reklama

Tupé nůžky nevyhazujte. Vyzkoušejte jednoduchý trik, jak je znovu nabrousit

Tupé nůžky nevyhazujte, snadno je nabrousíte alobalem nebo smirkovým papírem. Ne, nebudeme je ostřit smirkováním či leštěním. Postup je mnohem sofistikovanější a snadnější. Podívejte se, jak na to - za 20 minut máte nabroušené všechny nůžky, co doma najdete.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Staré nůžky nabrousíte snadno i pomocí kousku alobalu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Broušení starých nůžek není doma tak komplikované, jak by se zdálo. Když se nůžky otupí, tak je určitě nevyhazujte, ale zkuste nabrousit. V kuchyni najdete základní pomůcku pro broušení nůžek svépomocí. A další alternativní pomocníky určitě najdete ve své dílně.

Jak nabrousit staré nůžky alobalem

Ustřihněte si asi 30 cm široký pruh alobalu a několikrát ho přehněte, aby vám vznikl hrubší čtverec s délkou stejnou, jako je délka ostří nůžek. Můžete využít i použitý kus alobalu, třeba z nedělní přípravy oběda, pokud není příliš znečištěný. Využijete tak jeden kus alobalu vícekrát, což je šetrné k vaší peněžence i k přírodě.

Pak postupně stříhejte samostatné tenké proužky, na tloušťce nezáleží. Důležité je, abyste na jeden zátah projeli alobalem celou délku čepele obou ostří, tím dosáhnete rovnoměrného nabroušení. Nastříhejte aspoň 6 až 10 kousků. Na papíře zkontrolujte, zda je broušení dostatečné a případně broušení ještě opakujte.

Kus alobalu několikrát přeložte a stříhejte nůžkami, které potřebujete nabrousit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kus alobalu několikrát přeložte a stříhejte nůžkami, které potřebujete nabrousit

Jaké jsou další možnosti broušení nůžek

Nůžky můžete doma nabrousit i brouskem na nože. V tomto případě nůžky rozdělte a nabruste každou část zvlášť, jinak se vám nepodaří nabrousit celou délku. Můžete také využít speciální brousek přímo na nůžky, kdy není nutné nůžky rozmontovat, ale je to už o něco větší investice.

Podobně jako alobalem můžete nůžky nabrousit i pomocí smirkového papíru. Ten stačí přeložit jenom jednou, a to hladkou stranou k sobě, abyste měli smirkovou stranu z obou stran, a tak brousili obě čepele najednou. Stejně jako u alobalu pak jednoduše stříhejte jednotlivé proužky pomocí celé plochy ostří nůžek.

Takto si můžete velmi snadno a rychle nabrousit běžně používané kancelářské nůžky, nůžky na papír, nůžky pro stříhání látky či malé kosmetické nůžky. Pro větší nůžky a pravidelné ostření si můžete koupit karborundové kotoučky do vrtačky, nástavce s vidiovými břity nebo diamantovou destičku na vibrační brusku. S každým typem těchto brousítek se pracuje trochu jinak - dosáhnout rovných hran a dobrého ostří je pak věcí citu, pečlivosti a vaši trénovanosti.

Broušení nůžek na kotouči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Broušení nůžek na kotouči

U speciálních a profesionálních nůžek doporučujeme obrátit se s broušením na odborníky. Naštěstí ani toto řemeslo ještě nevymřelo a určitě najdete kvalitní firmu či zručného brusiče, kterému se můžete spokojeně svěřit do rukou, respektive vaše nůžky.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Pepa Libický

Podívejte se, jak jednoduše naostřit dláto:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná