reklama

Podle čeho si vybrat vhodný šicí stroj? Nejdražší není vždy nejlepší!

Šicí stroj je pomocník, který najde uplatnění snad v každé domácnosti. Jeho pomoc oceníme jak při drobných opravách oblečení, tak i výrobě nejrůznějších doplňků. Šikovné ženy na něm dokonce dokážou ušít celý kus oblečení. Popularita šicích strojů zkrátka v posledních letech opět roste.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šicí stroj je báječný pomocník do nejedné domácnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.

Ne každý z nás má doma svůj vlastní šicí stroj. Většinou si jej půjčujeme od rodičů, ale tyto mašinky si mnohdy ještě pamatují práci nejen našich maminek, ale dokonce i babiček. Tehdejší výkřik nejmodernější techniky pro nás dnes může představovat jistá úskalí. Navléknutí horní a spodní nitě či trefit se touto nití do šicí jehly představuje pro současnou generaci jisté potíže. Všichni jistě víme, že správnou údržbou dokážeme prodloužit životnost šicích strojů na několik desítek let, ale nejde to donekonečna. Jsou dnešní šicí stroje také tak náročné na obsluhu nebo technika pokročila i v tomto směru?

Na co se zaměřit při výběru nového šicího stroje

V současné době nalezneme na trhu nepřeberné množství šicích strojů, které se od retro kousků liší celkem podstatným způsobem. Ať už je to množstvím šicích programů či snadností obsluhy. Při výběru nového pomocníka si musíme položit několik zásadních otázek. Záleží, co chceme na šicím stroji šít či vyšívat a kolik do něj chceme investovat.

Nejmodernější stroje pro domácí šití se mohou vyšplhat na částku až několik set tisíc korun. Jsou to sice novodobé technické zázraky, ale nám přeci jen postačí levnější mašinky, které budou ideální pro občasné šití. Jejich pořizovací cena nepřesáhne pár tisíc korun.

Rozdíl v obsluze starších a novějších typů šicích strojů je viditelný hned na první pohled. Zdlouhavou přípravu v případě šicího staříka vystřídá jednoduchá obsluha jeho modernějšího protivníka. Výhody jsou nesporné. Nutnost navlékání horní a spodní nitě se sice v ničem nezměnila, ale jedná se o daleko jednodušší úkon, než tomu tak bylo u starších šicích strojů.

Obsluha novějších typů šicích strojů je jednodušší
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obsluha novějších typů šicích strojů je jednodušší

Navlékání nitě u nového šicího stroje je velice jednoduché. Nejprve se musí napíchnout cívka na trn a zajistí se zarážkou. Dále pak natahujeme nit přesně podle volby naznačené na šicím stroji. Nepříjemné navlékání nitě do šicí jehly je zde vyřešeno naprosto bravurně. Pokud dodržíme naznačený návod, jak nit na stroj navléknout, stačí v posledním kroku pouze stlačit příslušnou páčku na doraz a zázrak je na světě.

Stlačením páčky navlékneme hravě nit do jehly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stlačením páčky navlékneme hravě nit do jehly

Každý moderní šicí stroj určený pro domácí šití je již v současné době vybaven speciální pomůckou. Jedná se o program samotného stroje, kde najdeme jak základní typ šití, tak i různé druhy stehů, které stroj umí vytvořit. Jednotlivé programy způsobu šití jsou vyvedeny pod tlačítka přímé volby.

Jednotlivé programy způsobu šití jsou vyvedeny pod tlačítka přímé volby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednotlivé programy způsobu šití jsou vyvedeny pod tlačítka přímé volby

V případě, že se vám nový šicí stroj porouchá, nezbývá jiná možnost, než navštívit odborníka, jenž navrátí vašeho pomocníka opět k životu. Jak je to však se seřízením staršího typu šicího stroje? Ani na těchto retro mašinkách žádné uživatelské seřizování není. Sami si tedy neseřídíme ani technické zázraky poslední doby ani letitého staříka.

Pravidelná údržba dokáže prodloužit životnost našich domácích pomocníků o několik let. Rozdíl v čištění strojů, které od sebe dělí padesát i více let, není až tak veliký. Vždy se musíme zaměřit na podavač. Je to komponent, který zachytává jemná vlákna z bavlněných látek. Právě zde se nejvíce usazují, a proto musíme tato místa pečlivě čistit.

Při údržbě se musíme zaměřit na podavač
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při údržbě se musíme zaměřit na podavač

Již jsme se zmínili o cenovém rozpětí šicích strojů. Dražší stroje umí kromě šití i vyšívat. Jedná se o inovativní technologii, která představuje převratný zlom v textilním průmyslu převedeným do domácích podmínek. Již žádná jehla v ruce a hodiny strávené nad malými a přesnými stehy. Šicí stroj udělá tuto práci za vás. Stačí pouze na šicí stroj připevnit speciální rám.

Ke stroji se tedy připevní speciální vyšívací rám a za pomoci elektroniky se rám pohybuje tak, aby šicí stroj mohl vyšívat. Vše je přednastavené. Šicí stroj vyšije všechna místa, kde má být použita jedna barva, zastaví se a na displeji se zobrazí požadavek pro změnu barvy. Vyměníme tedy cívku, spustíme stroj a ten vyšívá dál.

Na šicí stroj se připevní speciální rám a rázem můžeme vyšívat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na šicí stroj se připevní speciální rám a rázem můžeme vyšívat

Nejdražší verze šicích strojů jsou vybaveny wifi, kde pomocí aplikace můžeme přenést obrázek či fotografii přímo do stroje. Takové šicí stroje si hravě poradí i s vyšíváním obličejů.

Ať již máme šicí stroj s nejnovějšími technologiemi či stařičkého kufříkového pomocníka, vždy o ně musíme s láskou pečovat. Pak nám budou dělat radost dlouhá léta a s jejich pomocí ušijeme spousty nádherných věcí.

Jak vybrat šicí stroj pro začátečníka?

Než si začneme pohrávat s myšlenkou koupě šicího stroje a jsme-li začátečníci, je dobré před samotnou koupí zodpovědět sami sobě pár otázek. Mělo by nás hlavně zajímat, jak často budeme na šicím stroji šít, zda právě začínáme s novým koníčkem nebo plánujeme do budoucna šít i nějaké zakázky. Dále by nás mělo zajímat, z jakých materiálů budeme převážně vyrábět své výtvory, jak často budeme pracovat a co by měl náš šicí stroj umět.

Pokud si hned na začátku vyjasníme určité priority, bude pro nás orientace v nabídce šicích strojů o trochu jednodušší. V žádném případě není dobré přeceňovat svoje síly. V případě, že jsme úplní začátečníci, může nás prvotní euforie brzy opustit. Není tedy potřeba kupovat drahý šicí stroj. Zaměříme se spíše na levnější verze, které jsou určeny přímo začátečníkům. Nikde není řečeno, že si postupem času nemůžeme vyměnit domácího pomocníka za dražší verzi, která toho umí mnohem víc. Uspokojí naše potřeby jako již pokročilou švadlenku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak zvládnout patchwork bez šicího stroje:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 4. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová