reklama

Zejí rohy ve vaší místnosti prázdnotou? Vyrobte si elegantní rohovou poličku

Rohová polička je praktickým i estetickým doplňkem nejedné domácnosti. Nevíte, kam s drobnostmi a vnější rohy místností přitom zejí prázdnotou? Ukážeme vám, jak tato místa vyplnit. Výrobou originální rohové poličky získáte nejen spousty volného místa, ale navíc i doplněk, který podtrhne jedinečnost místnosti.

Rohová polička může být praktickým doplňkem nejedné místnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Snad v každé domácnosti se neustále svádí souboj s volným místem na nejrůznější drobnosti. Rohová polička na vnější roh místnosti je perfektní nápad, jak skloubit funkčnost a potřebu odkládací plochy s estetičností a elegantním využitím prostoru, který ve většině domácností zeje prázdnotou. Za pomoci dřevěných latí můžeme hravě získat poličku, kterou nám bude závidět každá návštěva. Tato polička není nijak náročná ani na materiál, ani na manuální zručnost. Zvládne ji vyrobit i kutil začátečník.

Materiál a potřebné nářadí

  • hoblovaná prkna o šířce 120 mm
  • stolní kotoučová pila
  • kolíkovací sada
  • truhlářská svorka
  • aku vrtačka
Připravíme si prkna a potřebné nástroje
Připravíme si prkna a potřebné nástroje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba rohové poličky

Výroba rohové poličky začíná u materiálu. Pro poličky o délkách 600 mm a 800 mm jsme zvolili hoblované latě o šířce 120 mm. Nejprve budeme vyrábět poličku o délce 600 mm. Potřebný rozměr zakreslíme, materiál přiložíme k pile a uřízneme. Prkna o tomto rozměru potřebujeme dvě.

Z dřevěné latě uřízneme čtyři kusy prkének dlouhých 180 mm
Z dřevěné latě uřízneme čtyři kusy prkének dlouhých 180 mm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při řezání prken musíme počítat s prořezem. Je to vlastně šířka kotouče pily, o kterou by se uříznuté prkno zkrátilo. Musíme tedy nasadit kotouč pily na vnější stranu čáry, kterou jsme si označili jako potřebnou délku řezaného materiálu. Prkna na dlouhé strany poličky máme uříznutá a nyní si nachystáme 4 kusy prkének o délce 180 mm. Potřebný rozměr naměříme a v označeném místě prkno uřízneme. Naprosto stejným způsobem si připravíme všechna 4 prkénka.

Jednotlivá prkna musíme spojit, aby tvořila písmeno L
Jednotlivá prkna musíme spojit, aby tvořila písmeno L (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nařezaná prkna nyní musíme spojit tak, aby tvořila písmeno L. Vezmeme si k ruce kolíčkovací sadu, což jsou trny, šablona, kladívko, lepidlo a kolíčky, a pustíme se do vyvrtání děr. Za pomoci kolíčků spojíme jednotlivé díly bez nutnosti použití šroubů.

Prkno zajistíme truhlářskou svorkou a vyvrtáme díry pro kolíčky
Prkno zajistíme truhlářskou svorkou a vyvrtáme díry pro kolíčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jednotlivá prkna přiložíme k sobě a označíme si místa, kde vyvrtáme díry pro umístění kolíčků. Prkna - jedno po druhém - vložíme do truhlářské svorky, zajistíme a vyvrtáme potřebné díry. V každém místě spoje budou vždy 2 díry.

Zkontrolujeme správnou polohu krátkého prkénka a zasuneme ho na připravené kolíčky
Zkontrolujeme správnou polohu krátkého prkénka a zasuneme ho na připravené kolíčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do vyvrtaných děr naneseme lepidlo. Do boční strany delšího prkna vložíme kolíčky a pomocí kladiva je jemně natlučeme do děr. Pak vezmeme krátké prkénko, zkontrolujeme správnou polohu nasazení a vložíme jej na požadované místo.

Na vnitřních stranách obou základen vyvrtáme vždy po dvou dírách na každé straně
Na vnitřních stranách obou základen vyvrtáme vždy po dvou dírách na každé straně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do vnitřního prostoru základních platforem přijdou vložit krátké propojovací díly. Musíme zde předvrtat díry pro následné vložení kolíčků. Na vnitřních stranách obou základen vyvrtáme vždy po 2 dírách na každé straně. Abychom neprojeli při vrtání skrz materiál, je dobré potřebnou hloubku označit přímo na používaném vrtáku.

Vrchní díl poličky nasuneme na kolíčky
Vrchní díl poličky nasuneme na kolíčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Krátká prkénka budou tvořit boky poličky a přijdou vložit mezi obě základny. Na každé straně krátké bočnice budou opět 2 díry. Do děr na boční straně platformy vložíme lepidlo, zasuneme kolíčky a následně nasadíme propojovací boční díl. Stejným způsobem připevníme krátkou bočnici i na druhé straně platformy. Do děr zbylé základny naneseme lepidlo a vložíme ji na spodní část platformy s bočnicemi. Kladívkem zajistíme pevné spojení všech dílů.

Pro nátěr jsme zvolili vodou ředitelnou tenkovrstvou lazuru
Pro nátěr jsme zvolili vodou ředitelnou tenkovrstvou lazuru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako nátěr pro námi vyrobenou poličku jsme zvolili vodou ředitelnou lazuru. Obsah plechovky pečlivě promícháme a pustíme se do natírání všech stran. Lazuru natíráme štětcem. Nejprve však musíme veškeré povrchy zbavit nečistot a prachu.

Proč Balakryl Dixol?

Jako povrchovou úpravu námi vyrobené poličky jsme zvolili tenkovrstvou lazuru na dřevo, která se používá jak pro nové, tak i renovační nátěry všech druhů dřeva. Jeho použití je univerzální, neboť jej můžeme použít v interiéru i exteriéru. Jedná se o vodou ředitelný nátěr, který je navíc zcela ekologický. Je rychleschnoucí, brání pronikání vody a disponuje relativně dlouhou životností.

Výrobky řady Balakryl mají řadu nesporných výhod. Nejen, že zasychají velice rychle a jsou zcela bez zápachu, neboť neodpařují žádné těkavé látky, ale navíc s nimi ušetříme peníze. Tyto nátěry jsou vodou ředitelné. Při jejich používání nemusíme kupovat navíc žádné ředidlo a jejich obaly se likvidují jako běžný komunální odpad.

Další nespornou výhodou je jejich trvanlivost. Vzhledem k tomu, že jsou tyto nátěry vodou ředitelné, mají větší pružnost než syntetické nátěry, a tím dokážou lépe odolávat popraskání, které vzniká vlivem tepelné roztažnosti natíraného podkladu. Navíc jsou tyto nátěry nehořlavé a postupem času nežloutnou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru, www.balakryl.cz

Zde sepodívejte, jak na to krok za krokem:

Publikováno: 1. 5. 2022, Autor: Beata Boháčová , Profil autora: Beata Boháčová