Úhlovou brusku zná každý kutil a dost možná se bez ní ani neobejde. Vyzkoušeli jste ale někdy stojan na úhlovou brusku? Výrazně ulehčí práci, a navíc ji také zpřesní. V následujícím textu si ukážeme, jak s takovým stojanem pracovat.
Výběr stojanu
Většina stojanů na úhlovou brusku umožňuje provádět kolmé řezy i řezy pod úhlem. Stojany se liší podle průměru brusky – zvlášť se prodává stojan na menší a střední flexy a zvlášť na stroje s průměrem kotouče 230 mm. Tím se musíte při výběru řídit. A také celkovým provedením – laciné stojany nejsou moc přesné a někdy nadělají více starostí než užitku. Zkontrolujte hlavně to, zda čepy ramene stojanu nemají vůli.
Upevnění flexy
Úhlová bruska se do stojanu připevňuje pomocí šroubů, a to přímo do místa, kde jsou na těle brusky závity pro přidělání rukojeti. Stroj se upevňuje pomocí dvou šroubů a kontramatek.
Flexa musí být upevněna pořádně. Zároveň ale šrouby dotahujte s citem – tělo flexy je z hliníku, a pokud byste šrouby „dorvali“, můžete závit na brusce poškodit. Stojan má zároveň aretovací šroub, který umožňuje jemné doladění flexy tak, aby řezala pod pravým úhlem.
Připevnění materiálu a řezání
Stojan často disponuje malým svěrákem, který slouží pro upevnění řezaného materiálu. Postup řezání je stejný jako při běžném použití flexy. Na stroj vyvíjejte jen přiměřený tlak – stojan funguje jako páka a snadno může dojít k přetížení stroje a jeho poškození. Optimální tlak je takový, při kterém si flexa udržuje konstantní otáčky.
Myslete na bezpečnost
Podobně jako při běžném řezání s úhlovou bruskou i tady myslete hlavně na svoji bezpečnost. Samozřejmostí jsou ochranné brýle a chrániče sluchu.
Kryt kotouče si nastavte tak, aby jiskry létaly směrem od obsluhy a do prostoru, kde nejsou hořlavé materiály. Samotná montáž a demontáž flexy na stojan vám po krátkém zácviku zabere zhruba jednu minutu.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického
Podívejte se, jak na to:
Publikováno: 18. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč