reklama

Jak vyrobit velikonoční dekoraci, kterou využijete i po zbytek roku

Krabice s velikonočními dekoracemi, krabice s vánočními, krabice na léto, krabice na podzim...Kam se člověk podívá, máme krabice s dekoracemi, kterými zdobíme naše domy a byty. A neustále je obměňujeme. Co by si také sousedé pomysleli, že? A nechcete si zkusit vyrobit takovou, kterou můžete používat po celý rok, a zbavit se tak hromady dalších, na které jen sedá prach?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduchá dekorace, kterou využijete celoročně a ještě ji zvládnete sami vyrobit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A protože do Velikonoc nám ještě pár dní zbývá, můžeme zkusit vyrobit ručně dlabané korýtko ze zbytků polen. Tuto dřevenou dekoraci pak můžeme využívat nejen o Velikonocích, ale po celý rok.

Co budeme potřebovat:

  • březové poleno
  • motorovou nebo ruční pilu
  • dláto
  • dřevěnou paličku
  • smirkový papír několika zrnitostí
  • přírodní vosk

Pokud nám z březového polena, ze kterého jsme odřezávali dřevěné koláče na výrobu velikonočního zajíce, ještě nějaký kus zbyl, můžeme ho použít na výrobu korýtka. Pilou zařízneme oba konce do roviny. Potom z polena odřízneme podélně cca 20-30 cm široký kus (záleží na tom, jaký průměr poleno má). Potřebujeme tímto způsobem vytvořit rovné dno, na kterém bude korýtko stát. Poleno lze taktéž podélně rozříznout, a vytvořit si tak rovnou plochu pro dlabání.

Z upraveného polínka odstraníme všechnu kůru. Můžeme si vypomoci sekyrou nebo dlátem. A pak už bude následovat jen trpělivé dlabání a hloubení korýtka. Pracujeme s dlátem a dřevěnou paličkou. Vnitřek korýtka nemusí být příliš hluboký, postačí nám asi 20 cm hloubky. Také si nemusíme lámat hlavu s rovinou a rovnoměrně vydlabanými stěnami. Do korýtka budeme dávat zeminu a květiny.

Korýtko vyrobíme z rozpůleného polena
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Korýtko vyrobíme z rozpůleného polena

Jakmile máme korýtko vydlabané, celý jeho povrch ohladíme pomocí smirkového papíru. Začneme tím nejhrubším a končíme nejjemnějším. Aby nám korýtko mohlo posloužit nejen na Velikonoce, ale i během roku, bude potřeba jej povrchově ošetřit. Ideální je zvolit přírodní vosk, který do opracovaného polínka vetřeme.

Nakonec nasypeme vhodný substrát a zasadíme jarní kytičky, třeba primulky, narcisky či macešky. Korýtko lze postavit přímo na zem nebo jen vypodložit dvěma polínky, případně rovnými kameny. Korýtko postavíme vedle zajíce a máme originální a vychytanou velikonoční dekoraci.

Ručně pomocí dláta vyhloubíme dostatečně hluboký žlab
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ručně pomocí dláta vyhloubíme dostatečně hluboký žlab

Během roku pak do korýtka můžeme vysadit jakékoliv jiné rostliny.

Zdroj informací: autorka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová