Také už řešíte, jak vyrobit gril na zahradu ? Těšíte se na posezení s rodinou a přáteli u voňavých buřtů a grilovaných chuťovek? Pokud máte v dílně starou pračku nebo jste někde našli starý buben z pračky, máte vyhráno. S několika kroky podle našeho návodu si vyrobíte zahradní přenosný gril za odpoledne.
Materiál:
- starý buben z pračky
- kovové tyče jako nohy a podpěry
- kovový háček na dvířka
- svařovací sadu
- ochranné pomůcky (brýle, rukavice)
- šamotové cihly
- kovovou mřížku
V jedné části vyřízněte větší otvor a zkonstruujte si otvírací dvířka pro snadnější manipulaci s ohništěm. Na kus uřízlého plechu z bubnu přidělejte na jedné straně panty a na druhé patku pro bezpečné zavírání. Veškerý materiál musí být odolný a žáruvzdorný. Pokud nechcete mít na straně otvírací dvířka, budete muset neustále zvedat horní rošt. Dvířka opatřete zavírací patkou.
Svařováním dále zkonstruujte spodní část, na kterou buben postavíte. Svařte železné tyče k sobě tak, abyste vytvořily pevnou a stabilní konstrukci. Nohy vodorovně v určité výšce spojte tyčemi pro větší stabilitu. Pracujte opatrně a bezpečně. Pokud si nejste svařováním jisti, svěřte tuto část raději odborníkovi. Nezapomeňte na ochranné rukavice a speciální brýle.
Na svařenou kovovou základnu položte buben otvorem směrem nahoru. Dno grilu, které jste si vyrobili z bubnu pračky, vylepšete ještě pomocí šamotových cihel. Vyskládejte je vodorovně na dno a až na nich pak nerozdělávejte oheň. Cihly budou lépe sálat a udržovat teplo a zároveň ochrání dno bubnu před propálením. Tím vám gril vydrží funkční delší dobu. Na vrchní část nakonec použijte kovovou mřížku.
Využít můžete jakýkoliv děrovaný kus nehořlavého plechu nebo přímo mřížku pro grilování vhodného tvaru a velikosti. Oheň lze udržovat pomocí postranních dvířek a na mřížce průběžně bez dalšího zdržování průběžně grilovat.
Tip pro ekologické rozpálení ohně
Při zakládání ohně na grilu si většinou pomáháme urychlovačem, zmačkanými novinami apod. Skvělým a snadným pomocníkem jsou kartonové obaly z vajíček. Tyto obaly už jsou z recyklovaného papíru, takže nejsou tolik vhodné pro další spotřebování, měly by se vyhazovat do standardní komunální směsi. Nebo si je můžete dávat stranou a využít na podpal při letní grilovačce.
Proč použít šamotové cihly
V návodu vám radíme použít na dno grilu šamotové cihly. Šamot je tradiční a velmi kvalitní materiál pro stavbu krbů a grilů. Jedná se o žáruvzdornou hmotu, která odolá vysokému žáru až 1 650 °C. Pravý šamot obsahuje zhruba 55 % oxidu křemičitého a 25 % oxidu hlinitého, zbylý obsah tvoří příměsi, obyčejně vápníku, hořčíku, titanu a železa.
Šamot použitý v krbech nebo kamnech umožňuje vytápění prostoru sálavým teplem, proto je vhodný i pro pece a grily. Tepelný efekt vydrží déle a působí rovnoměrně. Mírnou nevýhodou může být cena a váha, ale pro výrobu grilu z kovového bubnu pračky jich potřebujete jenom pár kusů.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Vyrobte si praktický stolek pod gril:
Publikováno: 16. 4. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o.; Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná