reklama

Ucpaný odpad nám dokáže docela spolehlivě zkazit náladu. Nedejte se!

Ucpaný odpad je jednou z nočních můr hospodyněk. Naštěstí to není neřešitelná situace. Dokážeme si s tím poradit, a to nejen díky spoustě přípravků. A zde zvlášť platí, že vsadit na prevenci je daleko rozumnější než řešit neblahý důsledek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se vypořádat s ucpaným odpadem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Už jste někdy řešili ve svém bytě či domě ucpaný odpad? Valná většina z vás jistě ano. Ruku na srdce - určitě si dokážete představit příjemněji strávené hodiny, že? Máme v našem domě o patro níž souseda, který je velice šetrný. Což o to, spořivost je dobrá vlastnost, ale nic se nemá přehánět. On například, protože toaletní papír je drahý, nosí domů z práce ty báječné zelené papírové ručníky. Ano ty, které se po použití musí uklízet do odpadkového koše. Pokud by si do nich spořivý soused pouze utíral ruce a poté ručníky vyhazoval do odpadků, asi bych ho měla i ráda. Spořivý pan soused ale tyto papírové ručníky používá i na toaletě. 

A to je kámen úrazu. Bydlíme totiž ve starém, předválečném domě, kde jsou vodovodní odpady svedeny pěkně do jedné velké odpadní "roury", a ta samozřejmě vede celým domem. Dokážete si představit, co udělá shluk těchto ručníků v odpadu? Hádáte správně. Špunt. Navíc špunt velmi odolný, nacucaný vším možným a občas i nemožným, který spolehlivě ucpe odpad v době, kdy se vám to hodí opravdu nejméně.

Jak poznat, že se blíží pohroma?

Ucpaný odpad má většinou svou nezaměnitelnou předehru v podobě bublání v odpadním potrubí. Jakmile u nás v kuchyni začne odpad ladit na svou etudu, startuju z křesla. Vím, že katastrofa je na spadnutí. Kdybychom nechali bublání v odpadu svému osudu, pravděpodobně nás v nejbližších dnech navštíví sousedovy splašky, a to je jev, který opravdu nepatří mezi naše oblíbené.

My jsme prozíraví a připraveni. Jak? Především to chce mít po ruce některé chemické přípravky, které jsou použitelné jako prevence, ale i jako pomoc při havárii. A pak je tu několik mechanických pomocníků. Jestliže budou součástí domácnosti, nemusíme pravděpodobně o půlnoci volat havarijní číslo instalatérů a vytírat z podlahy neidentifikovatelnou - většinou nevábně vonící tekutinu.

Prevence? Rozhodně!

Každá prakticky smýšlející hospodyně ví - co je čisté, je funkční. A pokud máme čistý odpad, nemůže se logicky zanést. Proto je potřeba odpad udržovat v kondici. Téměř všichni máme zažitý zlozvyk, že do výlevky kuchyňského dřezu vyléváme všechno, co máme po ruce. Zbytky pokrmů, lógr z kávy, nebo dokonce přepálený omastek. Když máme v odpadu nainstalovaný drtič odpadů, většina těchto zbytků se rozmělní a v pohodě odcestuje - neznámo kam.

Pokud ale máme klasický odpad, a neobtěžujeme se dokonce ani používat onen malý plastový sběrný košíček, který se vkládá do výlevky, můžeme si čas od času připravit gumové rukavice a nářadí. Zbytky potravin, kávová sedlina i omastek vytvoří na stěnách odpadních trubek opravdu nechutnou směs mazlavého povlaku. A tento povlak se zvětšuje, bobtná a nadouvá, až jednoho dne zcela vyplní potrubí a vytvoří zátku.

Pamatujte, že odpad není odpadkový koš
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pamatujte, že odpad není odpadkový koš

Cestou chemickou

Proto je potřeba myslet dopředu a prozíravě. V drogerii seženeme přípravek, který tuto odpornost v našem potrubí odstraní chemickou cestou. Obsahuje hydroxid sodný, tedy známý louh. Práce s louhem má dvě nevýhody:

  • je to žíravina, takže při práci s ním dbáme na zvýšenou osobní bezpečnost a vybavíme se gumovými rukavicemi, nejlépe také ochrannými brýlemi. 
  • působí jen na počátku odpadního potrubí a téměř nikdy ho nedokáže vyčistit v celé jeho délce.

Přípravek se prodává nejčastěji ve formě malých granulek. Ty je potřeba nasypat do výlevky a následně zalít vřelou vodou. Dávejte přitom dobrý pozor a nikdy, opakuji, nikdy se nad výlevku nenaklánějte obličejem. Louh v kombinaci s horkou vodou vytvoří prudkou chemickou reakci a výsledkem může být docela zajímavý gejzír, který je schopen vám chrstnout do obličeje a očí žíravé látky. Bohužel se ale také louh ve vodě rychle rozpustí a naředí. Dokáže tedy odstranit mazlavou zátku na počátku odpadu, ale na delší vzdálenost je prakticky neúčinný. 

Pravidelně čistěte odpad přípravkem na bázi hydroxidu sodného
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelně čistěte odpad přípravkem na bázi hydroxidu sodného

Další prevencí je použití živých bakterií. Tyto miniaturní potvůrky mají velkou výhodu. Jsou neustále při chuti a odporné zbytky ve vašem odpadu jsou pro ně jako stvořené. Tato metoda je méně agresivní a šetrnější i k životnímu prostředí.

"Vem si na to vercajk"

Důležitou součástí naší kuchyňské nebo koupelnové výbavy by měl být zvon. Máme na mysli gumový zvon, který seženete v každých domácích potřebách nebo drogerii. Funguje na jednoduchém principu. Pokud není dřez či umyvadlo již naplněné vodou, nejprve tak učiníme. Hrdlo zvonu potom pevně přitiskneme k výlevce. Musí dojít k vytvoření podtlaku, a to tak, že rukojetí zvonu několikrát zapumpujeme dolů a nahoru. Podtlak by měl zátku v odpadu uvolnit a posunout ji do volnějšího prostoru. Když se tak nestane, je potřeba nasadit "těžkou techniku".

Gumový zvon opatrujte jako oko v hlavě, díky němu zvládnete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Gumový zvon opatrujte jako oko v hlavě, díky němu zvládnete "prošťouchnout" ucpaný odpad téměř vždy

Ne, nemusíme se obávat, že bychom bourali zeď a podlahu, ještě máme v zásobě další pomocníky. Prozíraví domácí kutilové mívají po ruce čisticí pružinu čili pero. Jde o profesionální čisticí pružinu, kterou většinou používají instalatéři. Máme na výběr ruční pružinu s kličkou nebo plně elektrické čisticí pero. Nejdřív si připravíme kbelík nebo jinou velkou nádobu. Vyšroubujeme sifon tak, abychom se dostali až k odpadnímu svodu ve zdi.

Konec pera opatřený očkem natlačíme do odpadního potrubí. Ostré očko provrtá nečistotu a buď ji rozruší, nebo se v ní zachytí. Otáčíme nejdřív jedním směrem za pomoci kliky na opačném konci a postupně pružinu zasouváme a povytahujeme. Tuto operaci několikrát opakujeme, dokud nemáme jistotu, že se zátka prorazila a odpad je opět volný. Rozhodně nezapomeneme zase našroubovat zpět sifon odpadu.

Pomocí kličky zašroubujte pero co nejdál do odpadu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomocí kličky zašroubujte pero co nejdál do odpadu

V domácím prostředí většinou nemůžeme vyzkoušet čištění odpadu pomocí vysokotlakého čističe, ale např. v potravinářských provozech, kde se pomocí wapky uklízí běžně, to jde. Postačí zcela prostě a jednoduše vsunout koncovku vysokotlakého čističe do odpadu a zmáčknout "spoušť". Zde je ovšem dobré připomenout, že na takovouto akci byste měli být také náležitě oblečeni v nepromokavé kombinéze a vybaveni ochrannými brýlemi nebo obličejovým štítem. Sprcha, které se vám dostane, bude stát za to.

Mezi preventivní zásahy mechanické budeme rozhodně počítat i ruční čištění odpadu. Neuškodí, pokud čas od času rozebereme sifon a odpadní potrubí pod dřezem či umyvadlem vyčistíme od zbytků "všeličehos". Zejména v koupelně dbáme na prevenci, a to zvláště tam, kde bydlí dlouhovlásky. Namotané vlasy v sifonu vám náladu rozhodně nezpříjemní.

Při čištění odpadu nejprve rozeberte sifon
Při čištění odpadu nejprve rozeberte sifon (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snažte se vybírat z výlevky vlasy, po čase vytvoří neprostupnou zátku
Snažte se vybírat z výlevky vlasy, po čase vytvoří neprostupnou zátku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Babské rady

Může se stát, že se odpad ucpe (a také se to tak obvykle stává) v tu nejméně vhodnou dobu. Oblíbená je doba těsně po zavírací hodině v obchodech či brzké ranní hodiny, vánoční svátky a odjezd na dovolenou. V takové chvíli ještě můžeme vyzkoušet rady našich moudrých předků.

  • smíchejte sůl s práškem do pečiva, sypkou směs pak nasypte do ucpaného odtoku. Poté přiveďte k varu asi 150 ml octa a vroucí ocet vylijte do odpadu. Vznikne chemická reakce a ingredience společně začnou pěnit, čímž uvolní zátku v odpadu.
  • Coca-cola je sice chutný nápoj, ale  jinak docela zajímavý chemický koktejl. Ta vám nepomůže v případě, když už je odpad ucpaný, ale působí jako prevence. Zkuste čas od času dítěti tento pekelný mok odejmout a vylijte ho do odpadu. Garantujeme vám, že vyčistí odpad stejně tak spolehlivě jako louh.
  • Na ucpaný odpad také postačí velký sáček jedlé sody, který nasypeme do sifonu, přidáme 200 ml octa, a to vše zalijeme po chvilce vroucí vodou z konvice. Pozor, udělá to poměrně velký gejzír jako v případě, že použijeme louh. Pozor na oči!

Zdroj informací: autor článku; Praktické rady a návody pro domácnost, Nakladatelství Knižní Expres.

Vyčistěte ucpané trysky sprchové hadice:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová