reklama

Hranění lamina zvládnete sami. K olepování hran už žehličku nebudete potřebovat

Lamino dnes patří mezi nejčastěji používané truhlářské materiály. K jeho opracování patří i zvládnutí techniky hranění lamina – tedy olepování hran. V následujícím návodu si ukážeme, jak na to. K olepování můžete použít takzvané nažehlovací hrany nebo hrany na lepidlo. My si podrobněji popíšeme druhý uvedený způsob.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K hranění lamina nejsou potřeba žádné speciální stroje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Materiál a pomůcky na výrobu:

  • olepovací hrana
  • lepidlo
  • řezačka hran
  • odlamovací nožík
  • brusný papír

Olepovaná hrana musí být hladká. Pokud není, obruste ji jemným brusným papírem. A co je stejně tak důležité, hrany musí být čisté, tedy bez prachu. Proto ji omeťte smetáčkem nebo vyčistěte tlakovým vzduchem. Připravte si také hranu, kterou budete olepovat. Pochopitelně by měla mít stejný dekor jako olepovaná deska a zhruba o 2 mm větší šířku.

Hranu je nutné pevně přitisknout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hranu je nutné pevně přitisknout

K lepení použijeme kontaktní lepidlo. To je potřeba nanést na hranu desky i na samotnou pásku, kterou budeme nalepovat. Snažte se lepidlo rozetřít rovnoměrně po celé šířce lepených ploch. Pak ho nechte pár minut odvětrat. Oba díly následně přitiskněte k sobě, srovnejte jejich polohu a pak dotlačte. Lepidlo nechte zaschnout do druhého dne.

Ořezáním přečnívajících okrajů práci dokončíte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ořezáním přečnívajících okrajů práci dokončíte

Teď můžete přebytečné konce hrany odříznout. K ořezání hrany po délce se používá speciální řezačka, kterou si můžete koupit. Pokud nechcete utrácet, můžete použít třeba odlamovací nůž. Poustupujte ale opatrně, tlak nože by měl směřovat k ploše desky. Poté, co přebytečné konce hran odřežete, můžete je opatrně zabrousit jemným brusným papírem upnutým na dřevěném hranolu.

Rozhodně se nejedná o jediný způsob olepování hran. Další rozšířenou metodou je použití nalepovacích hran, které se lepí pomocí tlaku žehličkou – teplota roztaví lepidlo, které k lepené desce dokonale přilne. Vybírat si můžete také různé tloušťky nalepovacích hran.

Pokud jste spíše příznivci masivního dřeva, můžete hrany lamina olepit dřevěnými latěmi. Ty se dají lepit buď přímo natupo, nebo do předem připravených vyfrézovaných drážek. Jde o metodu velmi efektní, ale zároveň i mnohem pracnější, než je práce s olepovacími pásky. Jejich výhoda není jen v rychlosti, ale také v tom, že se takto dají olepit i komplikovanější tvary, jako jsou například různé křivky.

Ještě lepších výsledků dosáhnete při práci na profesionálních olepovačkách hran. Tu si ale žádný kutil jistě pořizovat nebude. Přesto se k nim můžete dostat – spousta truhlářských dílen nabízí profesionální olepování hran za úplatu – do dílny donesete nařezané lamino a tam vám ho na speciálních strojích zahraní.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Na řezání lamina vyberte tu správnou pilku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč