reklama

Vyvenčete své domácí králíčky a morčata

Chováte doma ochočeného králíka nebo morče? A je vám líto, že ho nemůžete občas vyvenčit jako pejska? Máme pro vás řešení. Venkovní mobilní výběh pro vašeho králíčka nebo morčátko může být vítanou pomocí. Váš ušák či morče s vámi mohou tímto způsobem trávit čas venku ve dnech teplého jara nebo v létě, nadýchat se čerstvého vzduchu, užít si sluníčka a popást se na čerstvé trávě.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Návod na výrobu venkovního výběhu pro hlodavce (zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Venkovní mobilní výběh

Krásné jarní dny, plné sluníčka, lákají ven nejen nás, ale i naše mazlíčky. Což o to, pokud máme pejska nebo kočičku, můžeme je vzít na vodítko a vyvenčit. Ale pokud máme třeba králíka nebo morče, s těmi je to složitější. Přece je s příchodem jara neochudíme o čerstvý vzduch a svěží jarní travičku. Ideálním řešením bude venkovní mobilní výběh pro hlodavce, který si podle našeho návodu zvládnete postavit sami.

Venkovní mobilní výběh je záležitost k nezaplacení. Můžete bez obav svého králíčka či morčátko nechat pár hodin na zahradě, když si zde budete chtít polenošit nebo začít s jarním sázením. Mazlíček se zatím v klidu popase a vy se nebudete muset bát, že se vám ztratí nebo ho odnese nějaký predátor. Ačkoliv v nejrůznějších zverimexech a zoo koutcích můžeme nalézt bezpočet zajímavě řešených výběhů, díky našemu opravdu jednoduchému návodu si postavíte mobilní výběh sami.

Pomůcky a materiál:

  • 2 menší dřevěné cívky na kabely
  • několik slabších prkének
  • králíkářské pletivo
  • přímočará pila
  • kotoučová pila, tzv. mafl
  • úhlová bruska
  • pásová bruska
  • aku vrtačka
  • zdravotně nezávadný nátěr
  • vruty
  • podložky
  • slabší hřebíčky
  • kladivo
Na začátku je potřeba si připravit k ruce všechno potřebné
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na začátku je potřeba si připravit k ruce všechno potřebné

Korpus výběhu společně s domečkem postavíme z vyřazených dřevěných cívek na kabely. Cívky bude potřeba rozříznout. Nejprve rozdělíme oba kotouče tak, že rozřízneme střed cívky. Protože střed je vyztužen kovovými trubkami, použijeme úhlovou brusku. Z ní sejmeme kryt, abychom se pohodlně dostali skrz střed.

Nezapomeneme si chránit zrak ochrannými brýlemi a použijeme také pracovní rukavice. Jakmile máme cívky rozdělené, použijeme kotouče z nich a podélně je rozřízneme na 4 polokruhy. Všechny rozřezané cívky obrousíme pásovou bruskou, aby se králíček nebo morče neporanili o vyčnívající třísky. 

Kruhovou desku z cívky rozpůlte a pečlivě obruste
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kruhovou desku z cívky rozpůlte a pečlivě obruste

Dva rozříznuté polokruhy spojíme pomocí tří latěk a vytvoříme jakýsi tunel. V přední straně tunelu (správně domečku pro hlodavce) bude potřeba vyříznout otvor, aby se mělo naše zvířátko kudy dostat dovnitř. 

V desce bude potřeba vyříznout otvor
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
V desce bude potřeba vyříznout otvor

Otvor si předkreslíme třeba podle plechovky. Přímočarou pilou vyřízneme otvor a hrany opět zabrousíme. Střechu budoucího domečku vyrobíme z tenkých pásků překližky, které se nařežeme na míru. Abychom měli představu, kolik lamel budeme na střechu domečku potřebovat, použijeme malou vychytávku. Připravíme si delší lať, po které rozříznuté kolo "prokoulíme" od jedné strany ke druhé. Tím získáme přesný rozměr šířky půlkulaté střechy.

Potom už jen stačí si změřit šířku latí. Podle toho spočítáme, kolik jich budeme potřebovat. Latě nařežeme a nyní vyvstává problém, jak je připevnit na oblý okraj stěny domečku tak, aby byly všechny v rovině a nevznikly žádné mezery. Pomůže nám k tomu lepicí páska. Lamely naskládáme vedle sebe, srovnáme do roviny a zajistíme lepicí páskou. Tím udržíme lamely pohromadě.

Nařezané lamely spojíme provizorně lepicí páskou
Nařezané lamely spojíme provizorně lepicí páskou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
A takto spojenou střechu položíme na domeček
A takto spojenou střechu položíme na domeček (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potom už bude jednoduché položit takto improvizovaně spojenou střechu na kostru domečku a začít lamelu po lamele přibíjet slabými hřebíčky. Domeček máme sestavený a stejným způsobem následně sestavíme kostru výběhu. Výběh ale nebude mít střechu, místo ní použijeme králíkářské pletivo. Výběh také může být podstatně delší, aby vzniklo dost místa pro králíčka či morče.

Nezapomeneme i do stěny výběhu vyříznout otvor, aby se náš mazlíček mohl dostat jak do výběhu, tak do domečku. Domeček i výběh potom spojíme dohromady. Spojení provedeme dříve, než výběh zakryjeme pletivem. Obě průchozí stěny sešroubujeme vruty. Můžeme ale domeček i výběh nechat rozdělené. Bude se nám s nimi potom lépe manipulovat.

Z vnitřní strany střechy domečku sejmeme lepicí pásku. Zde hrozí nebezpečí, že kdybychom pásku neodstranili, může ji králíček či morče strhnout a spolknout. Také výběh a domeček ošetříme vhodným nátěrem. Je nutné použít zdravotně nezávadný nátěr, protože v domečku a výběhu bude živý tvor, který má tendenci dřevo ohlodávat. Nakonec ustřihneme potřebný díl pletiva a pomocí vrutů s podložkami je přišroubujeme ke kostře výběhu.

Pomocí vrutů a podložek pletivo připevníme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pomocí vrutů a podložek pletivo připevníme

Zkontrolujeme, zda pletivo nikde nevyčnívá a zda je barva dokonale zaschlá. Teprve potom můžeme výběh a domeček umísit na zahradu a dovnitř usadit našeho chlupatého kamaráda. Protože je výběh mobilní, není problém jej podle potřeby přemísťovat, aby bylo stále dost čerstvé trávy pro králíčka či morče.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů.

Zde se podívejte, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová