reklama

Jak zvolit nůž, aby nám perfektně padl přímo do ruky?

Výroba nožů je pro mnohé lidi opravdovou záhadou, ale ti, kteří toto řemeslo ovládají, dokážou do svých výrobků vetknout svou šikovnost a originalitu. Jejich nože bývají nepostradatelnou výbavou všech myslivců, rybářů i zálesáků. Dokážou vyrobit nože i s originálním věnováním, a tak vytvořit jedinečný dárek.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba nožů je opravdovým uměním (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba nožů je vášní na celý život. V životě každého z nás existují okamžiky, které rozhodnou, jakým směrem se budeme ubírat. Nožíř Petr Janda své opravdové vášni propadl již jako malý chlapec. Právě tehdy dostal od svého dědečka malý zavírací nůž a plamen vášně byl zažehnut. Své nože vyrábí převážně z přírodních materiálů a do každého díla vtiskne lásku, jedinečnost, originalitu a kus svého vlastního já.

Výroba nožů je umění, poradíme vám, jak si vybrat správný nůž

Kromě kuchyňských nožů existuje celá řada nožů, nožíků i kudliček, se kterými si mistři nožíři hravě poradí. Mezi nejžádanější artikl patří lovecké nože, jež jsou typickou a nepostradatelnou výbavou každého myslivce. Jejich čepel je krátká a tlustší než např. u nožů rybářských.

Nožíři často vyrábí i nože rybářské či outdoorové. Pro rybáře se doporučují užší čepele nožů a jejich pole působnosti je zřejmé již z jejich názvu. Outdoorové nože disponují širším zaměřením jejich použití. Jsou určeny převážně lidem, kteří obecně rádi používají nože při jakékoliv činnosti v lese. Jejich čepel by měla být delší, ale není to úplnou nutností.

Nožíři v Čechách používají pro výrobu rukojeti převážně přírodní materiály. Vybírají si zajímavé typy dřev s hezkou kresbou, jako je např. arizonské pouštní dřevo nebo exotický grenadil, který působí na první pohled jako černé dřevo, avšak při pečlivém prozkoumání zjistíme, že toto dřevo má krásnou hnědou texturu.

Na výrobu rukojeti nože se velice často používá i barevné dřevo. Jedná se o dřevo stabilizované, které již nemusíte nijak ošetřovat. Častým materiálem je dřevo z olše, lípy či jasanu. To vše znamená, že při výběru nože na vás čeká nepřeberné množství variant materiálů potřebných na výrobu dřevěné rukojeti.

Často žádaný materiál na rukojeti nožů je barevné stabilizované dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Často žádaný materiál na rukojeti nožů je barevné stabilizované dřevo

Pokud nechcete mít na rukojeti svého nože dřevo, jsou zde i jiné možnosti. Jestli vás napadá plast, tak tímto směrem se nožíři neubírají. Raději volí kosti. Pro výrobu rukojeti se mohou použít kosti hovězí, žirafí či velbloudí. Zajímavou volbou mohou být i fosilní materiály, jako např. mamutovina. A milovníci myslivosti a paroží obzvlášť neudělají ani krok bez rukojeti vyrobené z parohů.

Pro výrobu rukojeti se mohou použít kosti hovězí, žirafí či velbloudí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro výrobu rukojeti se mohou použít kosti hovězí, žirafí či velbloudí

Ve chvíli, kdy máme vybranou rukojeť, čeká nás další úkol. Volba čepele je neméně důležitá. Lidé velice často volí čepel ze skládané kované oceli, které se říká damascénská. Jedná se o materiál, jež disponuje vysokou tvrdostí a houževnatostí. Další předností je překrásná kresba na čepeli. Jestliže nechcete údržbě svého nože věnovat extra pozornost, můžete si pořídit nůž nerezový. Tento materiál není náchylný na korozi

Damascénská ocel je velice žádaným materiálem díky překrásné kresbě, vysoké tvrdosti a houževnatosti
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Damascénská ocel je velice žádaným materiálem díky překrásné kresbě, vysoké tvrdosti a houževnatosti

Při výběru nože nesmíme opomenout pouzdro, které chrání nás samotné i náš kovový nástroj. Většinou se šijí z kůže, ale výjimkou nejsou ani pouzdra plastová. Jestliže se však rozhodneme věnovat ručně vyrobený nůž jako dárek, pak si můžeme nechat vyrobit naprostou specialitu, kterou představuje celodřevěné pouzdro na nůž.

Pouzdra na nože se většinou šijí z kůže
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pouzdra na nože se většinou šijí z kůže

Většina lidí nejčastěji používá kuchyňské nože. Mistři nožíři si hravě poradí i s touto výzvou. Při výběru rukojeti opět máme na výběr z nepřeberného množství materiálů. Jestliže zvolíme dřevěnou rukojeť, je důležité vědět, zda je naše rukojeť ze dřeva stabilizovaného či nikoliv. Pokud je námi vybrané dřevo nestabilizované, je důležité napouštět rukojeť, např. rostlinným olejem.

V případě, že bychom na svém kuchyňském noži chtěli nádhernou kresbu na čepeli nože, i toto je možné. V dnešní době se vyrábí damascénská ocel i v podobě nerezu. Tato možnost je naprosto ideální volbou do každé moderní kuchyně.

Ztrácíte se v nepřeberném množství nožů, které dokážou vyrobit mistři nožíři? Chladný kus oceli je perfektním pomocníkem a využijete jej při mnoha činnostech. Dobré je se však na okamžik zastavit a zamyslet, za jakým účelem budeme nový nůž používat. Většinou chceme mít spolehlivého kamaráda, kterého můžeme mít vždy bezpečně u sebe. Dalším kritériem, které je při výběru velice důležité, je konstrukce nože. Chceme nůž zavírací či pevný? Volba je čistě na nás.

Neméně důležitá je i rukojeť nově kupovaného nože. A v tuto chvíli nesmíme brát ohled pouze na design, ale nový nůž nám musí perfektně padnout do ruky. Nesmí se smekat, ani nás při jeho delším používání nesmí bolet ruka.

Dalším důležitým parametrem je délka čepele. S nožem s delší čepelí bývá složitější manipulace. Navíc by nás měly zajímat zákonné limity. Nože s délkou čepele přes 12 cm jsou často legislativou zahrnované mezi zbraně. Každopádně s nožem s čepelí o délce kolem 9 cm se můžeme cítit jako pravý zálesák a hravě s ním uděláme veškerou potřebnou práci. Ten nám úplně postačí. Při výběru nože nás musí zajímat nejen délka čepele, ale i materiál použitý na její výrobu. Také musíme předem zvážit, zda chceme ostří hladké či zubaté.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Vyrobte si šikovný stojánek na nože:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 4. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová