reklama

Zrcadlo místo obkládaček? Ukážeme vám, jak na to

Zrcadlový obklad stěn potěší každého milovníka netypických řešení. Místo běžných kachliček získáte originální vzhled koupelny, opticky zvětšíte její prostor a nakonec na sebe budete hrdí, jak dobře jste všechno udělali. Stačí se inspirovat níže popsaným návodem. Dozvíte se třeba, čím zrcadla lepit nebo jak do nich vyvrtat otvor.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zrcadlové obklady dodají interiéru prostor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při obkladu stěn zrcadly platí víc než když jindy zásada, že musíte postupovat opravdu pečlivě a přesně. Tady už neplatí okřídlené „dvakrát měř a jednou řež“, nýbrž „třikrát měř a jednou řež“. Křivě vyměřené a uřezané zrcadlo už nijak nenastavíte ani nezamaskujete.

PRVNÍ KROK: Všechny díly si opravdu pečlivě rozměřte. Použijte kvalitní metr. Naměřené rozměry si raději několikrát překontrolujte. Určitě je lepší nechat si sklo nařezat ve sklenářství. Jde to i doma – ve sklenářství ale mají lepší technologie, navíc hrany řezů dokážou pěkně zabrousit, což v domácí dílně neuděláte. Důležité je také rozměřit všechny otvory pro elektroinstalační krabice k vypínačům nebo zásuvkám.

Důležitá je pečlivost – při rozměřování i usazování zrcadel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důležitá je pečlivost – při rozměřování i usazování zrcadel

DRUHÝ KROK: Když máte nařezané dílce doma, je napůl vyhráno. Se zrcadly manipulujte opatrně. Určitě se vyplatí pořídit si speciální vakuový držák, který se k tomuto účelu skvěle hodí. Zvláštní pozornost věnujte rovinnosti pokladu, na který budete zrcadla lepit. Omítka musí být vyzrálá, soudržná, bez nečistot, hrbolů a podobně. Také ji opatřete kvalitní penetrací. Nejlépe se zrcadla lepí na sádrokarton. Ten je totiž rovný a hladký už z výroby.

Lepidlo nanášejte v tenkých pruzích
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo nanášejte v tenkých pruzích

TŘETÍ KROK: Čím zrcadlo na zeď přilepit? K tomuto účelu si pořiďte lepidlo na zrcadla. Prodává se v kartuších do aplikační pistole. Standardně se lepidlo nanáší na zrcadlo, ale ani když ho nanesete na zeď, není to chybou. Důležitější je aplikovat lepidlo pečlivě – po obvodu a v ploše udělat takzvané housenky. Když máte lepidlo nanesené, můžete zrcadlo přiložit ke zdi a přitisknout. Zkontrolujte jeho rovinnost a případně ho dorovnejte.

U země zrcadlo vypodložte klínky. Je-li vše v pořádku, můžete zrcadlo pevně přitlačit ke zdi a zafixovat – klínky nebo skobičkou či vrutem, který po vytvrzení lepidla odděláte. Pokud obkládáte špalety, musíte sklo v horní špaletě podepřít kouskem hranolu. Uříznout si ho můžete na pokosové pile. Hranolek by měl mít o pár milimetrů méně než naměřená délka špalety. Ve spodní části ho podložíte klínkem, a tím zrcadlo pevně zajistíte.

Zrcadlo je nutné ke zdi pevně přitisknout a zafixovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zrcadlo je nutné ke zdi pevně přitisknout a zafixovat

Hrany, kde se zrcadla dotýkají, můžete přetřít sanitárním silikonem – bílým nebo průhledným. V rozích je lepší instalovat ozdobnou lištu, která se dá koupit ve stavebninách – stejné se používají i při běžných obkladačských pracích.

Větší otvory do zrcadla si nechte vyvrtat ve sklenářství. Menší díry, které slouží například jen na provlečení kabelu, si můžete vyrobit sami. Potřebovat budete speciální vrták do skla. Pracuje se s ním jako s běžným vrtákem do oceli, je potřeba ho chladit olejem a vrtat nižším počtem otáček. Samozřejmostí jsou ochranné brýle.

Náš tip:

Mezi kvalitní, ale hlavně přesné svinovací metry, patří ty od firmy Festa. Mají otěruvzdornou nylonovou vrstvu, a především třídu přesnosti II. Tělo pásky je kalené,  tudíž pevné. Obal metru je z odolného plastu, vylepšeného TPE gumou – skvěle se proto drží. Měřidla si můžete koupit v délkách od tří do deseti metrů. A jedna vychytávka na závěr – metry mají zářivě červenou nebo žlutou barvu, takže už nikdy se vám nestane, že budete svůj oblíbený „sviňák“ hledat po celé dílně.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se krok za krokem, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč