reklama

Jak postupovat při zavěšení a připojení elektrického bojleru?

Ohřev vody v bojleru je nutnost každého rodinného domu. Při stavbě nebo rekonstrukci však přichází otázka, kam nový bojler umístit a jak ho upevnit a zapojit. Odpovědi na tyto otázky vám přinášíme v tomto článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zavěšení a připojení elektrického bojleru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kam bojler umístit

Z pohledu maximální efektivity je ideální umístit bojler co nejblíže k místu, kde se bude teplá voda odebírat. Tímto místem je obvykle koupelna, kde se ve většině domácností spotřebuje nejvíce teplé vody. Vždy je však potřeba brát v úvahu prostorové možnosti koupelny, a tak dnes už není výjimkou, že je bojler umístěn samostatně v technické místnosti.

Dále je potřeba brát v úvahu i platné normy, které stanovují, kde může být umístěn bojler, a to vzhledem k ostatnímu vybavení bytu. Například nad vanou jej můžete umístit pouze, pokud zajistíte, že jeho konstrukce nebude z vodivého materiálu, případně ji kompletně izolujete. Dále je potřeba dát pozor na vzdálenost od světla a zásuvky. Obojí musí být od bojleru vzdáleno minimálně 20 cm.

Na rozdíl od plynového bojleru u toho elektrického nemusíte vyřizovat žádná speciální povolení a nemusíte ani kontaktovat dodavatele energií s žádostí o souhlas s umístěním zařízení. U elektrického bojleru je nutné pouze zajistit výše zmíněné podmínky a zapojení svěřit osobě s potřebnou kvalifikací. Je také vhodné seznámit se s pokyny a bezpečnostními upozorněními v návodu. Tím zajistíte nejen bezpečnost, ale i možnost případné reklamace.

Zavěšení bojleru si můžete významně ulehčit tím, že použijete speciální úchytovou konzoli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zavěšení bojleru si můžete významně ulehčit tím, že použijete speciální úchytovou konzoli

Zavěšení bojleru

Jakmile máte vymyšlené místo, kam můžete bojler umístit, přichází na řadu jeho zavěšení. Tady je potřeba zdůraznit, abyste nezapomínali na to, že bojler bude většinu času plný vody. Takže bude podstatně těžší než v momentě, kdy ho zavěšujete. První, co potřebujete, je vhodná hmoždinka. Nejlepší pro ukotvení bojleru je hmoždinka FUR s průměrem 14 mm. Tyto hmoždinky jsou až 270 mm dlouhé a je možné je zatížit až 180 kg. Přesná hodnota se však odvíjí podle materiálu zdi. Nezapomeňte však použít speciální bezpečnostní šroub. Ten zajistí, že bude plně využito vlastností hmoždinky FUR.  

Tip:

Zavěšení bojleru si můžete významně ulehčit tím, že použijete speciální úchytovou konzoli. Tu nejprve bezpečně upevníte do zdi a následně na ni už pouze pověsíte bojler. Celý proces je tak mnohem jednodušší díky absenci manipulace s těžkým bojlerem při samotném šroubování a zároveň máte vše připraveno i na případnou výměnu bojleru.

Je potřeba brát v úvahu platné normy, které stanovují, kde může být umístěn bojler
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je potřeba brát v úvahu platné normy, které stanovují, kde může být umístěn bojler

Zapojení bojleru

Jak už bylo zmíněno, tak zapojení bojleru by měla provádět osoba, která je k tomu způsobilá. Konkrétně tuto kvalifikaci stanovuje vyhláška 50/1978 Sbírky. Pokud si kutil bez této kvalifikace provede montáž svépomocí, tak nejenže riskuje zamítnutí případné reklamace, ale také se stává trestně odpovědným, pokud z důvodu neodborné montáže vznikne škoda na majetku nebo zdraví. Je totiž potřeba pamatovat, že se stále jedná o výkonné elektrické zařízení. Zapojit bojler sice na první pohled není složité, ale složitější už je ho zapojit tak, aby nebyl nebezpečný.

Jak ušetřit za ohřev vody?

Ohřev vody je jedno z nejtypičtějších využití solárních panelů. Když si doma vybudujete svou vlastní malou fotovoltaickou elektrárnu, tak můžete počítat s návratností zhruba za 8-14 let. Pokud však zažádáte o dotaci z programu Nová zelená úsporám, tak může být návratnost podstatně rychlejší. Dotace v tomto programu jsou poměrně štědré a ve většině krajů je možné dosáhnout až na podporu ve výši 200 000 Kč. Zároveň můžete využít spolehlivých firem, které nabízí nejen prodej potřebné technologie, ale i odbornou montáž a financování zbylé částky. 

Zdroj informací: autor článku; ČEZ

Podívejte se, jak využít solární panely k ohřevu místnosti:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 5. 2022, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.