reklama

Co dělat, když vaše vrzající postel budí sousedy a způsobuje veřejné pohoršení?

Také znáte tu situaci, kdy se pod vámi vaše vrzající postel při každém otočení mění ve špatně naladěný orchestr? Pokud během dne potkáte na chodbě někoho ze sousedů, shlížejícího na vás pohoršenými pohledy, těžko se vykroutíte vysvětlováním, že vy nic, že to jen vrže postel. Jak se otravného vrzání zbavit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se vypořádat s vrzající postelí? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak opravit vrzající postel

Postel nám slouží k odpočinku po celodenní práci, ke spokojenému spánku a občas také k jistým, radostnějším zážitkům, které život poskytuje. Abychom si ale v posteli opravdu odpočinuli, je potřeba, aby postel byla funkční, pohodlná a tichá. Pokud každé naše otočení v posteli znamená, že na nás rozzlobení sousedé bouchají a polovina domu nás nezdraví, protože mají pocit, že si noc co noc nehorázně užíváme, měli bychom něco udělat. Ne se sebou, ale s naší postelí. Vrzání, skřípání a jiné nepříjemné zvuky, které naše postel vyluzuje, nám ke spokojenému spánku rozhodně nepomohou.

Nejčastější příčinou vrzání postele jsou kovové části, které se o sebe třou. Vrzání se často projevuje na spojích (šrouby a matky, kovové pružiny či nýtované části). Méně častěji se vrzání projevuje u celodřevěných postelí, kde je mezi některými díly postele určitá "mikromezera", a ta vrzání zapříčiňuje. Nutně to ale nemusí znamenat, že naše postel je nekvalitní. 

Věnujte pozornost výběru kvalitní matrace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnujte pozornost výběru kvalitní matrace

Buďte vrzání na stopě

Je rozdíl mezi tím, zda nám postel vrzne sem tam několikrát do roka, nebo vrže pravidelně pokaždé, když si na ni jen sedneme. Krátkodobé vrzání bude zapříčiněno změnou povětrnostních podmínek. Přechod mezi suchým zimním obdobím, kdy se v místnostech pravidelně topí - důsledkem toho vzniká suchý vzduch, a vlhčím letním obdobím může zejména do dřeva "natáhnout" vlhkost, která zase vysychá. Tím dřevo začne pracovat a vrzat. Kovové části pak pracují obdobně, a pokud nejsou nerezové nebo povrchově ošetřené, postupně začnou navíc korodovat.

Postel z měkkého dřeva bude náchylnější k rychlejšímu opotřebení, tím i k vrzání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postel z měkkého dřeva bude náchylnější k rychlejšímu opotřebení, tím i k vrzání

Konstrukce postele

Nejčastěji objevíte "vrzala" ve spoji čela a bočnice postele. Tento spoj bývá obvykle nejvíc namáhán. Zde pomůže jednoduchá rada. Povolte všechny rohové spoje, promažte a znovu je pevně utáhněte.  K promazání můžete použít třeba obyčejný svíčkový vosk, parafín nebo silikonový olej ve spreji. 

Nejčastější příčinou vrzání jsou povolené spoje v posteli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastější příčinou vrzání jsou povolené spoje v posteli

Rošt

Další exponované místo je rošt. Pokud je rošt položený v posteli na volno, s každým vaším pohybem se bude pohybovat také. Malý pohyb většinou není na škodu, jestliže samozřejmě nevydává ony nepříjemné zvuky. Můžete vyzkoušet vypodložit místo, kde se kovový rošt dotýká dřevěné hrany rámu. Použijte třeba kousek filcu nebo molitan, ale postačí i obyčejná kobercová páska.

 Tření ploch roštu a rámu ovšem bude způsobovat trvalé vrzání. Opět pomůže, když promažete všechny plochy, kde se u vašeho lůžka dotýká rošt rámu postele. Netýká se to jen pevného roštu, ale i polohovacího. U roštu je také potřeba (zejména u levnějších variant) čas od času překontrolovat pevnost všech šroubových spojů. 

Lamelové rošty bývají osazené v bederní oblasti plastovými posuvnými jezdci, a ty se mohou o sebe třít. A opět nebude o zvuky nouze. U starších typů mohou vrzat také patky lamel. Tyto patky zkuste potřít mýdlem a vrzání by mělo zmizet. Při té příležitosti také překontrolujte, zda některá z patek není prasklá. Takovou ihned vyměňte. 

Zpevněte rošt nebo jej podložte měkkou podložkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zpevněte rošt nebo jej podložte měkkou podložkou

Matrace

Pružinová matrace dříve nebo později vrzat začne. Je to přirozený jev opotřebení, a zde bohužel nepomůže nic jiného než matraci vyměnit. Při takové výměně raději už dopředu počítejte s dalším možným vrzáním, a proto si pořiďte raději matraci bez pružin - s paměťovou pěnou, kokosovým vláknem nebo latexovou. Abyste předešli přílišnému proležení matrace, otáčejte ji alespoň každé 3 měsíce. 

Matrace mohou vrzat díky opotřebení pružin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Matrace mohou vrzat díky opotřebení pružin

Podlaha

Prohlédli jste každý centimetr, ale stejně jste příčinu vrzání postele neodhalili? Zkuste se podívat na podlahu. Nerovnosti na podlaze mohou vrzání postele způsobovat také. Pokud nejste schopni s podlahou nic udělat, zkuste postel vypodložit měkkou podložkou - látkou nebo kouskem koberce. 

Při pořizování nové postele mějte na paměti několik zásad. Nešetřete na materiálu, matraci ani roštu. Kvalita něco stojí. Levné dřevěné postele z měkkého dřeva (smrk, borovice) vám pohodlí a klidný spánek poskytnou jen krátkodobě, zatímco poctivé bukové dřevo je téměř nesmrtelné.

Postel nepřetěžujte. Kupte takovou, která má dostatečnou nosnost a počítá i s rezervou. Pokud kupujete zvlášť postel a zvlášť rošt, můžete rošt (když to konstrukce postele dovoluje) k posteli napevno přišroubovat. Tím eliminujete posouvání roštu při každém vašem otočení ve spánku.

Zdroj informací: www.intena.cz, www.homago.cz

Vyzkoušejte tento prima nápad, když postel již nelze opravit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová