reklama

Z obyčejného dřevěného špalíčku vytvoříte kouzelnou dekoraci

Vezměte si do ruky obyčejný dřevěný špalíček a vytvořte z něj třeba ptáčka. Že to není možné? Ale je, chce to jen trochu šikovnosti a zručnosti. A také trpělivosti. O trpělivosti a řezbářském řemesle by vám mohl vyprávět pan Josef Pospíšil z Uherského Brodu, který se vyřezáváním figurek ze dřeva baví vlastně celý život.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Láďa navštívil řezbáře, který vyrábí malé dřevěné ptáčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyřezávaní dřevění ptáčci

Snad každý z nás jako dítě vzal do ruky nůž a kousek dřeva a snažil se z něho vykouzlit nějakou figurku, nebo aspoň obyčejnou lodičku z kůry. Naše pokusy byly povětšinou neumělé, ale pokud jsme s prvním říznutím se do palce dřevo a nůž nezahodili, po čase se jistě naše vyřezané věci začaly podobat tomu, co měly představovat.

Tomuto řemeslu se říká řezbářství a v minulosti býval řezbář na každé vesnici. Umět pracovat se dřevem jen za pomoci řezbářského nože či dlátek je hotové umění. Do dnešních dob řezbářství přetrvalo spíše jako umělecký směr. Avšak stále se najde i dost kutilů, kteří se vyřezáváním ze dřeva i živí.

Jedním z takových kutilů, kteří propadli lásce k vyřezávání ze dřeva, je i pan Josef Pospíšil z Uherského Brodu. A ten nám ukázal, jak se z obyčejného malého špalíčku narodí dřevěný ptáček. Pan Pospíšil začal tím, že si při návštěvách u svých sousedů všiml vkusně vyřezaného páru stehlíků nade dveřmi. Tato práce ho natolik zaujala, že se ji chtěl naučit také. Jeho řezbářské výtvory se časem ustálily právě na vyřezávání dřevěných ptáčků z voňavého dřeva.

Výroba dřevěného ptáčka podle řezbáře
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba dřevěného ptáčka podle řezbáře

Sám říká, že minimálně stovka jeho dřevěných ptáčků se rozletěla do světa a dalších 200 má ještě doma. Nemyslete si, že pan Pospíšil pracuje s moderními řezbářskými dláty, soustruhem a dalšími potřebami. Stačí mu na to obyčejné zlomené kuchyňské nože. V tom totiž tkví právě ono kouzlo originality a je to opravdu za málo peněz hodně muziky. 

Postup práce

Při vyřezávání tvarů ze dřeva je potřeba mít na paměti několik základních pouček. Ne každé dřevo je vhodné na vyřezávání, volíme raději dřevo měkké (např. lipové, vrbové či ořechové). Nevhodné naopak je, ačkoliv patří mezi dřeva měkká, dřevo z jehličnanů, neboť obsahuje mnoho pryskyřice. Nicméně i přesto bývají jehličnany využívány v lidovém řezbářství, obzvláště při výrobě štípaných hraček či betlémů. 

Nejprve si tvar ptáčka předkreslíme na špalíček dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve si tvar ptáčka předkreslíme na špalíček dřeva

Obtížně se pak zpracovává dřevo tvrdé (např. dub nebo akát), kde je potřeba používat obráběcí nástroje. Pracuje především s dobře vyschlým dřevem, což minimalizuje následné nebezpečí vzniku trhlin. Zajímavostí je, že ačkoliv dřevo topolové patří mezi měkká dřeva, na řezbářské opracování není vhodné, a dokonce tupí pracovní nástroje.

Začneme tím, že si na vhodný špalíček lipového dřeva (je nejvhodnější pro začátečníky) předkreslíme tužkou tvar ptáčka. Potom nožem nebo řezbářským dlátkem začneme odkrajovat hrany a tvořit podobu ptáčka. Nečekejte, že budete mít za hodinu hotovo, řezbářské umění vyžaduje čas, trpělivost a zručnost. Josef Pospíšil, ačkoliv se výrobou dřevěných ptáčků zaobírá již léta, tvrdí, že finální tvar dostane ptáček po nějakých deseti hodinách práce.

Jakmile je ptáček nahrubo vyřezaný, musíme ho obrousit. Použijeme několik druhů smirkového papíru. Pan Pospíšil si broušení vylepšil tím, že používá starou zlomenou škrabku na paty, která je hrubší než smirkový papír. Dřevo se s ní opracovává velmi dobře.

Nakonec se ptáček nabarví a je hotovo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec se ptáček nabarví a je hotovo

Jakmile je ptáček ohlazen, přistoupíme ke konečné úpravě. Jemným dlátkem nebo špičatým tenkým nožíkem je potřeba vyznačit peří, zobáček a výraz. Minimálně 2 hodiny pak panu Pospíšilovi trvá, než ptáčka vybarví a dokončí. Aby měl ptáček opravdu výraz jako živý, používá Josef Pospíšil korálky jako oči ptáčků. 

A nenechte se mýlit, pan Josef Pospíšil se řezbářskému řemeslu nikdy nevyučil, jeho původní povolání je zedník a jeřábník. A když si tedy představíte, že tvrdé zednické ruce dokážou vykouzlit z kousku měkkého dřeva nádherné ptáčky, kteří jsou doopravdy jako živí, jistě se také pokusíte o nějaký ten umělecký řezbářský počin a zkusíte si něco vyřezat.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

A když zvládnete malé kousky, zkuste něco většího:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová