reklama

Závěsný systém vám ušetří místo v dílně

Tohle zná každý kutil – málo místa v dílně. Žádný prostor není dost velký na to, abychom ho nedokázali zcela zaplnit. Vyznat se pak v hromadě nářadí, přípravků a pomůcek není vůbec jednoduché. Ideálním řešením je závěsný systém, díky kterému budete mít nářadí vždy po ruce. Je jedno, jestli na něj zavěsíte obyčejné kleště nebo třeba dvacetikilogramové bourací kladivo – unese všechno.

Montáž závěsného systému je rychlá a vyřeší spoustu starostí s místem v dílně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Materiál a pomůcky na výrobu:

  • akuvrtačka s příklepem
  • vodováha, metr a tužka
  • kladívko
  • závěsný systém Reponio

Aby závěsný systém dobře fungoval, musíte si nejprve připravit zeď, na kterou přijde namontovat. Ta musí splňovat několik základních požadavků – být soudržná a rovná. Pokud taková není, je potřeba zeď připravit. Starou a vydrolenou omítku odstraňte, cihly napenetrujte, aplikujte cementovápenný postřik a pak nahoďte hrubou omítku. Štuk dávat nemusíte, protože stěna bude zakryta závěsným systémem.

Vodováhou si změřte rovinnost zdi
Vodováhou si změřte rovinnost zdi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vodováhou si změřte rovinnost stěny. Pokud je vše v pořádku, můžete přikročit k instalaci držáků závěsného systému. Jedná se o plechové profily, které se na zeď montují pomocí hmoždinek a vrutů. Držáky je potřeba si přesně rozměřit – rozteč je závislá od toho, jaký rozměr závěsného systému zvolíte. Je velmi důležité, aby byly držáky přichyceny pevně, proto volte opravdu kvalitní hmoždinky a pevnostní šrouby, akuvrtačka musí být samozřejmě s příklepem. Každou díru předtím, než do ní natlučete hmoždinky, zbavte prachu – buď vysavačem, nebo čisticím kartáčkem.

Držáky lamel se budou instalovat na plechový profil přišroubovaný ke zdi
Držáky lamel se budou instalovat na plechový profil přišroubovaný ke zdi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začněte s montáží systémových lamel, které tvoří základ nosné konstrukce. Skvělé je, že panely jsou ze speciálního PVC, které se dá v pohodě uřezat třeba ruční nebo pokosovou pilu. Pokosová pila má oproti ruční výhodu, že řez bude kvalitnější a rovný. Lamely přijdou na držáky ve zdi jednoduše nacvaknout – místy budete muset využít větší silu nebo lamelu přiklepnout gumovou paličkou.

Lamely přijdou na držák jednoduše nacvaknout
Lamely přijdou na držák jednoduše nacvaknout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postup uvedený výše opakujete až do chvíle, kdy budou všechny lamely nosného systému naistalovány. Posledním krokem je montáž samotných úchytných prvků – jde o háčky, skoby, košíky a krabičky, které se do systému jednoduše zavěšují. O jeho nosnost nemusíte mít strach. Systém udrží na jednom metru čtverečním až 200 kg.

Úložný systém Reponio vyniká nad ostatními jednoduchou instalací, efektním vzhledem a nosností. Meter čtvereční dokáže udržet na zdi až 200 kg břemeno. Navíc je k dispozici v několika barvách a v mnoha variantách – pro dílnu, zahradu až po profesionální průmyslové využití. Výhodou speciálního PVC, který je hlavním konstrukčním prvkem Reponia, je odolná povrchová úprava, životnost, nízká hmotnost a stoprocentní recyklovatelnost.

Umístění držáků nářadí je posledním krokem
Umístění držáků nářadí je posledním krokem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tipy a triky:

  • Držák systémových lamel je hustě osázen šrouby. Až budete vrtat do zdi hmoždinky, důsledně se přesvědčte o tom, že ve zdi není natažená elektrika, plyn, voda nebo odpady. Pokud si jejich umístění nepamatujete, můžete použít detektor kovů.
  • Díry pro hmoždinky vyfoukněte kompresorem. Když nemáte vhodnou ofukovací pistoli s dlouhým nástavcem, můžete místo ní použít obyčejnou „ofukovačku“, kterou prodloužíte třeba silikonovou hadičkou. Tu pak zastrčíte až na dno vyvrtané díry a prach snadno vyfouknete. Nezapomeňte na brýle!
  • Ocelový držák systémových lamel si přichyťte nejprve jen na dvou místech – nahoře a dole. Pak si tužkou obkreslete místa dalších otvorů. Držák zase demontujte a pokračujte ve vrtání do zdi. Tímto způsobem budete mít jistotu, že se díry ve zdi budou krýt s otvory v držáku.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč