reklama

Na opravu gumového těsnění bubnu pračky si vystačíte sami

Trápí vás gumové těsnění bubnu pračky? Voda na podlaze koupelny je zlým snem nejednoho z nás. Tato katastrofa mívá většinou triviální příčinu. Uvolněné těsnění je sice nepříjemné, avšak nejedná se o neřešitelný problém. S opravou těsnicí gumy si velice snadno poradí každý z vás.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S opravou gumového těsnění bubnu pračky si hravě poradí každý z vás (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Každý z nás se alespoň jednou setkal s nepříjemnou situací, která nastala při nechtěném vytékání vody z pračky. Na vině bývá velice často gumové těsnění bubnu pračky. Během praní by v žádném případě neměla voda samovolně vytékat ven, ale pokud je těsnicí guma kolem bubnu poškozená, neštěstí je rázem na světě. Těsnění může být např. prasklé, ale jestliže nám pouze sklouzla guma z bubnu, máme vyhráno. Její návrat na původní pozici celou situaci hravě vyřeší.

Postup nasazení gumového těsnění bubnu pračky

Způsob uchycení těsnění bývá u všech praček prakticky stejný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Způsob uchycení těsnění bývá u všech praček prakticky stejný

U většiny zařízení je způsob uchycení těsnění bubnu pračky prakticky stejný. Kolem dokola vnější strany těsnění je kovový drátek, který drží gumu ve tvaru, jež zamezuje nechtěnému úniku vody při praní. Tento drátek musí pryč.

Kovový drát bývá vždy spojen malou pružinou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kovový drát bývá vždy spojen malou pružinou

Kovový drát bývá vždy spojen malou pružinou. Jedeme tedy prstem opatrně kolem dokola celého těsnění, dokud zmíněnou pružinu nenajdeme. Pružinu povytáhneme směrem od těsnění ven. 

Drát z vnější strany těsnění musíme sundat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Drát z vnější strany těsnění musíme sundat

Abychom mohli správně nasadit gumové těsnění bubnu pračky na původní místo, musíme tento drát kompletně vyjmout. Od místa, kde jsme našli malou pružinu, sundáme drát z těsnění.

Těsnění musí po celém obvodu bubnu perfektně přiléhat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Těsnění musí po celém obvodu bubnu perfektně přiléhat

Pečlivou kontrolou zjistíme místo, kde je těsnění bubnu pračky vyskočené. Opatrně jej nasadíme zpět na původní místo. Po nasazení těsnicí gumy na původní místo, musíme těsnění bubnu pračky zajistit kovovým drátem. Vezmeme si tedy opět do ruky drátek a vložíme jej zpět na vnější stranu těsnění. Společně s drátkem usadíme do těsnění i pružinu. Tento krok je důležitý pro zajištění správného těsnění bubnu pračky.

V posledním kroku je velice důležité zkontrolovat těsnění po celém jeho obvodu. Musíme mít jistotu, že gumové těsnění na všech místech bubnu perfektně přiléhá.

Pokud váš problém není pouze ve vypadlém gumovém těsnění z bubnu pračky, ale těsnicí guma je jakkoliv zdeformovaná či prasklá, lze tento díl jednoduše vyměnit celý. V žádném případě nemusíte volat řemeslníka. Zvládnete to opravdu sami.

Pravidelné čištění gumového těsnění

Stejně jako se věnujeme pravidelnému čištění bubnu pračky, zaslouží si naši pozornost i gumové těsnění. Po každém praní zůstávají v těsnění zbytky nečistot a voda. I když necháváme po praní dvířka pračky otevřená, aby vyschla, vlhkost v gumovém těsnění zůstává poměrně dlouhou dobu a stává se živnou půdou pro vznik nejrůznějších plísní. 

Je tedy dobré inkriminovaná místa zkontrolovat a omýt vodou s běžným čisticím prostředkem. Při větších nánosech nečistot bychom měli použít aktivní bezchlorový prostředek, který má jak čisticí, tak i ochrannou funkci. Jedná se o dezinfekční prostředek, díky kterému se v gumovém těsnění bubnu pračky účinně zbavíme řas i plísní.

Pokud chceme prodloužit životnost naší pračky, musíme se správně starat také o gumové těsnění. Existují prostředky, které se používají speciálně pro ošetření pryže. Gumový díl zvláčňují, zajišťují ochranu před stárnutím a oživí původní vzhled gumového těsnění.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Zde se podívejte, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová