Vlhký sklep je skvělý na uložení destilátů, některého druhu ovoce a zeleniny. Víno potřebuje vlhkost do 65 %. Pro uložení jiných věcí by však měla být vlhkost nižší, protože jinak může dojít ke vzniku plísní, které je dokážou velmi rychle zničit. Existuje několik tipů, které pro snížení vlhkosti můžete vyzkoušet.
Kde se vlhkost bere
Abyste mohli s vlhkým sklepem účinně bojovat, musíte nejprve zjistit příčinu vlhkosti, tedy to, kudy se do objektu voda dostává. Existují dva možné přístupy – srážková voda nebo voda spodní. Dešťová voda se do sklepa může dostávat třeba pomocí větracího okénka nebo prosákne neizolovaným zdivem. Spodní voda se do sklepa tlačí zemí – nejčastěji během jarního tání nebo v průběhu zvlášť deštivého roku.

Protiplísňový nátěr
Pokud máte vlhký sklep, kde se tvoří plísně, můžete použít některou ze stavebních metod. V první řadě jde o sanační omítky. Jedná se o ucelený systém směsí a nátěrů, které mohou s plísněmi docela dobře bojovat. Jako základní prostředek proti plísním může sloužit i vyhašené vápno rozpuštěné ve vodě, tím pak stěny sklepa natřete. Nátěr je potřeba zhruba po dvou až třech letech zopakovat, jinak se plísně začnou tvořit znovu.
Před aplikací sanačních omítek musíme původní omítku odstranit, vyškrábnout maltu ze spár a zdivo nechat proschnout. Schnutí urychlí průmyslový vysoušeč vzduchu. Pak už se s omítkou pracuje standardně. Na hrubou směs se musí použít speciální sanační štuk a nátěr.

Odvětrávaná předstěna
Dalším stavebním řešením je odvětrávaná předstěna. Kolem stávající stěny vytvoříte další stěnu – třeba z protivlhkostního sádrokartonu. Mezi původní a novou stěnou musí být zachována mezera. Následně se do ní instaluje ventilátor, který bude zajišťovat odvod vzduchu z meziprostoru, další otvor zajistí nasávání čerstvého vzduchu. Jde o řešení, které se hodí k modernějším sklepům – v případě starých klenutých sklepů se předstěna staví velmi obtížně.
Připravte si krumpáč a nopovou fólii
Často se do sklepa dostává dešťová voda. Někdy je na vině třeba jen špatně vyspádovaný chodník, který vodu neodvádí od budovy, ale přímo k jejím základům. Pak stačí terén nebo dlažbu upravit tak, aby měla spád ve správném směru. Zároveň je nutné instalovat před venkovní stěnu sklepa fólii s drenážní trubkou, kterou zasypete hrubým štěrkem. Trubka se dává na dno výkopu a obalí se netkanou textilií. Jejím účelem je odvod vody do trativodu nebo kanalizace. Nopová fólie pak zajistí vysychání stěny.
Studna ve sklepě? Proč ne
Pokud vás trápí spodní voda ve sklepě, můžete ji zkusit odčerpávat. Jde o trik používaný ve starých kopaných sklepích. Je třeba, aby byla podlaha vyspádovaná. Do rohu místnosti pak stačí vyhloubit jámu, do které vložíte drenážní šachtu, do níž bude voda stékat. V šachtě je umístěné čerpadlo, které vodu odčerpá mimo sklep – nejlépe do dešťové kanalizace. Vhodné je ponorné čerpadlo s plovákovým spínačem, aby odčerpávání vody probíhalo automaticky.
Větrání. Kdy je špatně a kdy dobře
I větrání sklepa má svoje zásady. Ideální je větrat v zimě, kdy je vzdušná vlhkost nižší než v létě. Intenzivní větrání v létě může naopak problém s vlhkostí ještě zvýšit. Teplý vzduch obsahuje více vodní páry, která v chladu kondenzuje – vlhkost se pak ve sklepě srazí do podoby malých kapek.

Na vysoušeč nespoléhejte
Běžné vysoušeče vzduchu se pro snížení vlhkosti ve sklepě moc nehodí. Využití najdou jen v případě, že se vlhkost objevila jednorázově – třeba po povodních nebo havárii vodovodního řadu. Vysoušeče totiž mají největší efekt při vyšších teplotách, a ty ve sklepech obvykle nejsou. Při teplotě kolem 5 °C už většina odvlhčovačů moc nefunguje, ale elektřinu odebírají stále. Jejich dlouhodobý provoz je proto velmi nákladný.
Zdroj informací: autor článku
Podívejte se, jak si poradit s hydroizolací koupelny:
Publikováno: 16. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč