reklama

Stává se, že špatně zavírají dveře? Možná jsou u futer svěšené panty

Období své největší slávy mají kovové zárubně již dávno za sebou. Roky každodenního používání dveří se zákonitě musely podepsat na kvalitě kovových pantů, u kterých velice často dochází k jejich uvolnění a postupnému svěšení. Nastalý problém velice často odhalí dveře, které již prostě nejdou otevřít.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
U ocelových zárubní je povolený pant častým problémem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Není nutné přistupovat hned k bourání zazděné zárubně, šikovný kutil si s takovým problémem hravě poradí. Jedná se o svěšený pant kovové zárubně. Každodenní používání dveří zavěšených na pantech v ocelové zárubni přinese dříve či později zásadní problém. Vypadnutý a svěšený pant je příčinou, proč se nám jednoho dne nepodaří otevřít dveře.

Vzhledem k tomu, že zárubně musí být přesně zazděné, začnou nás v případě tohoto problému napadat nejčernější scénáře. Bourání starých futer však nemusí být na místě. Jednodušší řešení bude efektivnější a zároveň i levnější. Povolený pant se dá velice dobře navařit zpět do původní polohy. Každý alespoň trochu šikovný kutil si s touto výzvou hravě poradí, a ušetří tak nemalé peníze v rodinném rozpočtu.

Svěšený pant se dá jednoduše opravit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svěšený pant sedá jednoduše opravit

Řešení problému

Problém, kdy se nám nepodaří otevřít dveře, je sice nepříjemný, ale nejedná se o nic zásadního či neřešitelného. Kovové zárubně nás provázejí životem mnoho let a potíže s kovovými panty se dají předpokládat. V prvním kroku je důležité sundat dveře z pantů a pečlivě zhodnotit celou situaci. Po zralé úvaze zjistíme, že povolený či svěšený kovový pant můžeme jednoduše přivařit do původní polohy.

Před samotným svařováním je nutné provést mechanické čištění povrchu, které se provádí broušením. Za pomoci brusného kotouče se odstraní nečistoty a případná povrchová úprava svařovaného materiálu, aby bylo docíleno pevného svaru.

Mechanické čištění povrchu provedeme brusným kotoučem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mechanické čištění povrchu provedeme brusným kotoučem

Pro svařování použijeme elektrickou svářečku, která se perfektně hodí pro domácí použití a jednoduché svařování v malých dílnách. Na spodní kovový pant připevníme zemnicí svorku a pustíme se do svařování. Pant svaříme po celé jeho délce.

Svařené místo je nutné očistit kovovým kartáčem a svar zbrousit brusným kotoučem, abychom odstranili nadměrné převýšení svaru. Docílíme tím rovného svaru, který nebude nijak překážet bezchybnému používání dveří. V posledním kroku stačí jen nasadit dveře na kovové panty a vyzkoušet, zda je jejich pohyb volný - bez sebemenších známek drhnutí.

Při svařování je důležité dodržovat bezpečnost při práci a používat ochranné pomůcky. Během svařování může dojít k nejrůznějším druhům úrazu, jako je např. popálení, úrazu následkem rozstřiku kovu a úlomky strusky, či dokonce k poničení zraku. Vždy je tedy nutné myslet na ochranu zdraví a se svěřenými nástroji a přístroji pracovat tak, abychom nedošli k úrazu.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Pepa Libický

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Oprava pantu svěšených dveří

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud máte problém s povoleným pantem u dveří, poradíme vám, jak odbrousit barvu a pant následně svařit. Také ukážeme, jak případně pant zbrousit.