reklama

Jak postavit stylovou terasu za jediné odpoledne

Dřevěná terasa je snem mnoha lidí. Dnes, kdy letí ceny materiálu i práce nahoru, si ji můžete snadno vyrobit sami, a tím pádem ušetřit. V následujícím textu si popíšeme, jak to udělat. Ke stejnému cíli vede často vícero cest. Proto nemusíte brát další řádky jako doslovný návod, ale třeba jako inspiraci. Když s prací začnete ráno, vychutnáte si na nové terase čaj o páté.

Jak udělat venkovní terasu? S námi jednoduše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při stavbě terasy začnete důkladným rozměřením. V našem případě budeme terasová prkna instalovat na plochou plechovou střechu. V závislosti na rozměrech pokládané plochy si vyberte vhodná terasová prkna – nabízí se v různé šířce i délce. Délka se vyrábí po metrech. Při rozpočítání materiálu nezapomeňte na to, že mezi prkny musí být alespoň 6 mm mezera. A myslete i na to, že další prkna budete potřebovat na olemování terasy.

Dvakrát měř a jednou řež. U stavby terasy tomu nemůže být jinak
Dvakrát měř a jednou řež. U stavby terasy tomu nemůže být jinak (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Terasová prkna se montují na dřevěné hranoly. Ty je nejprve potřeba vypodložit do roviny s tím, že rozteč mezi hranoly by měla být kolem 40 cm. Důležitou zásadou je nepokládat prkna přímo na zem – to by brzy uhnila. Na vypodložení prken se používají plastové terče, jejichž výšku lze seřídit. V případě, že je terasa krytá a mimo kontakt se zeminou (třeba právě terasa na střeše), můžete jako podklad alternativně použít kousky dubových nebo modřínových hranolů. Pro jemné vypodložení prken si opatřete distanční plastové podložky, které se dají koupit v každých stavebninách.

Pro řezání hranolů i prken se nejlépe hodí pokosová pila
Pro řezání hranolů i prken se nejlépe hodí pokosová pila (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Když máte terasová prkna srovnaná, můžete začít s instalací samotných terasových prken. Postup opět závisí na tom, kde je terasa situovaná. Pokud je krytá, a tím pádem na ni neprší, můžete prkna pokládat přímo na hranoly. Jinak je lepší použít speciální plastové úchyty terasových prken, které zajistí odvod srážkové vody - ta by se jinak ve styku prkna s podkladním trámkem hromadila a docházelo by k uhnívání dřeva.

Základem jsou dobře rozměřená prkna. Kromě metru si připravte i vodováhu
Základem jsou dobře rozměřená prkna. Kromě metru si připravte i vodováhu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Důležitá je rovinnost položení prvního prkna, protože od něj budete dále rozměřovat sousední desky. K vyměření použijte úhelník. Je-li prkno k podkladnímu trámku kolmé, můžete ho přišroubovat terasovými vruty. Každé prkno by mělo mít dva vruty. Ačkoli mají vruty speciální úpravu pro lepší zašroubování, jistější je otvory pro vruty předvrtat a upravit záhlubníkem. Rozhodně musíte předvrtat prkna v místech, která se budou šroubovat těsně vedle hrany – jinak by se prkna rozštípla. Mezi prkny nechávejte mezeru alespoň 6 mm. Abyste ji nemuseli pokaždé rozměřovat, využijte distanční podložky nebo kousek latě.

K montáži použijte akuvrtačku. Hlavičky vrutů musí být v rovině s horní hranou desek
K montáži použijte akuvrtačku. Hlavičky vrutů musí být v rovině s horní hranou desek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V montáži pokračujte do chvíle, kdy budou všechna prkna položená. Okraje terasy vyměřte pomocí provázku a tužkou si narýsujte čáru, kde bude nutné terasu zarovnat. K tomu použijte ruční maflík, alternativně přímočarou pilu. Řezné hrany zabruste. Je-li to třeba, realizujte z terasových prken lemování terasy. Platí zásada, že žádný z dřevěných dílů by neměl být v dlouhodobém styku s vodou – té musí být umožněn bezproblémový odtok. Při olištování se hodí pokosová pila, kterou nařežete lišty pod úhlem 45 °. Rohový spoj tak bude vypadat mnohem lépe, než když lišty přišroubujete „natupo“.

Povrchová úprava je kapitola sama pro sebe. Je-li terasa krytá a z kvalitního dřeva, třeba sibiřského modřínu, žádnou speciální úpravu nepotřebuje. Přirozený povrch dřeva je velmi příjemný při chůzi bosou nohou, a právě to hodně lidí od terasy očekává. Je-li terasa nízko nad zemí, a navíc není ani zastřešená, věnujte povrchové úpravě zvláštní péči. V případě takového provedení terasy volte velmi kvalitní lazury nebo oleje a laky pro venkovní použití. A počítejte s tím, že povrch bude potřeba po pár letech renovovat.

Mezi prkny musí zůstat mezera, aby měla voda kam odtékat a dřevo mohlo pracovat
K montáži použijte akuvrtačku. Hlavičky vrutů musí být v rovině. Mezi prkny musí zůstat mezera, aby měla voda kam odtékat a dřevo mohlo pracovat s horní hranou desek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na vrutech nešetřete

Základem pro dlouhou životnost terasy jsou kvalitní vruty. Vybírejte takové, které jsou určené speciálně pro pokládku terasových prken.  A zapomeňte na vruty, které vám v železářství prodají na kila. Nekvalitní vruty vydrží ve venkovním prostředí pár let – pak ureznou nebo je dřevo při sesychání a bobtnání jednoduše roztrhne.

Při realizaci jakékoli stavby ze dřeva platí, že dřevo by mělo být alespoň 30 cm nad terénem. Konstrukce stavby pak musí být navržena tak, aby bylo umožněno rychlé vysychání dřeva. To navíc musí být vhodné pro venkovní instalaci – jedná se například o zmiňovaný modřín nebo některé speciální exotické dřeviny.

Použijte-li pro uchycení terasových prken speciální plastové nebo nerezové podložky, zvýšíte životnost terasy. Podložky umožňují nejen přirozené odvětrání dřeva, ale i skrytou montáž prken. Vruty totiž nejsou zapuštěny přímo do horní části desek, ale do podložek, které pomocí klipů drží prkna na místě. Někdy se zase prkna šroubují do jejich boční hrany. Nevýhodou těchto řešení jsou mnohem větší náklady na realizaci.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Zde se podívejte, jak na to:

Publikováno: 11. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč