reklama

Vyrobte si praktický držák na špinavé holínky, bude se hodit

Špinavé holínky a boty celkově se najdou nejspíš v každé domácnosti. A mnohokrát se nám opravdu hned nechce běžet s nimi do koupelny a čistit je. V takovém případě by se nám mohl hodit praktický držák, na který mokré a špinavé boty pověsíme a necháme je oschnout. Máme pro vás zajímavou vychytávku, která vám usnadní život.

Praktický držák na špinavé holínky se doma bude hodit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Návod na výrobu praktického držáku na špinavé holínky

Co budeme potřebovat:

  • menší desku nebo široké prkno
  • dřevěnou kulatinu
  • přímočarou pilu
  • elektrickou brusku
  • vrtačku
  • vruty
Na výrobu držáku nám postačí kus prkna a násada od koštěte
Na výrobu držáku nám postačí kus prkna a násada od koštěte (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Přímočarou pilou uřízneme potřebný kus prkna
Přímočarou pilou uřízneme potřebný kus prkna (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ze spárovky uřízneme potřebný kus. Počítáme s rozestupy mezi botami, takže každý pár holínek by měl mít pro sebe minimálně 30 cm. Potom spočítáme, kolik holínek i dalších bot chceme na sušák dávat, a podle toho zjistíme délku a šířku desky.

Povrch prkna dobře obrousíme
Povrch prkna dobře obrousíme (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Spárovku bude potřeba obrousit. Vystačíme si i s ručním broušením smirkovým papírem, rychleji nám ale pomůže elektrická bruska. Pokud použijeme starší prkna nebo desku, obrousíme celý povrch, u nového postačí zabrousit hrany.

Z násady nařežeme sudý počet dílů
Z násady nařežeme sudý počet dílů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dále nás bude čekat nařezání kulatiny. Na každý pár bot budeme samozřejmě potřebovat dvě tyčky. Na vysoké boty použijte tyčky delší, ale myslete na to, že zde můžeme sušit i nízké boty, kde postačí krátké tyčky.

Do spodní strany držáku přivrtáme vruty, na které našroubujeme tyčky držáku
Do spodní strany držáku přivrtáme vruty, na které našroubujeme tyčky držáku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Aby nám tyčky v desce dobře držely, pomocí sukovníku (vykružovací hlavy) předvrtáme otvory do desky. Tyčky do otvorů usadíme a ze spodní strany desky je zajistíme vrutem.

Takový sušák využijete v podstatě celoročně. Zjara, jakmile se vrhnete na zahrádku, nebude o zablácené holínky a obuv nouze. Přes léto se na sušáku krásně usuší propocená letní obuv, na podzim jej využijete při plískanicích a období dešťů. V zimě máte jistotu, že si na držák budete moci navléknout mokré boty od sněhu a špinavé od rozsolené čvachty na chodnících. 

Držák může mít čtvercovou, obdélníkovou nebo kulatou formu. Záleží na tom, kam jej chcete umísit a kolik místa máte k dispozici. Sušák může být dokonce i patrový, zejména pokud jej budete využívat místo botníku. Je možná dokonce praktičtější než samotný botník, protože vám na sušáku boty "nezasmrádnou", ale naopak se přirozeně vyvětrají a hlavně vysuší. 

A pokud máte doma nenechavého chlupatého člena rodiny, který rád vaše boty aportuje, zahrabává pod koberec, a dokonce je používá i na vylepšení ostrosti svého chrupu, pak boty před ním na vyvýšeném sušáku zůstanou v bezpečí a celé.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 21. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová