek od kola si nejprve důkladně očistěte. Způsobů je víc – můžete použít brusný papír, ocelový kartáč nebo odrezovač. Pracujte pečlivě, protože na špatně očistěném povrchu nebude barva dobře držet a brzy by se oloupala. I pokud použijete chemický odrezovač nebo odstraňovač barev, měli byste nakonec kov očistit ocelovým kartáčem. Nezapomeňte železo odmastit technickým benzinem a lihem.

Barvu pečlivě roztírejte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Barvu pečlivě roztírejte

Důkladně očistěný povrch můžete natřít barvou. Na první nátěr použijte základovou barvu, na druhý nátěr už můžete volit odstín podle libosti. Aplikovat můžete také speciální silnovrstvé barvy, které v sobě kombinují vlastnosti základové barvy a vrchního emailu. Barvu nechte opravdu důkladně oschnout – klidně až do druhého dne. Natírejte tenčím štětcem a barvu řádně roztírejte hlavně na špicích ráfků, kde se jinak snadno vytvoří kapky barvy.

Květináče připevníte stahovacími páskami
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Květináče připevníte stahovacími páskami

Teď přijde na řadu montáž samotných květináčů. Květináče mohou být koupené nebo místo nich můžete použít plechovky. Květináče se připevní ke špicím kola, a to obyčejnou stahovací páskou, kterou koupíte v každé kutilské prodejně nebo v elektru. Pásky dotáhněte pevně, ale zároveň s citem – plastové květináče mohou snadno prasknout. Pokud máte doma krátké stahovací pásky, můžete je vzájemně spojit a použít i je.

LED páska má samolepicí vrstvu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
LED páska má samolepicí vrstvu

Poslední krokem je vybavení kola LED páskem, aby ve tmě pěkně svítilo. LED pásek si můžete vyrobit sami, pokud se vyznáte v elektrice. Jestli ne, nevadí. V obchodě se dají koupit speciální sady LED pásků, které jsou už připravené k použití a nabízí také vlastní zdroj – trafo. LED pásek pak stačí nalepit na ráfek kola do míst, kde bývá obyčejně duše kola. Je jasné, že takto vybavená ozdoba nesmí přijít do kontaktu s vodou a musí být pod střechou, aby na ni nepršelo. Tím je výroba ozdoby hotova.

Jestli se vám podobné nápady líbí, nemusíte se omezovat pouze na samotné kolo – využít ho můžete celé jako podařenou zahradní dekoraci. Opět budete potřebovat starý jízdní bicykl, který znovu natřete podobně, jak je uvedeno ve výše uvedeném návodu. Jako místo pro květináče se pak hodí třeba košík jízdního kola – květináče můžete zavěsit také na řídítka nebo je postavit na pedály a sedlo bicyklu.

A ještě jeden tip – nestyďte se pro nátěr kola použít neobvykle kontrastní barvy – třeba bílou a růžovou. Staré bicykly můžete najít třeba na smetištích nebo ve sběrnách surovin. Za pár korun se dají sehnat také na různých bazarech.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Ze starého sedátka si vyrobte věšák na klíče:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 5. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč