reklama

Jak tmelit dvousložkovým tmelem? A proč téměř nemá chybu?

Existuje spousta tmelů pro tmelení dřeva. Dvousložkový tmel má oproti jednosložkovým řadu výhod – dobře se s ním pracuje, po vytvrzení ho dokážete brousit i frézovat, některé z těchto tmelů jsou také voděodolné, a proto je můžete použít i v exteriéru. Následující postup vám ukáže, jak s dvousložkovým tmelem pracovat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Poradíme vám, jak tmelit dvousložkovým tmelem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co budete na tmelení dřeva potřebovat:

  • dvousložkový tmel
  • špachtli nebo kousek plochého dřívka
  • respirátor
  • brusný papír
Tmelení dřeva pomocí dvousložkového tmelu zvládne úplně každý
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tmelení dřeva pomocí dvousložkového tmelu zvládne úplně každý

Připravte si dřevěný díl, který budete tmelit. Místo, kam tmel aplikujete, musí být čisté. Případné piliny proto vymeťte smetáčkem nebo vyfoukněte tlakovým vzduchem. Je jasné, že dřevo musí být suché. Tmelit mokré dřevo nemá smysl, při sesychání dřeva by se tmel vydrolil.

Připravte si také vhodný nástroj pro aplikaci tmelu – třeba špachtli nebo kousek plochého dřívka. Všechny pomůcky po ukončení práce musíte dobře očistit, později byste z nich zatvrdlý tmel dostávali velmi těžko.

Tmelené místo musí být čisté a suché
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tmelené místo musí být čisté a suché

Poměr jednotlivých složek najdete na obalu od tmelu
Poměr jednotlivých složek najdete na obalu od tmelu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dvousložkový tmel se skládá z plnidla a tvrdidla. Plnidlem se rozumí samotná hmota tmelu, tvrdidlem pak složka, která se do něj přimíchává a má na starosti vytvrzení tmelu. Správný poměr obou substancí je uveden v návodu od tmelu. Někdy je doporučován poměr 1:25 ve prospěch plnidla. Tvrdidla se obecně dává mnohem méně. Tmel si důkladně rozmíchejte třeba ve větším víčku nebo na kousku desky. Obě jeho složky se musí důkladně propojit, jinak se může stát, že tmel nevytvrdne.

Pro rozetření tmelu použijte špachtli nebo kousek dřívka či plastové hmoty
Pro rozetření tmelu použijte špachtli nebo kousek dřívka či plastové hmoty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Samotné nanášení tmelu se už nijak neliší od použití jiných tmelů. Do spár, škvír nebo otvorů aplikujte tmel špachtlí nebo kouskem dřívka. Vhodné je, když vrstva tmelu bude o kousek přesahovat povrch tmeleného materiálu – v dalším kroku ho snadno zabrousíte do roviny. Doporučujeme dřívko nebo víčko, kde jste tmel míchali, nevyhazovat – snadno na něm totiž poznáte, zda tmel vytvrdnul. A nebudete riskovat, že si zkušebním vrypem poškodíte ještě nevyzrálý tmel na opravovaném výrobku.

Nakonec zatvrdlý tmel obruste
Nakonec zatvrdlý tmel obruste (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Posledním krokem je obroušení tmelu. Pracujte s respirátorem. Prach z tmelu je velmi jemný. Ideální je na broušení brusný papír o hrubosti 100. Použít můžete vibrační, pásovou i excentrickou brusku – nebo třeba pás upnutý na dřevném hranolku, je to úplně jedno. Kvalitní dvousložkový tmel se dá opracovávat i frézováním. To se hodí třeba tam, kde tmelíte ozdobné nábytkové hrany.

Na co si dát pozor

Dvousložkový tmel nemá jen samé výhody. Mezi negativa patří zápach, takže pracujte v dobře větrané místnosti. Tmel je také dražší než klasický jednosložkový přípravek. Dvousložkový tmel můžete běžně přetírat, při použití lazury bude tmelené místo vidět. Řešení ale přesto existuje. Koupit se dají tmely v různých barevných provedeních podle typických dřevin – smrk, borovice nebo dub.

V minulosti si kutilové připravovali primitivní dvousložkové tmely doma a svépomocí – obyčejně se míchalo lepidlo s pilinami. Běžná PVAC lepidla se dnes k tomuto postupu moc nehodí, po vytvrzení si totiž zanechávají jistou pružnost a tmelené místo se pak hůře brousí.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se na přehled venkovních nátěrů na dřevo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.