reklama

Jak připravit motorovou pilu na novou sezónu?

Pečlivý vlastník motorové pily ji řádně zazimuje. Jenže co si budeme nalhávat? Dost lidí to nedělá – jednoduše proto, že zapomene nebo prostě nemá čas. O to důležitější je příprava motorové pily před začátkem nové sezóny, tedy právě teď na jaře. Musíte zkontrolovat stav lišty, řetězku, filtry a podobně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Důkladná příprava motorové pily se vám v sezóně vyplatí jejím spolehlivým chodem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než začnete na pile cokoliv dělat, vždy nejdřív odpojte svíčku od zapalování – to je důležité bezpečnostní upozornění.

Kontrola řetězu pily

Ostrý řetěz zanechává šupinky dřeva, z tupého jdou spíš jemné piliny a pila špatně řeže
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ostrý řetěz zanechává šupinky dřeva, z tupého jdou spíš jemné piliny a pila špatně řeže

Pozornost věnujte hlavně ostrosti zubů a omezovači třísky. Výška omezovacího zubu musí odpovídat parametrům, které doporučuje výrobce řetězu – údaj najdete na krabičce od řetězu. Je-li nad limitem, musíte ho zbrousit pilníkem na železo. Ostrý zub pozná každý. Pokud je řetěz tupý, efektivita práce jde rychle dolů a stroj trpí. Má zvýšenou spotřebu paliva a při řezu vzniká více tepla, pila se zbytečně přehřívá. Tupý řetěz poznáte i podle třísky, která z pily vychází. Musí mít tvar šupinek, pokud vypadá spíš jako piliny, je ostří tupé. Ostření řetězu je kapitola sama pro sebe. Pokud s ním nemáte zkušenosti nebo není k dispozici starý řetěz, na kterém si můžete ostření nacvičit, nechte si ho raději za pár korun naostřit v obchodě.

Lišta řetězu

Vnitřní prostor pily je často od pilin. Vyčistěte ho a promažte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Vnitřní prostor pily je často od pilin. Vyčistěte ho a promažte

Lišta řetězu je další částí pily, kterou byste neměli opomenout. Vyčistěte všechny její drážky - samozřejmě ty, které vedou řetěz, i ty, které slouží k napínání lišty. Není k tomu potřeba žádné speciální nářadí, stačí jen úzký šroubovák nebo štěteček. Zkontrolujte také volnost otáčení kola lišty, které slouží k vedení řetězu. Lištu pily byste měli pravidelně otáčet, aby se opotřebovávala rovnoměrně. Jinak se její spodní část časem opotřebí tak, že budete muset lištu vyhodit.

Svíčka

Pila musí mít bezvadné zapalování, jinak se při startování nadřete
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pila musí mít bezvadné zapalování, jinak se při startování nadřete

Svíčka musí mít čistý kontakt. Stačí ho očistit ocelovým kartáčem. K povolení svíčky použijte trubkový klíč nebo speciální klíč přiložený k motorovce. Pozor při dotahování – blok motoru je z hliníku, takže utahovací sílu nesmíte přehnat, jinak může dojít k poškození závitu. Pozornost věnujte také kabelu, který ke svíčce vede – může být poškozený. V takovém případě ho rovnou vyměňte za nový kabel. Konkrétní typ svíčky najdete v návodu k pile.

Průchodnost filtru pily

Pomocí štěrbinové drážky se k řetězu přivádí olej. Udržujte ji v čistotě
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pomocí štěrbinové drážky se k řetězu přivádí olej. Udržujte ji v čistotě

Když už budete mít sejmutou část krytu motoru, zkontrolujte rovnou průchodnost filtru pily. Je-li filtr zanesený, můžete ho profouknout stlačeným vzduchem – pozor na tlak! Pokud by byl moc velký, můžete filtr poškodit. Proto je jistější opláchnout ho v mýdlové vodě. Dobře servisovaný filtr snižuje spotřebu paliva a neomezuje výkon pily. Kompresorem ale můžete vyfoukat vnitřní část pily – často je zanesena od pilin.

Stav řetězky

Zkontrolujte zuby řetězky, jestli nejsou poškozené
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zkontrolujte zuby řetězky, jestli nejsou poškozené

Zkontrolujte stav řetězky, která přenáší výkon motoru na lištu a řetěz. Zaměřte se na její zuby, zda nejsou příliš „sjeté“. Pokud ano, tak ji vyměňte za novou. Do obchodu si vezměte řetězku s sebou. Liší se totiž výrobce od výrobce i roztečí řetězu, který s ní musí být kompatibilní. Často majitelé motorových pil snižují životnost řetězky tím, že řetěz příliš napnou. Další chybou je tlačení pily do řezu silou. Pila musí jít do řezu lehce – jinak je tupý řetěz.

Dále můžete zkontrolovat čistotu palivového filtru, určitě ověřte funkčnost bezpečnostní brzdy. Pilu také zbavte skvrn od paliva a oleje.

Zdroj informací: autor článku

Potřebujete řezat lamino? Vyberte tu správnou pilku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč