reklama

Závěsný systém vám ušetří místo v dílně

Tohle zná každý kutil – málo místa v dílně. Žádný prostor není dost velký na to, abychom ho nedokázali zcela zaplnit. Vyznat se pak v hromadě nářadí, přípravků a pomůcek není vůbec jednoduché. Ideálním řešením je závěsný systém, díky kterému budete mít nářadí vždy po ruce. Je jedno, jestli na něj zavěsíte obyčejné kleště nebo třeba dvacetikilogramové bourací kladivo – unese všechno.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Montáž závěsného systému je rychlá a vyřeší spoustu starostí s místem v dílně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Materiál a pomůcky na výrobu:

  • akuvrtačka s příklepem
  • vodováha, metr a tužka
  • kladívko
  • závěsný systém Reponio

Aby závěsný systém dobře fungoval, musíte si nejprve připravit zeď, na kterou přijde namontovat. Ta musí splňovat několik základních požadavků – být soudržná a rovná. Pokud taková není, je potřeba zeď připravit. Starou a vydrolenou omítku odstraňte, cihly napenetrujte, aplikujte cementovápenný postřik a pak nahoďte hrubou omítku. Štuk dávat nemusíte, protože stěna bude zakryta závěsným systémem.

Vodováhou si změřte rovinnost zdi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vodováhou si změřte rovinnost zdi

Vodováhou si změřte rovinnost stěny. Pokud je vše v pořádku, můžete přikročit k instalaci držáků závěsného systému. Jedná se o plechové profily, které se na zeď montují pomocí hmoždinek a vrutů. Držáky je potřeba si přesně rozměřit – rozteč je závislá od toho, jaký rozměr závěsného systému zvolíte. Je velmi důležité, aby byly držáky přichyceny pevně, proto volte opravdu kvalitní hmoždinky a pevnostní šrouby, akuvrtačka musí být samozřejmě s příklepem. Každou díru předtím, než do ní natlučete hmoždinky, zbavte prachu – buď vysavačem, nebo čisticím kartáčkem.

Držáky lamel se budou instalovat na plechový profil přišroubovaný ke zdi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Držáky lamel se budou instalovat na plechový profil přišroubovaný ke zdi

Začněte s montáží systémových lamel, které tvoří základ nosné konstrukce. Skvělé je, že panely jsou ze speciálního PVC, které se dá v pohodě uřezat třeba ruční nebo pokosovou pilu. Pokosová pila má oproti ruční výhodu, že řez bude kvalitnější a rovný. Lamely přijdou na držáky ve zdi jednoduše nacvaknout – místy budete muset využít větší silu nebo lamelu přiklepnout gumovou paličkou.

Lamely přijdou na držák jednoduše nacvaknout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lamely přijdou na držák jednoduše nacvaknout

Postup uvedený výše opakujete až do chvíle, kdy budou všechny lamely nosného systému naistalovány. Posledním krokem je montáž samotných úchytných prvků – jde o háčky, skoby, košíky a krabičky, které se do systému jednoduše zavěšují. O jeho nosnost nemusíte mít strach. Systém udrží na jednom metru čtverečním až 200 kg.

Úložný systém Reponio vyniká nad ostatními jednoduchou instalací, efektním vzhledem a nosností. Meter čtvereční dokáže udržet na zdi až 200 kg břemeno. Navíc je k dispozici v několika barvách a v mnoha variantách – pro dílnu, zahradu až po profesionální průmyslové využití. Výhodou speciálního PVC, který je hlavním konstrukčním prvkem Reponia, je odolná povrchová úprava, životnost, nízká hmotnost a stoprocentní recyklovatelnost.

Umístění držáků nářadí je posledním krokem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Umístění držáků nářadí je posledním krokem

Tipy a triky:

  • Držák systémových lamel je hustě osázen šrouby. Až budete vrtat do zdi hmoždinky, důsledně se přesvědčte o tom, že ve zdi není natažená elektrika, plyn, voda nebo odpady. Pokud si jejich umístění nepamatujete, můžete použít detektor kovů.
  • Díry pro hmoždinky vyfoukněte kompresorem. Když nemáte vhodnou ofukovací pistoli s dlouhým nástavcem, můžete místo ní použít obyčejnou „ofukovačku“, kterou prodloužíte třeba silikonovou hadičkou. Tu pak zastrčíte až na dno vyvrtané díry a prach snadno vyfouknete. Nezapomeňte na brýle!
  • Ocelový držák systémových lamel si přichyťte nejprve jen na dvou místech – nahoře a dole. Pak si tužkou obkreslete místa dalších otvorů. Držák zase demontujte a pokračujte ve vrtání do zdi. Tímto způsobem budete mít jistotu, že se díry ve zdi budou krýt s otvory v držáku.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč