reklama

Nevíte, jak přivést elektřinu do dílny nebo garáže? Poradíme!

Každý kutil chce mít svoji pracovní místnost, kde může vyrábět a opravovat podle svých představ. Obvykle se jedná o menší dílnu nebo třeba garáž. Při vybudování této pracovní místnosti je nutné přivedení elektrické energie. Ti, kteří už mají vybudované rozvody, mají o starost méně. Pokud však nepatříte mezi tyto šťastlivce, tak se podívejte na náš článek, jak přivést elektřinu do dílny a garáže.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektřina do garáže nebo do dílny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zjištění stavu

Pokud jste nemovitost právě koupili, tak je potřeba nejprve prozkoumat, jestli jsou dovedeny rozvody. Pokud v pracovní místnosti máte jistič i zásuvky a pouze nefungují, tak je nejspíš obvod odpojený od distribuční sítě. To znamená, že musíte kontaktovat provozovatele distribuční sítě a domluvit se s ním na připojení.

Pokud nejsou v dílně nebo garáži rozvody elektřiny vůbec, tak je bude nutné koupit a nainstalovat. K tomu je nutné mít elektrotechnické vzdělání. V opačném případě se vyplatí zavolat elektrikáře a nechat si od něj nainstalovat celou soustavu včetně kabeláže. Nejen, že tím zabráníte možnému neštěstí, ale také budete mít jistotu, že nakonec vše bez problému projde revizí.

Než si objednáte elektrikáře, tak si důkladně spočítejte, kolika ampérový jistič potřebujete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Než si objednáte elektrikáře, tak si důkladně spočítejte, kolika ampérový jistič potřebujete

Spočítejte si odběr

Než si objednáte elektrikáře, tak si důkladně spočítejte, kolika ampérový jistič potřebujete. Určitě budete vedle svícení používat i elektrické nářadí. Zde je potřeba zkontrolovat jejich odběry. Pokud plánujete používat například svářečku, tak určitě sáhněte alespoň po 25A jističi. Nezapomeňte však, že při zapojení platíte jednorázový poplatek za každý ampér na jističi. Takže se vyplatí si vše důkladně spočítat a zbytečně to nepřehánět.

Pokud nejsou v dílně nebo garáži rozvody elektřiny vůbec, tak je bude nutné koupit a nainstalovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud nejsou v dílně nebo garáži rozvody elektřiny vůbec, tak je bude nutné koupit a nainstalovat

Zvažte alternativní řešení

Pokud plánujete řešit přívod elektrické energie do garáže nebo dílny a zároveň budete muset řešit i nový jistič, tak se nebojte prozkoumat i alternativní řešení. Při tomto typu zásahu můžete rovnou zainvestovat do fotovoltaiky, a tak trvale snížit účet za spotřebu elektřiny.

Jedná se sice ze začátku o značnou investici, ale díky dotaci z programu Nová zelená úsporám se vám investice vrátí dříve, než byste čekali. Navíc můžete využít nejen technické řešení, ale i financování od renomovaných firem, jako je ČEZ. Díky tomu lze rozložit tuto investici do více let.

Zdroj informací: autor článku; ČEZ

Znáte teplovzdušné solární panely na větrání a odvlhčování?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 5. 2022, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk