reklama

Pásová pila není za hubičku. Zkuste si ji vyrobit

Pásová pila je neocenitelný pomocník dřevařů i tesařů. Hodí se také doma každému, kdo pracuje se dřevem a potřebuje mít po ruce neustále trámky, desky a prkna. Jezdit pro každý kousek do obchodu nebo si drahý materiál nakupovat přímo na pile - to není zrovna nejefektivnější řešení. Zručný kutil nelení a pásovou pilu se vyrobí sám.

Pásová pila vyrobená podomácku má stejnou účinnost jako ta profi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba pásové pily

Pásová pila je mechanická přístrojová pila, která se dá použít ke zpracování kovů, dřeva, plastů a jiných materiálů. Ostří je vytvořeno z rovného a překvapivě úzkého, kovového pásu, který je ozubený a mechanicky odolný. Tento pás se pohybuje na dvou velkých, vertikálně instalovaných kolech mechanismu.

Jsou typy vertikální i horizontální. Záleží na tom, v jakém objemu a co konkrétně je potřeba řezat. Vertikální pila je určena především do dílen - pro řemeslníky i domácí kutily.  Základem stroje je výkonný motor, ocelový rám a pevný nastavitelný stůl, který se dá i naklápět. Abychom docílili opravdu přesného řezu, je stůl vybaven posuvným pravítkem a pákou. Vodící kladky pilového pásu nedovolují odchýlení pilového listu, a tak jsou řezy velmi přesné. Taková pásová pila je vhodná na řezání trámků, prken, latí a dalších měkkých i tvrdších materiálů.

Horizontální pásová pila bývá robustnější. K posunu pilového pásu slouží většinou litinová masivní oběžná kola. Pila má také snadnou a nenáročnou údržbu, ruční nastavení tloušťky řezu nebo manuální rychlost řezu. Je možno měnit pilové pásy podle šířky zubů pro jemné či hrubé řezání.

Na takové pásové pile pohodlně nařežeme trámy i desky
Na takové pásové pile pohodlně nařežeme trámy i desky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pásová pila systémem, co dům dal

Pan Pavel Adamec a jeho kamarád Radim Procházka jsou oba zdatní řemeslníci a kutilové. Bydlí na vesnici, kde je prkno, trámek nebo desku potřeba mít po ruce prakticky neustále. A jak to bývá, tak ve chvíli, kdy tento materiál potřebujete nejvíc, je nejméně k sehnání. Firmy mají nasmlouvané zakázky na sto světelných let dopředu a ve stavebninách je zavřeno. Co teď?

Oba pány napadlo nechat se inspirovat profi pásovými pilami a sestrojit si doma jednu takovou krasavici také. Základní nosná konstrukce je ze svařovaných zbytků jeklů, které už nikdo na nic neupotřebil. Po jeklovém "podvozku" se pak pomocí kladkových koleček posouvá vlastní pásová pila, která je napínána pomocí dvou obyčejných vyřazených pneumatik. Kladková kolečka mají svou kolejnici, v níž musí být dobře vycentrovaná, aby celý stroj nespadl. 

Pásová pila je napínána pneumatikami a vycentrovaná ložisky
Pásová pila je napínána pneumatikami a vycentrovaná ložisky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Motor ze staré cirkulárky je hnací jednotkou, poháněnou elektrickým proudem. Má výkon 4 kW a 1400 otáček za minutu. List pily je po stranách, kde jsou připevněné pneumatiky, opatřen oplechováním, které slouží jako kryt a zabraňuje vysmeknutí pily ze soukolí. Aby se pila neprověšovala, je kromě pneumatik vedena přes systém ložisek. Pila se posouvá mechanicky, má tedy po stranách konstrukce madla, za která ji obsluha pily vodí po kolejnici. 

Oba pánové přiznali, že ačkoliv měli materiál na stavbu pásové pily sehnaný doslova za hubičku a věděli i vcelku přesně, co chtějí vyrobit, trvalo jim velmi dlouho, než pilu vymazlili a vychytali tak, aby opravdu dokonale sloužila svému účelu. Zejména "seštelování" otáček a skloubení výkonu pily byla docela fuška.

Tloušťku řeziva si lze navolit
Tloušťku řeziva si lze navolit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nezbytnou součástí je také mazací systém, aby se celý pohonný systém pily nepřehříval vysokými otáčkami. K mazání slouží motorový olej. Aby bylo možno touto pásovou pilou řezat různé tloušťky materiálů, je pila nastavitelná a má vyrobený i číselník ze starého svinovacího metru. Podle toho je patrno, jak silnou desku nebo prkno lze uříznout.

Celá konstrukce je silně robustní, ale slouží dobře svému účelu. Oba pánové tak mají k ruce pomocníka dnem i nocí a nemusí se obávat, že jim dojde materiál na jejich opravy a stavby.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, jak nabrousit pilu:

Publikováno: 2. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová