Ekologické, bezemisní vytápění elektřinou, je jednou z možností, která se nabízí v souvislosti s lepší kvalitou životního prostředí a také s nařízením EU o ukončení provozu starých kotlů na tuhá paliva. Pokud jste výměnu kotle za jiný zdroj vytápění ještě neuskutečnili, zbývá vám čas už jen do září letošního roku 2022.
S tímto blížícím se termínem se nabídka na trhu snižuje, a to i v souvislosti se současnou nestabilní politickou i ekonomickou situací. Čím dříve se tedy pro náhradu za nový zdroj vytápění rozhodnete, tím lépe. A nezapomeňte, že stále ještě můžete čerpat kotlíkovou dotaci.
Jak a čím topit - pokud možno ekologicky
Existuje několik možností, jak vytápět rodinný dům. Vybrat si můžete mezi elektrickým vytápěním, plynovým kotlem nebo moderními kotli na tuhá paliva. Některé zdroje tepla mají levný provoz, jiné fungují bezobslužně a další jsou šetrné k životnímu prostředí. V úvahu je nutné vzít nejen pořizovací, ale i provozní náklady, což souvisí s tím, jakou stavbu a jak velký prostor budete vytápět. Je velký rozdíl mezi starým domem a nízkoenergetickou stavbou.
Bezemisní vytápění
„Vytápění, jehož zdroj tepla (minimálně v místě instalace) nevytváří žádné emise, se nazývá bezemisní. Může to být například i dálkové vytápění bytů a domů ve velkých městech. V každém případě se ale jedná o zdroje tepla, které fungují na elektřinu. Mezi tyto zdroje řadíme přímotopy, elektrokotle nebo tepelná čerpadla,“ říká Lukáš Maštera, odborník na elektrokotle.
Jak fungují elektrokotle
„Provoz elektrokotle a jeho funkce je podobná jako u plynového kotle, s tím rozdílem, že v případě plynového kotle je zdrojem energie zemní plyn, který se spaluje. U elektrokotle je to elektrický proud, který zahřívá vodu v topných tělesech a pomocí oběhového čerpadla ji rozvádí do celého topného systému,“ doplňuje Lukáš Maštera.
Instalace elektrokotle
Pro zručného topenáře je instalace elektrokotle poměrně rychlá a jednoduchá záležitost. Při montáži není nutné (jako u plynového kotle) budovat například plynovou přípojku, ale ani potrubí. Elektrokotel nevyžaduje ani komín. Přímo z výroby je vybaven veškerými bezpečnostními a provozními prvky. Odpadá tedy nutnost jejich montáže. „Tím mám na mysli například oběhové čerpadlo, pojistný ventil, expanzní nádobu nebo z elektrické výbavy elektrický bezpečnostní stykač. Náklady na instalaci elektrokotle jsou tedy ve srovnání s jinými zdroji tepla poměrně nízké,“ vysvětluje odborník na elektrokotle.
Kde lze elektrokotel využít
Elektrokotle jsou oblíbené zejména v nízkoenergetických domech - díky široké modulaci výkonu, kde jsou schopny se téměř ideálně přizpůsobit aktuálním tepelným ztrátám. Často jsou využívány i jako zdroj tepla v rekreačních objektech a vzhledem ke kompaktnosti i v bytech, případně jiných menších stavbách. Kromě vytápění se elektrokotle využívají i k ohřevu teplé vody v externím nepřímotopném zásobníku, bojleru.
Elektrokotel v kombinaci s jiným zdrojem tepla
Pro vytopení větší plochy lze využít elektrokotel například v kombinaci s kotlem na tuhá paliva, případně s krbovými kamny. V současné době se velmi často využívají i v kombinaci s fotovoltaikou nebo doplňkový zdroj k tepelným čerpadlům, kdy elektrokotel pokrývá v mrazech snižující se účinnost tepelného čerpadla.
Ovládání kotle na dálku
Ovládání jakéhokoli vytápění na dálku je v současnosti oblíbenou záležitostí zejména mezi majiteli rekreačních objektů. Nejčastěji se volí varianta ovládání elektrokotle přes internet, kdy si lze přímo z aplikace v mobilu nastavit teplotu v objektu.
Pro oblasti, kde není dostupný internet, je možné využít jednoduchého dálkového ovládání přes SMSky.
Zdroj informací: Tajemství domova
Publikováno: 22. 3. 2022, Autor: Běla Nedorostová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)(foto), Profil autora: Běla Nedorostová