reklama

Dlabání do dřeva bude hračka i pro začátečníka

Dlabání do dřeva chce kumšt. Práce se dřevem je práce většinou pro chlapy. Řezání, vrtání, lepení. Šikovný kutil vyrobí nebo opraví nábytek v domácí dílně bez větší námahy. Občas je ale potřeba do dřeva vydlabat hlubší díru, třeba pro zámek dveří. A to už je zajímavější práce. Můžete dlabat ručně nebo si práci usnadnit speciálním vrtákem.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dlabání do dřeva je jednoduché, stačí dodržet správný postup a použít dlabací vrták (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pod pojmem dlabání rozumíme oddělování a vybírání jednotlivých hrubších třísek, které vznikají při vytváření podélného otvoru – dlabu nebo při konstrukčním spoji. Při procesu dlabání vždy sledujte mechanické vlastnosti dřeva a směr vlákna. Po směru vlákna je dřevo snadno štípatelné, naopak napříč vláken se dřevo neštípe. Při použití mechanického dláta s dřevěným dřívkem si při dlabání můžete více se dřevem pohrát, ale také je to namáhavější.

Pro dlabání do dřeva zvolte speciální dlabací vrták
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro dlabání do dřeva zvolte speciální dlabací vrták

Pro ulehčení práce můžete použít elektrickou vrtačku nebo aku vrtačku, na kterou nasadíte speciální dlabací vrták. Kvalitní dlabací vrtáky jsou vyrobené z nástrojové oceli a usnadní vám práci se dřevem do hloubky. Další předností použití těchto speciálních vrtáků je výkon a preciznost. Podle potřeby volte vrták pravotočivý či levotočivý.

Dlabací vrtáky se spirálovým lamačem třísky pak představují nejoptimálnější volbu pro rychlost vrtání a odvod třísek z místa řezu. Podle toho, jak často potřebujete řešit dlabání do dřeva, volte typ dlabacího vrtáku, abyste si práci usnadnili a urychlili.

Jak dlabat do dřeva a správně použít dlabací vrták

Na místo, kde potřebujete vydlabat kapsu, například pro založení zámku ve dveřích či šuplíku pracovního stolku, si nakreslete požadovaný tvar. Ulehčí vám to následnou práci. Založte dlabací vrták do aku vrtačky nebo vrtáku - jako první vyvrtejte na jednom z okrajů načrtnutého otvoru potřebnou hloubku.

Nevrtejte hloubky kapsy pro zámek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nevrtejte hloubky kapsy pro zámek

Pak se postupně přesouvejte směrem k opačnému konci, zavrtejte hloubku a potáhněte vrták v činnosti směrem k předchozí vyvrtané hloubce, tak odštípněte i prostor ve dřevě mezi tím. Nesnažte se vrtat a dlabat velký kus najednou, posouvejte se po částech, vždy zhruba 1-2 cm délku najednou. Zabráníte tak nepřesnostem a chybám při práci.

Dlabacím vrtákem si připravte otvor nahrubo a zbylou práci pak dokončete ručním dlátem. Ručně otvor vyčistěte od třísek a přebytečných kousků dřeva a dotvarujte kapsu podle zámku, který tam chcete vložit. Pracujte opatrně a vždy směrem od sebe, jak u vrtání, tak u ručního dlabání.

Práci dokončete ručním dlátem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Práci dokončete ručním dlátem

Základní technické informace ručního dlabání

Pro dlabání můžete použít také ruční nástroje, jako je ploché dláto, duté dláto, čepové dláto. Pro samotnou činnost potřebujete ještě dřevěnou paličku, kterou pak mechanicky působíte opakovanými nárazy na dláto, a tím systematicky vytváříte ve dřevě potřebný otvor. Dláto se skládá z čepele (obyčejně z nástrojové oceli), krku, korunky, trnu a držadla nebo rukojeti. Samotná čepel může mít rovné nebo zkosené hrany.

Bezpečnost práce s dlátem

Postoj při dlabání otvorů má být vždy vzpřímený, dláto držte pevně v rukou za násadu. Při samotném dlabání nikdy nesmí dláto směřovat k vám nebo jiné osobě. Stále směrujte pohyb dláta od sebe do volného prostoru.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak používat speciální kotouč na dřevo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Silva Pokorná