reklama

Víte, co je rigidní podlaha? Poradíme vám, jak postupovat při pokládce

Pokládání nové podlahy řeší čas od času každý z nás. Kvalitní podlahová krytina má zásadní vliv na naše komfortní bydlení a příjemný pocit domova. Při jejím výběru bereme v úvahu hned několik kritérií - vzhled, cenu, udržitelnost. Obrovskou výhrou je, pokud se námi zvolená podlaha hodí do úplně každé místnosti.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokládání podlahy je hra, kterou zvládne každý šikovný kutil (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rigidní podlahy

Na trhu existuje nepřeberné množství podlahových krytin. Vybírat můžeme dle zvoleného designu, ceny nebo materiálu, který byl pro výrobu krytiny použit. Hitem posledních let se staly rigidní podlahy.

Již delší dobu se pro svou odolnost proti otěru i jinému mechanickému poškození těší velké oblibě vinylové podlahy. Ačkoliv jsou tyto podlahy velice kvalitní, vadou na kráse je jejich tvarová nestálost při extrémních či prudkých změnách teplot. Právě proto byla vyvinuta velmi zajímavá technologie, která může konečně zákazníkům předvést optimální řešení.

Základem rigidního vinylu je kámen. Díky minerálnímu jádru byly vyřešeny problémy s tvarovou a rozměrovou stabilitou. Celkově tyto podlahy snášejí perfektně teplotní rozdíly i působení vlhkosti, a proto představují nejlepší volbu při rekonstrukci starších domů. Nepřekvapí vás žádné zvlnění či bobtnání nově položené podlahy.

Rigidní vinylová podlaha je naprostým favoritem v technologii podlahových krytin. Každá dlaždice se skládá z dvanácti vrstev. Jedná se tedy o vrstvenou vinylovou podlahu. Jednou ze složek nosné desky je vinyl, který tvoří nášlapnou vrstvu, dále pak materiál "rigid", jež dodává nosné desce vysokou hustotu, a tuhé kompozitní jádro zajišťující rozměrovou stálost.

Rigidní podlahy s označením SPC v sobě spojují nejnovější výrobní technologie, design a uživatelský komfort
i (Zdroj: vpodlahy.cz)
Rigidní podlahy s označením SPC v sobě spojují nejnovější výrobní technologie, design a uživatelský komfort

Nová generace těchto podlahových krytin obsahuje integrovanou akustickou podložku, která má vynikající akustické vlastnosti, redukce zvuku je až 21 dB, ale také si poradí s drobnými nerovnostmi. Před samotnou pokládkou již nebudeme muset vyrovnávat povrch mirelonem.

Rigidní vinylové podlahy představují dokonalou volbu pro rychlou pokládku. Díky robustnímu zámkovému spoji je pokládka velice jednoduchá a rychlá, až intuitivní. Její instalace může být provedena na většině stávajících podlah. Rigidní podlahy se vyznačují vysokou odolností proti otěru, poškrábání i skvrnám. Jsou voděodolné a mají vynikající izolační a tepelné vlastnosti.

Vysoká tloušťka nášlapné vrstvy ve spojení s kvalitním materiálem zaručuje nejen odolnou podlahu, ale zajišťuje i jednoduchou a velice snadnou údržbu. Samozřejmostí je hygienická nezávadnost rigidních podlahových krytin a jejich vhodnost pro alergiky. Nespornou výhodou je i vhodnost těchto podlah pro podlahové vytápění.

Tak jako každý sortiment disponuje svými variantami a podskupinami, ani u rigidních podlah to není jiné. Existuje nová generace rigidních podlahových dílců s technologií SPC (Stone Plastic Composite), kde je jádro podlahy tvořeno kamenným práškem spojeným kompozitem.

Docílí se tím větší tvrdosti podobné dlažbě. Další variantu představují vinylové podlahy s technologií Rigid Composite Core (RCC). Tato technologie představuje mimořádnou odolnost, proto je podlaha vhodná pro místa s intenzivním provozem.

Námi zvolená rigidní podlaha má vinylový povrch, který se tváří jako betonová stěrka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Námi zvolená rigidní podlaha má vinylový povrch, který se tváří jako betonová stěrka

Příprava místnosti

Protože budeme pokládat podlahu v koupelně, vybrali jsme si rigidní vinylovou podlahu, která perfektně odolává vodě, je tvrdá, pevná a její údržba je velice jednoduchá. Aby nám šlo pokládání podlahy pěkně od ruky, vybrali jsme navíc podlahu se zámkovým spojem. Jednotlivé lamely se velice jednoduše zaklikají jedna do druhé. V první řadě je velice důležité zaměřit celou místnost a dle zjištěných informací koupit příslušný počet balíků rigidní vinylové podlahy v dekoru, který si zvolíme.

My jsme zvolili rigidní podlahu s vinylovým povrchem, který se tváří jako betonová stěrka. Jednotlivé lamely jsou na spodní straně vybaveny integrovanou podložkou. Nemusíme již pokládanou podlahu ničím podložit. Integrovaná podložka hravě vyrovná drobné nerovnosti. Navíc funguje dobře i akusticky, neboť tlumí kročejový hluk.

Před pokládáním si zvolíme směr pokládky, kde bude průběžná spára. Ideální volbou je pokládání po světle a zároveň po delší straně místnosti. Dále je nutné změřit i šířku místnosti, kterou vydělíme šířkou jedné lamely, abychom si pokládku správně naplánovali.

Vzhledem k tomu, že rigidní podlahová krytina nepřijde nikdy až ke stěně, budeme potřebovat distanční vložky, které jsou nastavitelné. Nejprve si však složíme kompletně první tři řady. S uzamknutými řadami se dá ještě pohodlně pohybovat. Část podlahy přesně usadíme, vystředíme distančními vložkami a můžeme hravě pokračovat v další pokládce.

Ke stěně přijdou distanční vložky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ke stěně přijdou distanční vložky

Při zkracování délky dílce zakreslíme potřebný náměr a odlamovacím nožem nařízneme vrchní vinylovou vrstvu. Přes hranu pracovního stolu přebytečný materiál nalomíme. Z druhé strany pak jen odlomenou část odřízneme a potřebný díl je hotový. Získaný díl nyní zasadíme do zámku předešlého dílce a za pomoci gumové paličky dorovnáme díl tak, aby perfektně zapadl a vytvořil další řadu nové podlahy.

Úprava délky lamely je velice jednoduchá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úprava délky lamely je velice jednoduchá

Při úpravě šířky rigidního dílu pokračujeme naprosto shodně jako při úpravě délky. Opět zakreslíme potřebný rozměr. Pokud se jedná pouze o pár přebytečných centimetrů, použijeme na odlomení přebytečného materiálu gumovou paličku. Ze strany, kterou tvoří integrovaná podložka, přebytečný materiál odřízneme za pomoci odlamovacího nože.

Stejný postup aplikujeme při úpravě vinylového dílce, kde chceme odebrat část materiálu ve tvaru malého obdélníku. Potřebný výřez zakreslíme tužkou, kratší stranu nařízneme přímočarou pilou a delší stranu odlomíme za pomoci gumové paličky. Přebytečný materiál nyní odřízneme z rubové strany dílce. 

Kratší stranu dílce nařízneme přímočarou pilou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kratší stranu dílce nařízneme přímočarou pilou

Pokládání podlahy

Jednou variantou při pokládání podlahy je postupné zaklapnutí všech krátkých stran dílců do zámků. Vytvoří se tím kompletně celá jedna řada, která se následně vsune a zaklapne do zámku řady předchozí. My však budeme pokládat každý dílec zvlášť. Jednoduše nasadíme rigidní díl do zámku po jeho dlouhé straně, docvakneme a položíme. Za pomoci gumové paličky pak doklepeme díl do zámku na kratší straně dílce.

Naprosto shodným způsobem pokračujeme při pokládce každého dílce. Vždy musíme díl nasadit na jeho dlouhé straně, dotáhnout do kraje, položit a paličkou doklepat tak, aby díl perfektně zapadl do zámku a spára mezi jednotlivými dílci byla sotva viditelná. Tímto postupem máme novou podlahu položenou opravdu během chvíle a můžeme se pustit do pokládky v další místnosti.

Rigidní díl nasadíme do zámku po jeho dlouhé straně, docvakneme a položíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rigidní díl nasadíme do zámku po jeho dlouhé straně, docvakneme a položíme

Podlaha v podkroví

Dalším místem, kde budeme pokládat podlahu, je podkrovní prostor. Zde jsme zvolili rigidní podlahu s označením SPC. Jedná se opět o několikavrstvou krytinu. Také zde volíme variantu s integrovanou podložkou na rubové straně lamel. Než se pustíme do pokládání podlahy, musíme zajistit dokonale čistý podkladový povrch. Původní podlahu tedy pečlivě vysajeme.

Průmyslový vysavač SCHEPPACH ASP 20 ES je výkonný vysavač na suché i mokré vysávání. Vysavač disponuje kapacitou zásobníku 20 l, má odolné nerezové tělo a čtyři otočná kolečka. Snadnou manipulaci umožňuje velké madlo. Dále vysavač disponuje integrovanými držáky na dlouhý kabel i příslušenství a beznástrojovým systémem pro snadnou a rychlou výměnu filtru.

Původní podlaha musí být před pokládkou zcela čistá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Původní podlaha musí být před pokládkou zcela čistá

Celý vysavač je velmi kompaktní, a nepotřebuje tak příliš místa na skladování. Podlahová hubice má přepínání pro hladké podlahy a koberce. V případě potřeby lze vyměnit dodávaný pěnový filtr za ještě účinnější HEPA filtr. Vysavač se skvěle hodí do domácností, dílen, garáží i pro potřeby řemeslníků.

U rigidních podlah s označením SPC je obrovskou výhodou jejich pevné nosné jádro. Díky němu můžeme tuto krytinu položit na stávající podlahu. Výška lamel je pouze pár centimetrů, tudíž se stávající podlaha moc nezvedne. Při pokládání je důležité zjistit, kterým směrem je udělán systém zámků. Složíme si tedy první řadu lamel a připravíme se na vyřezávání potřebných výřezů.

Tužkou zakreslíme místo výřezu, kratší stranu nařízneme přímočarou pilou, delší stranu nařízneme a přes hranu zlomíme. Odlamovacím nožem odřízneme přebytečnou část z rubové strany lamely. Vyřezané lamely zasadíme do zámků a přiložíme na příslušné místo. Mezi stěnu a lamely vložíme distanční vložky.

Pokud potřebujeme na nové podlaze dořezy, vždy si hlídáme, aby poslední boční díl lamely měl délku alespoň 300 mm. Dořízneme tedy boční díl, sestavíme celou řadu, zaklapneme do řady předešlé a doklapneme lamely do zámků. Postup pokládání podlahové krytiny je stále stejný a po chvíli máme zbrusu novou krásnou podlahu.

V podkroví použijeme rigidní podlahu s označením SPC
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V podkroví použijeme rigidní podlahu s označením SPC

Na závěr pro vás máme malý tip, jak mít nářadí vždy po ruce, tudíž i na očích. Doporučujeme vám kompletní závěsný systém, který si sami snadno sestavíte a v průběhu času jej můžete jakkoliv měnit. Závěsný systém roste s vašimi potřebami. Díky tomuto systému si velice jednoduše uděláte pořádek v dílně, a to jednou provždy.

Výborným pomocníkem při pokládání podlahy je tesařský úhelník. Lze jej použít jako pravítko či měřidlo s metrickou stupnicí a disponuje opěrným ramenem, které za každých okolností zaručí získání pravého úhlu. Ve své dílně ho zajisté ocení každý kutil.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Zde se podívejte na podrobný postup:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), vpodlahy.cz, Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová