reklama

Jak opravit suk ve dřevě. A čemu vlastně vadí

Suk je ozdobou každého dřeva, ale jen pokud je zarostlý. Jinak totiž hrozí, že vypadne a ve dřevu po něm zůstane díra. Nezarostlé suky se proto musí opravit. Naštěstí nejde o nic složitého. Potřebovat budete jen sukovník, vrtačku, sukovou zátku a lepidlo. Oprava je velmi rychlá a snadná. Ukážeme si, jak na to.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K opravě suku budete potřebovat dřevěné zátky (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Co je to suk

Suk je místo, kudy z kmene vyrostla větev. Pokud byla větev „živá”, je suk dobře zarostlý a nehrozí, že z desky nebo fošny vypadne. V případě, že byla větev suchá, suk není s okolním dřevem srostlý a hrozí, že při vysychání z desky vypadne. A právě tyto suky musíme opravit. Poznáte je snadno – jsou už částečně vypadlé nebo mají tmavou, téměř černou barvu.

Vypadlý suk nepůsobí hezky, navíc může v případě některých konstrukcí způsobit jejich nižší stabilitu – týká se třeba střešních latí nebo trámů. Je to hezky vidět právě u latí, které jdou v místě suku přelomit mnohem snadněji než u latí, kde suky nejsou.

Takto vypadá nezarostlý suk, který dřív nebo později vypadne
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto vypadá nezarostlý suk, který dřív nebo později vypadne

Výběr sukovníku

Sukovník je vrták speciálně určený pro vyvrtávání suků. Kupte si opravdu kvalitní nástroj, i když je dražší. Suky jsou totiž z tvrdého dřeva, a pokud si koupíte sukovník levný, ale z nekvalitního materiálu, velmi rychle se otupí. Sukovníky mají různé průměry. Uchycují se do běžné vrtačky ve stojanu – ještě lepší je však vrtačka stolní.

Sukovník musí být ostrý, jinak kvalitní opravy nedocílíte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Sukovník musí být ostrý, jinak kvalitní opravy nedocílíte

Sukové zátky, umělé suky

Na místo přirozeného vyschlého suku přijde vpravit suková zátka nebo takzvaný umělý suk. Je ze dřeva. Vybrat si můžete různé průměry suků a druh dřeva. Je jasné, že volíte takový materiál suku, který odpovídá opravovanému druhu dřeva. Suky mají jemně sraženou hranu, aby se do vyvrtaných děr ve dřevě lépe zarážely. Průměr suku musí odpovídat průměru sukovníku. Výhodnější je kupovat suky po celých baleních.

Umělý dřevěný suk – zátka, má jednu stranu zkosenou. To proto, aby šla lépe zarazit do otvoru
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Umělý dřevěný suk – zátka, má jednu stranu zkosenou. To proto, aby šla lépe zarazit do otvoru

První krok: Nejprve si identifikujte suk, který hrozí uvolněním. Změřte si jeho průměr a vyberte odpovídající sukovník. Ten upněte do stolní vrtačky nebo do vrtačky, kterou připevníte na vrtací stojan. Je totiž důležité, aby byl vrták veden kolmo ke dřevu – v ruce byste kolmost neudrželi, navíc větší sukovník může odskakovat.

Druhý krok: Teď můžete spustit vrtačku a navolit optimální počet otáček – větší sukovník potřebuje menší otáčky a naopak. Můžete začít vrtat. Sukovník se nejprve chytí do dřeva špičkou a pak začne plynule odebírat materiál celou plochou ostří. Důležitá je hloubka vrtání. Umělé suky mají obvykle tloušťku 7 milimetrů. Díru pro jeho zasazení vyvrtejte do hloubky jen 5 mm.

K vyvrtání otvoru použijte stolní vrtačku nebo alespoň vrtací stojan
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K vyvrtání otvoru použijte stolní vrtačku nebo alespoň vrtací stojan

Třetí krok: Vyvrtaný otvor pořádně očistěte od pilin a prachu. Dovnitř naneste štětcem lepidlo na dřevo. Důkladně jím otvor promažte. Teď do otvoru vložte náhradní suk a dřevěnou paličkou ho doťuknete do díry.

S lepidlem nešetřete. Co přeteče, snadno utřete
S lepidlem nešetřete. Co přeteče, snadno utřete (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zátku zarazte dřevěnou paličkou. Umělý suk musí vyčnívat nad povrch desky, aby šel později hezky zabrousit
Zátku zarazte dřevěnou paličkou. Umělý suk musí vyčnívat nad povrch desky, aby šel později hezky zabrousit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Přebývat vám budou zhruba 2 mm suku. Ty velmi snadno obrousíte pásovou bruskou, případně můžete přebytečný materiál odříznout čepovkou. I pak je ale důležité povrch přebrousit jemným brusným papírem. Tím je práce u konce.

Hotovo. Takto vypadá vyspravený a zabroušený suk
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hotovo. Takto vypadá vyspravený a zabroušený suk

Suky ve dřevě nemají často pravidelný kruhový tvar, ale mohou mít podobu oválu. V takovém případě je nutné uvedeným způsobem navrtat první kruhový suk a po jeho dokonalém zaschnutí vyvrtat druhý suk o kousek vedle. Pokud opravujete suk na desce, která bude pohledová z obou stran, musíte suky opravit na rubové i lícové straně prkna. Problém může nastat v místě, kde jsou suky na hraně desky nebo fošny. Pak je lepší místo umělého suku použít kvalitní dvousložkový tmel na dřevo.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak používat speciální kotouč na dřevo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás dále zajímat

Přenos fotografií na dřevo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Veronika Chaloupková ukáže jak si doma vyrobit dekoraci pomocí fotografií.