reklama

Jak vyčistit sítko vodovodní baterie

Čištění sítka vodovodní baterie je nezbytným krokem k perfektnímu fungování baterie a prodloužení její životnosti. Malinké sítko je součástí perlátoru, což je malý prvek přišroubovaný k ústí vodovodní baterie.  Jeho míra zanesení je přímo úměrná síle i stejnoměrnosti proudu vody vytékajícího z ramínka baterie.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čištění sítka vodovodní baterie je hračka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak postupovat při čištění?

Čištění sítka začínáme odšroubováním perlátoru. Pro tento úkon je nejvhodnější použít stranový klíč velikosti 22, ale pokud tento klíč nemáme, použijeme obyčejné sikovky. Vzhledem k tomu, že sikovky mají zoubky, musíme se pojistit proti nechtěnému poškrábání perlátoru. Nejprve tedy přiložíme utěrku nebo ručník k ústí vodovodní baterie, vezmeme sikovky a povolíme perlátor. Postupně jej celý odšroubujeme.

Perlátor odšroubujeme pomocí sikovek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Perlátor odšroubujeme pomocí sikovek

Po odšroubování perlátoru okamžitě vidíme nečistoty, jež se zachytily na sítku vodovodní baterie. Jednak zde najdeme hrubší nečistoty, které se sem běžně dostanou vodovodním potrubím, ale také nánosy vodního kamene. Vodní kámen postupně ucpává malé sítko, a to se časem může zanést úplně.

V sítku se usazují jak hrubé nečistoty, tak i vodní kámen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V sítku se usazují jak hrubé nečistoty, tak i vodní kámen

Zanesené sítko vyklepneme a propláchneme pod tekoucí vodou. V případě, že by bylo sítko zcela zanesené vodním kamenem, je dobré jej na chvíli ponořit do octa. Ve chvíli, kdy máme sítko čisté, vložíme jej zpět do kovového kroužku a zkompletovaný perlátor opět přišroubujeme k ústí vodovodní baterie. Za pomoci utěrky a sikovek jej pečlivě utáhneme. Nyní už jen stačí pustit vodu a obdivovat svůj um.

Sítko propláchneme pod tekoucí vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sítko propláchneme pod tekoucí vodou

Proč je důležité čištění sítka vodovodní baterie?

Čištění sítka vodovodní baterie je základ. Po každodenním, dlouhodobém používání vodovodní baterie můžeme zaznamenat prvotní příznaky, které mohou být předzvěstí mnohem závažnějších problémů. Rozdělením proudu a nechtěným cákáním to začíná. Každá moderní baterie má na svém ústí namontovaný perlátor.

Jedná se o malý drobný prvek, který je tvořen plastovým nebo kovovým sítkem. Bezchybný stav tohoto malinkého dílku zajišťuje stejnoměrný proud a provzdušnění vody vytékající z ramínka. Jakmile se však sítko zanese, proud vytékající vody se rozdělí. Jednotlivé menší proudy jsou intenzivnější, postupem času spíše stříkají do stran a při dopadu se drobné kapky rozstřikují do širšího okolí.

Pravidelné čištění sítka vodovodní baterie je velice jednoduché, avšak nezbytné. Bez této údržby by mohlo dojít k nepříjemným problémům a nutné koupi nové baterie, jež by zatížila naše peněženky daleko více než obyčejná údržba.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Publikováno: 13. 4. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová