reklama

Využijte odpadního dřeva a vyrobte si stojan na kolo

Dřevěné stojany na kola zdobily kdysi hlavně horské chaty a sruby. Ale proč si ho nevyrobit třeba k rodinnému domu nebo na chalupu? Vyřezat pár zářezů do dřeva zvládne každý kutil. Potřebovat budete jen dřevěnou kulatinu, a hlavně zodpovědnou práci s motorovou pilou. Když dopoledne začnete, na oběd budete mít hotovo.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojan na kolo vyrobíte během jediného dopoledne (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete potřebovat:

Špalek musíte seříznout, aby se nekutálel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Špalek musíte seříznout, aby se nekutálel

Nejprve si připravte kulatinu. Měla by mít průměr alespoň 40 cm. Nejčastější volbou bude patrně smrková kulatina, protože stále jde zatím ještě o nejrozšířenější dřevinu v Česku. Kulatinu si zkraťte na požadovaný rozměr – alespoň 100 cm. Dřevo musí být soudržné a zdravé – rozhodně nepočítejte s nějakou trouchnivou souší. A kláda by také měla být zbavena kůry. Pokud není, odstraňte ji pořízem. S pořízem se pracuje snadno a kůra jde rychle dolů. Motorovkou také seřízněte dno stojanu, aby byl stabilní a nekutálel se.

S motorovkou pracujte opatrně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S motorovkou pracujte opatrně

Na odkorněné dřevo si můžete tužkou narýsovat místa, kde vytvoříte zářezy pro umístění jízdních kol. Zářezy by měly být široké zhruba 6 až 8 cm a hluboké alespoň 25 cm. Samozřejmě záleží na průměrech kol a tloušťce jejich plášťů – uvedené rozměry si můžete přizpůsobit podle vlastní preference. Samotné zářezy vyřežte motorovou pilou. Zářezy na kolo můžete vyřezat i vertikálně - nastojato. Při práci s motorovkou dbejte všech bezpečnostních zásad a postupů, které jsou uvedeny v návodu ke stroji.

Stojan nemusí jen ležet – zářezy můžete vyrobit i vertikálně - špalek pak navíc poslouží jako odkládací stoleček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojan nemusí jen ležet – zářezy můžete vyrobit i vertikálně - špalek pak navíc poslouží jako odkládací stoleček

Po vytvoření všech zářezů můžete vyzkoušet, zda se do nich jízdní kola vejdou. Pokud tomu tak není, můžete zářezy ještě rozšířit nebo prohloubit. Celý stojan lze samozřejmě nechat tak, jak je – v přírodní barvě. Nebo ho můžete ošetřit třeba lazurou, aby se hodil k podbití vaší střechy nebo k barvě plotu. Neošetřený stojan je každopádně vhodné umístit alespoň pod přesah střechy, kde na něj nebude pršet – podstatně tak prodloužíte jeho životnost.

Tip: 

Zajímavou povrchovou úpravou je žíhání dřeva. Potřebovat k němu budete opalovací lampu a propanbutanovou láhev. Plamenem se dá odkorněné dřevo krásně vyžíhat. Teplem upravený povrch by měl mít jakoby tmavé až černé stíny. Takto ošetřené dřevo můžete dále natřít třeba světlou lazurou – strukturu žíhaného dřeva tímto způsobem ještě zvýrazníte.

HECHT 56 – dobrá pila nemusí stát majlant

Hecht 56 je klasickým zástupcem takzvaných farmářských pil – tedy motorovek, které s hodí pro práci kolem domu i na přípravu kopy palivového dřeva. Nabízí výkon 2,95 HP, což bohatě postačuje pro většinu běžných situací. Navíc je vybavena řadou prvků, které zvyšují komfort i bezpečnost obsluhy. O rychlý a spolehlivý start se kromě jiného stará poloautomatický sytič a pumpa pro nástřik paliva. Samozřejmostí je bezpečnostní brzda řetězu a kvalitní kovový hřeben, který omezuje vyskočení pily z řezu.

Poříz patří mezi nejstarší truhlářské nástroje a dnes se už pohříchu moc nepoužívá. Přesto najde v domácí dílně uplatnění. Rustikální výrobky z masivního dřeva jsou totiž v módě a poříz může být při jejich výrobě velmi užitečný. Ničím jiným se totiž kuláče nebo fošny neodkorňují lépe. Navíc jde o dvouruční nástroj, takže se s ním pracuje lehce a rychle. Pořízy se při troše trpělivosti dají v obchodech stále ještě objevit, poohlédnout se můžete také po bazarech.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na Míru

Publikováno: 29. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč