reklama

Jakou zrnitost brusného papíru kdy zvolit?

Brusný papír stále představuje tu nejlevnější metodu k obroušení různého materiálu. Jeho používání je poměrně dost pracné, nicméně pro začátečníka i intuitivní. Brusný papír je ideální tam, kde je brusná plocha malá, drážkovaná nebo dekorativní. Snáze se tak dostanete do všech zákoutí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brusný papír stále představuje velice efektivní metodu broušení různého materiálu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neexistuje však pouze jeden druh brusného papíru, máme jich na výběr několik a každý z nich má různou zrnitost. Umíte si vybrat ten správný? Poradíme vám.

Brusný papír, co to vlastně je?

Brusný papír, smirkový papír nebo také šmirgl papír jsou tři různá pojmenování pro jednu a tu samou věc. Brusný papír je tenký nosič, obvykle jím je pevný karton (může to ale být i bavlněná látka nebo syntetická netkaná textilie), na němž jsou nalepena brusná zrna. Ta mohou být přírodního původu, tedy smirek nebo korund, ale také mohou být syntetická (elektrokorund, karbokorundum).

Zrna jsou ke kartonu připojena pojivem vyrobeným ze syntetické pryskyřice. Zrno je navíc potaženo, aby se zabránilo ulpívání prachu, což snižuje odolnost proti oděru. Druh papíru je vhodné volit podle toho, jaký materiál se chystáte brousit a podle toho, zda to budete dělat ručně nebo s pomocí nějaké nástroje. Důležitým kritériem při jeho výběru je jeho zrnitost čili stupňovitost.

Jaký brusný papír známe?

Vybírat si můžete z brusných papírů na dřevo, kov, beton a plasty. Pak tu jsou rovněž i univerzální brusné papíry. Jednotlivé druhy jsou od sebe odlišeny barvou nebo nápisem. V prodeji nejsou pouze brusné papíry, ale i sítě, které se používají k vyhlazení sádrových spár mezi sádrokartonovými deskami a k broušení sádrových povrchů. Pak tu jsou i brusné houbičky, které jsou výrobci doporučovány na nepravidelně tvarované povrchy, protože se s nimi dostanete do všech dutin.

Stupeň zrnitosti brusného papíru je na papíru vyznačený písmenem “P” a číslem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stupeň zrnitosti brusného papíru je na papíru vyznačený písmenem “P” a číslem

O zrnitosti brusného papíru

Existují různé brusné papíry, které se od sebe liší svou zrnitostí. Brusný papír je označen podle norem Evropské federace výrobců brusiva (FEPA). Čím menší je jeho zrnitost, tím silnější je jeho abrazivní účinek. Hrubé zrno znamená silnější působení. Takový papír je obvykle označen číslem vedle písmene “P” (definuje stupeň gradace). Takový hrubě zrnitý papír bude tedy označen jako P50. Je určen pro těžké drhnutí. Zatímco jeho přesný opak nese označení P1000 a je ideální pro téměř kosmetické vyhlazení hran a finální úpravy.

Dělení brusného papíru podle jeho gradace

Velmi nízká gradace - P12 až P100

Tento papír má velmi velká zrna, která se zpravidla používají k broušení silné tloušťky materiálu a tvarování opotřebeného prvku. Nejčastěji se používá jako kryt mechanických zařízení. Ruční práce s těmito papíry je náročná a únavná. Pokud pracujete třeba na kusu dřeva, měli byste správně svou práci dokončit obroušením papírem P80.

Nízká gradace brusného papíru - P100 až 180

Papíry této řady jsou perfektní pro další zpracování již vytvarovaných prvků a také pro odstraňování různých nečistot. Pokud chcete s jejich pomocí sloupnout starou vrstvu barvy, začněte s papírem nižšího stupně, menší zrnka se odloupanou barvou rychle ucpou. Jemnější papír se pak používá k vyhlazení škrábanců způsobených většími zrny a k přípravě povrchu pro lakování.

Střední gradace papíru - P200 až P800

Papír této řady slouží k přípravě materiálu před lakováním. Tyto papíry se rovněž používají i k matování a korekci laku. Dobře fungují i v případě vyhlazování povrchů.

Vysoká gradace papíru -  P1000 až P2500

Tento druh brusného papíru má nejmenší zrna. Mají tu nejvyšší gradaci a používají se pouze ke kosmetickým změnám, retuším a k broušení do lesku. Nejsou vhodná k jinému použití.

Brusný papír si vybírejte podle toho, s jakým materiálem pracujete, čeho chcete docílit, na čem pracujete a jakou metodou pracujete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brusný papír si vybírejte podle toho, s jakým materiálem pracujete, čeho chcete docílit, na čem pracujete a jakou metodou pracujete

Jaký brusný papír si tedy vybrat?

Při výběru toho správného brusného papíru věnujte proto pozornost především jeho zrnitosti.

  • Brusný papír na dřevo má zrnitost od P24 až po P400
  • Omítek a nátěrů se zbavíte díky brusnému papíru P20 až P24
  • Nejinak je tomu i v případě broušení kamene, i na něj se používá brusný papír P20-24
  • Papír na lakované povrchy pak nese označení P40 až P1200
  • Brusný papír na beton a jiné minerální povrchy má zrno typu P20-24
  • Brusný papír na kov pro provádění lakýrnických prací a obrábění plechu se pohybuje v rozpětí P80-500 a P800-1500
  • Odstranění rzi se provádí papírem o zrnitosti P80 až P500
  • Vysoce lesklý plast a lakový papír je možné brousit papírem o zrnitosti P600-1200
  • Pro velké zatížení jsou určeny papíry se zrnitostí P24-120

Brusný papír vybírejte i podle jeho způsobu použití

Brusný papír kupujte podle toho, zda budete brousit za sucha nebo za mokra. V případě mokrého použití je zapotřebí, abyste dali brusný papír před použitím na několik minut namočit do vody. Pozor, papíry, které jsou určené pro broušení za mokra, nejsou vhodné pro suché broušení.

A platí to i naopak. V případě mokrého broušení je nutno počítat s tím, že by měly mít o něco větší stupeň “P”, než když brousíte stejný materiál na sucho. Jak poznáte kvalitní brusný papír? V případě smirkového papíru platí, že kvalitní zrna dobře drží na povrchu a neoddělují se ani při vysokém mechanickém zatížení a vysoké teplotě.

Brusný papír do elektrické brusky

Samostatnou kapitolou jsou papíry do brusky. Papíry se vybírají přímo pro dané zařízení. Před nákupem papíru do elektrické brusky je nutné zkontrolovat rozměry, tedy průměr brusné podložky v případě excentrické brusky, délku a šířku patky u vibrační brusky a délku a šířku pásku u pásové brusky.

Brusné papíry do brusky je nutné vybírat ještě podle dalších níže uvedených kritérií
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brusné papíry do brusky je nutné vybírat ještě podle dalších níže uvedených kritérií

Někdy je nutné pořídit i předem perforovaný brusný papír. Tomu je tak tehdy, když excentrická nebo orbitální bruska mají v patkách otvory, jež odsají prach vzniklý z opracování dřeva. Při výběru papíru pro elektrickou brusku je nutné přihlížet i k rychlosti otáčení přístroje. Čím více se otáčí, tím nižší by měla být jeho granulace.

Zdroj informací: hobby.instory.cz; chytre-bydleni.cz; dremel.com; dek.cz

Publikováno: 2. 5. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová