reklama

Ucpaný odpad nám dokáže docela spolehlivě zkazit náladu. Nedejte se!

Ucpaný odpad je jednou z nočních můr hospodyněk. Naštěstí to není neřešitelná situace. Dokážeme si s tím poradit, a to nejen díky spoustě přípravků. A zde zvlášť platí, že vsadit na prevenci je daleko rozumnější než řešit neblahý důsledek.

Jak se vypořádat s ucpaným odpadem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Už jste někdy řešili ve svém bytě či domě ucpaný odpad? Valná většina z vás jistě ano. Ruku na srdce - určitě si dokážete představit příjemněji strávené hodiny, že? Máme v našem domě o patro níž souseda, který je velice šetrný. Což o to, spořivost je dobrá vlastnost, ale nic se nemá přehánět. On například, protože toaletní papír je drahý, nosí domů z práce ty báječné zelené papírové ručníky. Ano ty, které se po použití musí uklízet do odpadkového koše. Pokud by si do nich spořivý soused pouze utíral ruce a poté ručníky vyhazoval do odpadků, asi bych ho měla i ráda. Spořivý pan soused ale tyto papírové ručníky používá i na toaletě. 

A to je kámen úrazu. Bydlíme totiž ve starém, předválečném domě, kde jsou vodovodní odpady svedeny pěkně do jedné velké odpadní "roury", a ta samozřejmě vede celým domem. Dokážete si představit, co udělá shluk těchto ručníků v odpadu? Hádáte správně. Špunt. Navíc špunt velmi odolný, nacucaný vším možným a občas i nemožným, který spolehlivě ucpe odpad v době, kdy se vám to hodí opravdu nejméně.

Jak poznat, že se blíží pohroma?

Ucpaný odpad má většinou svou nezaměnitelnou předehru v podobě bublání v odpadním potrubí. Jakmile u nás v kuchyni začne odpad ladit na svou etudu, startuju z křesla. Vím, že katastrofa je na spadnutí. Kdybychom nechali bublání v odpadu svému osudu, pravděpodobně nás v nejbližších dnech navštíví sousedovy splašky, a to je jev, který opravdu nepatří mezi naše oblíbené.

My jsme prozíraví a připraveni. Jak? Především to chce mít po ruce některé chemické přípravky, které jsou použitelné jako prevence, ale i jako pomoc při havárii. A pak je tu několik mechanických pomocníků. Jestliže budou součástí domácnosti, nemusíme pravděpodobně o půlnoci volat havarijní číslo instalatérů a vytírat z podlahy neidentifikovatelnou - většinou nevábně vonící tekutinu.

Prevence? Rozhodně!

Každá prakticky smýšlející hospodyně ví - co je čisté, je funkční. A pokud máme čistý odpad, nemůže se logicky zanést. Proto je potřeba odpad udržovat v kondici. Téměř všichni máme zažitý zlozvyk, že do výlevky kuchyňského dřezu vyléváme všechno, co máme po ruce. Zbytky pokrmů, lógr z kávy, nebo dokonce přepálený omastek. Když máme v odpadu nainstalovaný drtič odpadů, většina těchto zbytků se rozmělní a v pohodě odcestuje - neznámo kam.

Pokud ale máme klasický odpad, a neobtěžujeme se dokonce ani používat onen malý plastový sběrný košíček, který se vkládá do výlevky, můžeme si čas od času připravit gumové rukavice a nářadí. Zbytky potravin, kávová sedlina i omastek vytvoří na stěnách odpadních trubek opravdu nechutnou směs mazlavého povlaku. A tento povlak se zvětšuje, bobtná a nadouvá, až jednoho dne zcela vyplní potrubí a vytvoří zátku.

Pamatujte, že odpad není odpadkový koš
Pamatujte, že odpad není odpadkový koš (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cestou chemickou

Proto je potřeba myslet dopředu a prozíravě. V drogerii seženeme přípravek, který tuto odpornost v našem potrubí odstraní chemickou cestou. Obsahuje hydroxid sodný, tedy známý louh. Práce s louhem má dvě nevýhody:

  • je to žíravina, takže při práci s ním dbáme na zvýšenou osobní bezpečnost a vybavíme se gumovými rukavicemi, nejlépe také ochrannými brýlemi. 
  • působí jen na počátku odpadního potrubí a téměř nikdy ho nedokáže vyčistit v celé jeho délce.

Přípravek se prodává nejčastěji ve formě malých granulek. Ty je potřeba nasypat do výlevky a následně zalít vřelou vodou. Dávejte přitom dobrý pozor a nikdy, opakuji, nikdy se nad výlevku nenaklánějte obličejem. Louh v kombinaci s horkou vodou vytvoří prudkou chemickou reakci a výsledkem může být docela zajímavý gejzír, který je schopen vám chrstnout do obličeje a očí žíravé látky. Bohužel se ale také louh ve vodě rychle rozpustí a naředí. Dokáže tedy odstranit mazlavou zátku na počátku odpadu, ale na delší vzdálenost je prakticky neúčinný. 

Pravidelně čistěte odpad přípravkem na bázi hydroxidu sodného
Pravidelně čistěte odpad přípravkem na bázi hydroxidu sodného (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další prevencí je použití živých bakterií. Tyto miniaturní potvůrky mají velkou výhodu. Jsou neustále při chuti a odporné zbytky ve vašem odpadu jsou pro ně jako stvořené. Tato metoda je méně agresivní a šetrnější i k životnímu prostředí.

"Vem si na to vercajk"

Důležitou součástí naší kuchyňské nebo koupelnové výbavy by měl být zvon. Máme na mysli gumový zvon, který seženete v každých domácích potřebách nebo drogerii. Funguje na jednoduchém principu. Pokud není dřez či umyvadlo již naplněné vodou, nejprve tak učiníme. Hrdlo zvonu potom pevně přitiskneme k výlevce. Musí dojít k vytvoření podtlaku, a to tak, že rukojetí zvonu několikrát zapumpujeme dolů a nahoru. Podtlak by měl zátku v odpadu uvolnit a posunout ji do volnějšího prostoru. Když se tak nestane, je potřeba nasadit "těžkou techniku".

Gumový zvon opatrujte jako oko v hlavě, díky němu zvládnete "prošťouchnout" ucpaný odpad téměř vždy
Gumový zvon opatrujte jako oko v hlavě, díky němu zvládnete "prošťouchnout" ucpaný odpad téměř vždy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ne, nemusíme se obávat, že bychom bourali zeď a podlahu, ještě máme v zásobě další pomocníky. Prozíraví domácí kutilové mívají po ruce čisticí pružinu čili pero. Jde o profesionální čisticí pružinu, kterou většinou používají instalatéři. Máme na výběr ruční pružinu s kličkou nebo plně elektrické čisticí pero. Nejdřív si připravíme kbelík nebo jinou velkou nádobu. Vyšroubujeme sifon tak, abychom se dostali až k odpadnímu svodu ve zdi.

Konec pera opatřený očkem natlačíme do odpadního potrubí. Ostré očko provrtá nečistotu a buď ji rozruší, nebo se v ní zachytí. Otáčíme nejdřív jedním směrem za pomoci kliky na opačném konci a postupně pružinu zasouváme a povytahujeme. Tuto operaci několikrát opakujeme, dokud nemáme jistotu, že se zátka prorazila a odpad je opět volný. Rozhodně nezapomeneme zase našroubovat zpět sifon odpadu.

Pomocí kličky zašroubujte pero co nejdál do odpadu
Pomocí kličky zašroubujte pero co nejdál do odpadu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V domácím prostředí většinou nemůžeme vyzkoušet čištění odpadu pomocí vysokotlakého čističe, ale např. v potravinářských provozech, kde se pomocí wapky uklízí běžně, to jde. Postačí zcela prostě a jednoduše vsunout koncovku vysokotlakého čističe do odpadu a zmáčknout "spoušť". Zde je ovšem dobré připomenout, že na takovouto akci byste měli být také náležitě oblečeni v nepromokavé kombinéze a vybaveni ochrannými brýlemi nebo obličejovým štítem. Sprcha, které se vám dostane, bude stát za to.

Mezi preventivní zásahy mechanické budeme rozhodně počítat i ruční čištění odpadu. Neuškodí, pokud čas od času rozebereme sifon a odpadní potrubí pod dřezem či umyvadlem vyčistíme od zbytků "všeličehos". Zejména v koupelně dbáme na prevenci, a to zvláště tam, kde bydlí dlouhovlásky. Namotané vlasy v sifonu vám náladu rozhodně nezpříjemní.

Při čištění odpadu nejprve rozeberte sifon
Při čištění odpadu nejprve rozeberte sifon (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snažte se vybírat z výlevky vlasy, po čase vytvoří neprostupnou zátku
Snažte se vybírat z výlevky vlasy, po čase vytvoří neprostupnou zátku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Babské rady

Může se stát, že se odpad ucpe (a také se to tak obvykle stává) v tu nejméně vhodnou dobu. Oblíbená je doba těsně po zavírací hodině v obchodech či brzké ranní hodiny, vánoční svátky a odjezd na dovolenou. V takové chvíli ještě můžeme vyzkoušet rady našich moudrých předků.

  • smíchejte sůl s práškem do pečiva, sypkou směs pak nasypte do ucpaného odtoku. Poté přiveďte k varu asi 150 ml octa a vroucí ocet vylijte do odpadu. Vznikne chemická reakce a ingredience společně začnou pěnit, čímž uvolní zátku v odpadu.
  • Coca-cola je sice chutný nápoj, ale  jinak docela zajímavý chemický koktejl. Ta vám nepomůže v případě, když už je odpad ucpaný, ale působí jako prevence. Zkuste čas od času dítěti tento pekelný mok odejmout a vylijte ho do odpadu. Garantujeme vám, že vyčistí odpad stejně tak spolehlivě jako louh.
  • Na ucpaný odpad také postačí velký sáček jedlé sody, který nasypeme do sifonu, přidáme 200 ml octa, a to vše zalijeme po chvilce vroucí vodou z konvice. Pozor, udělá to poměrně velký gejzír jako v případě, že použijeme louh. Pozor na oči!

Zdroj informací: autor článku; Praktické rady a návody pro domácnost, Nakladatelství Knižní Expres.

Vyčistěte ucpané trysky sprchové hadice:

Publikováno: 26. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová