reklama

Jak odstranit skvrny na stropě od prosáklé vody

Nevzhledné skvrny na stropě budete rozhodně řešit, kdykoliv vám začne kapat voda na hlavu. Ať už vás vytopili sousedi, nebo prasklo potrubí ve zdi, voda zanechá viditelné fleky, které bude potřeba vyřešit. Jak na to, vám poradíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytopením to začíná, ale vodními fleky to nemusí skončit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prosákla vám stropem voda a zanechala po sobě stopy? Nezakrývejte skvrny na stropě hned. Jako první vyřešte zdroj, tedy opravte střechu, prasklé potrubí nebo sežeňte souseda, kterému pravděpodobně vytekla pračka. Ať už je problémem cokoliv, jako první musíte zastavit další zatékání a samozřejmě také rozsah škod u vás. Zdi nechte nejdříve pořádně proschnout, až pak můžete začít řešit malování a další možnosti nápravy škod na stropě a stěnách.

Jak zakrýt skvrny na stropě ve zkratce

Ujistěte se, že zdroj vody je již uzavřený, havárie odstraněna a k dalšímu prosakování nebude docházet. Nechte stěnu důkladně proschnout. Pusťte průběžně topení nebo si pořiďte vysoušeč zdí pro urychlení procesu. Dostatečně větrejte, aby se vlhkost nedržela v místnosti. Postižená místa ošetřete přípravkem proti plísni, který zároveň i bělí. Nově vymalujte.

Základní ošetření

Poškozená místa nechte opravdu důkladně proschnout, klidně i několik týdnů. V zimní sezóně využijte topení, v letní si můžete pořídit přenosné topné těleso, např. elektrické. Ve starých koupelnách tyto topiče najdete také. Důkladně větrejte, aby se vám nedržela vlhkost v místnosti a nevznikla vám nepříjemná a zdraví škodlivá plíseň. Vzniklé skvrny průběžně stříkejte přípravkem proti plísni, i když žádnou nezaznamenáte. Prevence je v tomto případě víc než na místě a zároveň vám poslouží bělicí účinek přípravku. Zesvětlení skvrny vám výrazně ulehčí následnou opravu a malování. 

Vodní fleky na stropě nechte důkladně vyschnout
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytopením to začíná, ale vodními fleky to nemusí skončit

Nový nátěr

Pokud jste malovali nedávno, můžete přetřít jenom postižené místo. Když máte zdi už starší, nový nátěr bude mít rozdílný odstín, i kdybyste použili stejnou barvu. V tomto případě bude nutné vymalovat celý strop, případně i vedlejší zdi, pokud byly také postižené. V případě, že se starý nátěr uvolňuje, je nutné poškozená místa oškrábat.

U rezavých skvrn je potíž, že rády prosakují přes nový nátěr. Zvolte proto opravdu kvalitní, vysoce krycí barvu a nešetřete, použijte alespoň dvě vrstvy. Nový nátěr vždy záleží na rozsahu poškození a na tom, jak zdárně se vám povedlo vybělit rezavé fleky. Pro větší úspěch použijte také kvalitní penetraci a protiplísňový nátěr vhodný do vlhkých místností.

Strop po ošetření opět vymalujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Strop po ošetření opět vymalujte

Jak opravit podhledový strop

Pokud vzniknou rezavé vodní fleky na stropě s podhledem, zkuste nejdříve fleky vyčistit a vybělit. Vhodné přípravky vybírejte podle materiálu, z kterého máte strop sestavený. Ideálně se poraďte s výrobcem. Standardní prostředek proti plísni můžete použít pravděpodobně v každém případě, ale není na škodu vyzkoušet jeho působení na daný materiál na menším kousku, nejlépe někde na méně viditelném místě.

Poškozené díly podhledu můžete jednoduše vyměnit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poškozené díly podhledu můžete jednoduše vyměnit

Pokud se vám skvrny podaří dostatečně vyčistit, můžete použít určitě i tady vhodný nátěr. Jestliže voda poškodila jednotlivé díly, bude nejlepší je jednoduše vyměnit.

Zdroj informací: bydleni.instory.cz

Podívejte se, jak si poradit s kamenným samolepicím obkladem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 4. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná