reklama

Jak si vyrobit bezpečné ohniště z palety

Ohniště z palety je skvělý nápad, jak nabídnout rodině příjemné posezení u opékání buřtů bez nutnosti jediného kopnutí do země. Nemusíte již zdlouhavě hledat pro vás to nejvhodnější místo a pak zde vybudovat pevné ohniště. Náš projekt je jednoduchý a zaručeně mobilní. Tomu se říká nápad.

Vychytané ohniště z dřevěné palety můžeme použít i jako odkládací prostor třeba na květináč (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mobilní ohniště z palety zvládne vyrobit úplně každý

Každá správná zahrada potřebuje místo, které nabídne příjemné posezení u opékání buřtů. Ohniště z palety je nápad za všechny peníze. Shodnout se, v jaké části zahrady bude vybudováno pevné ohniště, bývá někdy velkým problémem.

Tam, kde by chtěl tatínek opékat milované buřty, vidí maminka záhony okrasných květin. Mobilní ohniště je přesně to pravé pro kutily a zahrádkáře, kteří si nechtějí narušit ráz záhonků, a navíc se nemusí trápit s kopáním do země. Svou jednoduchostí a originalitou nadchne snad každého z nás.

Co budeme potřebovat

Základním stavebním materiálem našeho mobilního ohniště bude obyčejná dřevěná paleta. Za pomoci přímočaré pily vyřízneme uprostřed palety otvor, do kterého následně zasadíme kovový kotlík. Dále budeme potřebovat aku vrtačku, kladivo, tužku, metr a obyčejný provázek.

Hlavní roli bude hrát obyčejná dřevěná paleta
Hlavní roli bude hrát obyčejná dřevěná paleta (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba mobilního ohniště

Mobilní ohniště je projekt, kterého se vůbec nemusíme bát. Nejprve si na pracovní stůl připravíme starou dřevěnou paletu. Důkladně si změříme průměr kotlíku, vydělíme dvěma a získaný rozměr přeneseme na obyčejný provázek. Doprostřed palety přibijeme hřebík, na něj přivážeme zmíněný provázek a na jeho druhý konec přivážeme obyčejnou tužku.

Právě jsme si vyrobili pomocníka, díky kterému získáme perfektní kružnici, potřebnou pro zakreslení materiálu, jež bude odstraněn, a to bez nutnosti zdlouhavého zaměřování a zakreslování. Zakreslíme tedy kružnici kolem středového hřebíku. Za pomoci přímočaré pily odřízneme přebytečný materiál uprostřed palety.

Společně s přebytečným materiálem na pohledové straně palety jsme odřízli část prostředního podstavce. Odstraníme tedy všechny jeho zbytky a uvolněná prkénka nosné části palety zpevníme zbylými odřezky. Za pomoci aku vrtačky je pečlivě přišroubujeme k lícové straně palety tak, abychom zajistili následné pevné dosednutí kotlíku.

Vyřízneme otvor pro kotlík
Vyřízneme otvor pro kotlík (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uvolněná prkna zpevníme
Uvolněná prkna zpevníme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kotlík se do vyříznutého otvoru v paletě krásně vejde. Abychom docílili toho, že se kotlík nebude dnem dotýkat travnaté země, musíme mobilní ohniště ještě vyvýšit. Ze starého trámu odřízneme čtyři hranoly, které použijeme jako nožky námi vyráběného mobilního ohniště.

Nožičky k paletě připevníme vruty, abychom získali stabilní konstrukci. Při výrobě mobilního ohniště samozřejmě musíme dbát na ochranu zdraví při práci a používáme ochranné pomůcky. Mobilní ohniště z palety máme hotové a můžeme se s radostí pustit do oblíbeného opékání buřtů.

Ohniště je připraveno, hosté mohou přijít
Ohniště je připraveno, hosté mohou přijít (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vychytávkou tohoto projektu je nejen jeho mobilita, ale i variabilita. Ve chvíli, kdy ohniště nevyužíváme pro účely opékání uzenin, můžeme jednoduše kotlík vyjmout, díru zakrýt dřevěnou překližkou a rázem máme krásný odkládací stolek či přírodní dekoraci do zahrady.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Vyrobte si praktický stolek pod gril:

Publikováno: 9. 4. 2022, Autor: Beata Boháčová , Profil autora: Beata Boháčová