reklama

Poradíme vám, co dělat, když vypadává hlavní jistič. Má to řešení!

Dnešní domácnosti jsou plné elektrických spotřebičů. Od televize, přes PC a klimatizaci až po pračku, myčku, lednici a rychlovarnou konvici. Může se tak stát, že hlavní jistič nevydrží vždy nápor a začne vypadávat. Pokud se jedná o jednorázovou situaci, tak není co řešit, ale když vám často vypadává jistič, tak přichází čas vypátrat, kde je problém.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vyřešit vypadávající jistič? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak zjistit, co vyhazuje pojistky?

V první řadě zjistěte, u kterého obvodu vypadávají pojistky. Obvykle mají světla, zásuvky a kuchyň svůj vlastní obvod a jejich jističe jsou popsané. U novějších staveb je však standardem ještě více obvodů. Následně je potřeba prozkoumat problémový obvod a zjistit, které elektrické spotřebiče jsou na něm provozovány a jaký mají odběr. Pokud ale zjistíte, že se jedná o hlavní jistič, tak bude potřeba prozkoumat všechny obvody. Po prozkoumání jsou možné následující varianty:

  • Bylo naráz spuštěno moc spotřebičů, což způsobilo přetížení obvodu.
  • K přetížení došlo v důsledku zkratu.
  • Je problém v samotném jističi.
V první řadě zjistěte, u kterého obvodu vypadávají pojistky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V první řadě zjistěte, u kterého obvodu vypadávají pojistky

Zjištění konkrétní závady

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem. Nejprve se podíváme na zkrat. K tomu může dojít v případě, kdy je jeden ze spotřebičů zapojených do sítě vadný a dochází v něm ke zkratu. Ke zkratu také může dojít, když například polejete podstavec od rychlovarné konvice vodou. U tohoto problém je obvykle jen jedno řešení. Vadný spotřebič musí být vyměněn. S výměnou není vhodné otálet, než se přihodí nějaké větší neštěstí, než jsou jen vypadené pojistky.

Další z možných závad je přetížení obvodu. Jedná se o častý problém zejména u starších budov, kde byly elektrické obvody nastaveny na standard platný před desítkami let. Vzhledem k množství spotřebičů není obvod dostatečně dimenzovaný a neumožní současný provoz všech spotřebičů. V tomto případě, stejně jako u vadného jističe, je nutné vyměnit jistič za nový, který umožní provoz všech elektrických spotřebičů v domácnosti.

Další z možných závad je přetížení obvodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Další z možných závad je přetížení obvodu

Alternativní zdroje energie

Pokud jste našli problém v jističi nebo jeho nedostatečné kapacitě, tak jeho výměnu můžete rovnou využít jako vstupní investici při pořízení fotovoltaiky. Díky umístění solárních panelů na střechu vašeho domu můžete ročně ušetřit nemalou částku a hlavně se stanete energeticky soběstačnými až na 140 dní v roce.

Pro pomoc se správným výběrem a zajištění maximálního využití můžete využít svého dodavatele energií. Jejich specialisté vás provedou celým procesem, pomohou vám se získáním dotace a zajistí i bezpečnou instalaci, která bude vyhovovat vašim potřebám.

Zdroj informací: autor článku; ČEZ

Podívejte se, jak vyměnit LED světlo s pohybovým čidlem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 5. 2022, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk