reklama

Jak opravit sprchový kout?

Všechna zařízení se časem opotřebí a platí to samozřejmě i pro sprchový kout. Navíc, pokud je vyroben z nekvalitních materiálů či špatně nainstalován, je tato pravděpodobnost ještě o mnoho vyšší. S drobným poničením si však můžete poradit i sami. V následujícím článku vám ukážeme, jak na to!

i (Zdroj: SANITINO s.r.o.)
I sprchový kout bude potřeba občas opravit (Zdroj: SANITINO s.r.o.)

Spáry a netěsnící silikon

Silikon má ve sprchovém koutu jednu z nejdůležitějších funkcí – těsnění. Najdeme jej po obvodu vaničky nebo jako výplň spár mezi kachličkami ve sprchovém koutu. Časem se ale může stát, že seschne, přestane být přilnavý nebo začne plesnivět. Řešení je ovšem jednoduché. Nejdříve silikon ze spár vyřezejte, vyčistěte je a nakonec vysušte. Poté aplikujte polyuretanový tmel, který běžně seženete v obyčejných hobby marketech nebo obchodech se stavebními potřebami. Je tužší než silikon, proto jeho aplikace trvá déle a může být namáhavější. Vaše úsilí se však vyplatí, jelikož takto ošetřené spáry vydrží jako nové i po delší době používání sprchového koutu. Co se týče poničeného silikonu kolem sprchové vaničky, při opravě se zaměřte především na rohy mezi zdí, koutem a právě vaničkou. V těchto místech totiž voda často zatéká a následně tvoří nepříjemné plísně.

Poškození sprchové vaničky

V případě, že je sprchová vanička poškozená v menším rozsahu (tzn. rýhy hluboké maximálně 1 mm), lze ji opravit přebroušením a následným vyhlazením leštící pastou. Nejprve poškozené místo důkladně očistěte neabrazivním práškovým čisticím prostředkem. Poté jej opláchněte vodou a zajistěte, aby na povrchu nezůstaly žádné zbytky zmiňovaného čističe. Nyní se můžeme přesunout k broušení. Bruste s rozmyslem a nejlépe po částech. Nakonec své dílo přiveďte k dokonalosti pomocí leštící pasty. Závažnější poškození jsou bohužel neopravitelná, zvláště pokud je vanička přímo prasklá. Zde vám nezbývá nic jiného než ji vyměnit za novou. K prasknutí dochází především u vaniček z nekvalitních materiálů, proto se hned na začátku zařizování vyplatí vybírat pečlivě a nebát se investovat do nějakého z dražších modelů.

Silikon má ve sprchovém koutu jednu z nejdůležitějších funkcí – těsnění
i (Zdroj: SANITINO s.r.o.)
Silikon má ve sprchovém koutu jednu z nejdůležitějších funkcí – těsnění

Prasklina na skle?

Praskliny na skleněných zástěnách sprchových koutů nebývají častým problémem, avšak pokud se přeci jen nějaká prasklinka objeví, měli byste konstrukci rozebrat a poškozené sklo vytáhnout. Tento postup je třeba provést s maximální opatrností, aby nedošlo ke zranění, jelikož při manipulaci se prasklina na skle může ještě zvětšit. V žádném případě se ji nepokoušejte zalepit nebo zakrýt, toto počínání rozhodně není bezpečné. Prasklina by se totiž neustálým namáháním ještě zvětšila. Bohužel, je nutné objednat sklo zela nové.

Sprchové kouty je potřeba dobře čistit. Nebojte se přitom přírodních čistidel
i (Zdroj: SANITINO s.r.o.)
Sprchové kouty je potřeba dobře čistit. Nebojte se přitom přírodních čistidel

Zbavte se nevzhledných skvrn!

Zub času také často zaviní to, že sprchový kout postihnou nevzhledné skvrny, které ovšem nelze smýt běžnými čistícími prostředky. Nyní ale nadešel čas se jich zbavit! Začněme organičtějšími metodami. Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, přírodní cesty mají často mnohem větší moc než obyčejné čistící prostředky. Prvním pomocníkem je obyčejný citron. Rozkrojte jej na půl a potřete jím všechna znečištěná místa. Nechte chvíli působit a poté opláchněte vodou. Stejné čistící účinky má i jedlá soda a postup je tedy stejný jako s citronem. Pokud skvrny stále nevymizely, je na čase přesunout se k chemickým cestám. Vyzkoušejte roztok bělidla s vodou (v poměru 1:1) nebo 10% roztok kyseliny chlorovodíkové. Tuto kyselinu lze zakoupit v železářství nebo v obchodě s domácími potřebami. Roztok naneste hadříkem, rozetřete a po pár minutách opláchněte. Jestliže se rozhodnete pro toto řešení, doporučujeme pracovat v gumových rukavicích a ochranných brýlích.

Publikováno: 6. 4. 2022, Autor: Sanitino (text a foto), Profil autora: Redakce