reklama

Tohle byste měli znát. Co znamenají zkratky OSB, KG nebo DN?

Některé zkratky používané řemeslníky nebo kutily jsou notoricky známé. Jiné ale už tak jednoduché nejsou. Víte například, jaký význam má MDF? Přitom jde o materiál, který běžné používá každý kutil a řemeslník. Podobně je to také s populárními OSB deskami. V následujícím textu si je vysvětlíme. A začneme rovnou těmi nejpoužívanějšími.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Různé materiály mají různé zkratky. Seznamte se s nimi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

OSB – OSB desky zná každý stavař, truhlář i kutil. Dnes patří mezi nejrozšířenější stavební materiály. Desky se prodávají ve dvou standardních formátech, s perem a drážkou nebo rovnými hranami. Vybírat si můžete také z různých tlouštěk. Záleží, zda realizujete záklop stropu, stěnu nebo podlahu. Význam zkratky OSB je Oriented strand board, tedy konstrukční deska s orientovanými dřevními vlákny.

Oriented strand board, jinak také OSB
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oriented strand board, jinak také OSB

PD – Navazuje na OSB desky. Prodejci touto zkratkou označují pero a drážku. Stejnou zkratkou se značí také některé stavební materiály, třeba přesné tvárnice. Výhodou pera a drážky je snadnější skládání desek i tvárnic. V případě OSB mohou desky ve variantě PD vytvořit základní formu parozábrany.

MDF – „Emdéefko“ je další výraz, často používaný hlavně mezi truhláři. Jde o konstrukční materiál využívaný k výrobě nábytku. Jedná se o velkoplošné desky různých rozměrů a tlouštěk. Někdy je kryje dekorativní vrstva laku nebo fólie. Nejčastěji se používají na výrobu skříní nebo kuchyňských linek. Zkratka MDF vychází z anglického Medium Density Fibreboard.

MDF deska nachází největší využití v konstrukci nábytku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
MDF deska nachází největší využití v konstrukci nábytku

LTD – Dřevotřísková deska krytá speciálním papírem, který se zalije pryskyřicí. Často se používá na korpusy skříní.

DN – Nejčastěji se s touto zkratkou setkáte při označení průměru potrubí. Nezáleží na tom, zda jde o potrubí plastové, kovové nebo kameninové. DN znamená Diameter Nominal a standardně se udává v milimetrech. Rozměr DN bývá vyznačen přímo na potrubí a tvarovkách. Najdete ho také na hadicích.

SDK – Notoricky známá zkratka označující sádrokarton. Sádrokartonové desky patří mezi základní materiál při suché výstavbě. Kromě standardních výrobků existují i jejich speciální provedení – SDK se zvýšenou odolností proti vlhkosti nebo požáru. Mezi další zvláštní úpravy patří také SDK tlumící hluk.

PUR (PU) – zkratka pro polyuretan. Ve stavebnictví se s ním nejčastěji setkáte ve formě stříkací pěny. Hodí se pro vyplňování spár a otvorů, na lepení polystyrenové izolace a podobně. Má výborné izolační vlastnosti, neošetřená PUR pěna ale kvůli UV záření rychle degraduje. Stejný materiál se používá také na výrobu PUR panelů. Při práci s PUR pěnou pozor na ruce – pěna na nich zanechává fleky. Proto pracujte v rukavicích.

Typické použití polyuretanové pěny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typické použití polyuretanové pěny

PE – Zatímco PVC (polyvinylchlorid) zná každý, zkratka PE už tak samozřejmá být nemusí. Narazíte na ni hlavně při realizaci vodovodních nebo plynových přípojek. Jedná se totiž o plastové potrubí z polyethylenu. Jeho velkou výhodou je dobrá mechanická odolnost, slušné teplotní rozpětí a dobrá zpracovatelnost.

ABS – další zkratka z oblasti rozvodů vody. Jedná se opět o plast, jeho zkratka vyjadřuje Akrylonitril-Butadien-Styren. Jeho největší výhodou je nízká tepelná vodivost, což v praxi znamená, že potrubí není potřeba nijak zvlášť izolovat. Vyniká dobrou mechanickou odolností.

Zdroj informací: autor článku

Každý kutil potřebuje pořádnou dílnu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.