reklama

Problémy s pletí a nedostatek produktů na trhu přivedly Kláru Rott až k výrobě kosmetiky

Ke kosmetice jako oboru přivedly Kláru Rott dermatologické potíže zhruba před deseti lety a nedostatek přírodních výrobků na našem  trhu. V České republice nebylo v té době k dostání příliš přírodních produktů, a tak se začala o tento obor více zajímat. Studovala složení pleťových krémů a pátrala po kvalitním, vhodném krému pro svůj obličej.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Biokosmetiku bez chemie vyrábí v Lochovicích Klára Rott (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Všechny výrobky na trhu byly ale plné chemie. Protože Kláru přitahovala kosmetika už od dětství, padlo rozhodnutí zkusit si vyrobit krém sama.

Začátky nebyly lehké

Sedm dlouhých let trávila Klára Rott prací a vyděláváním peněz, aby získala finance na podnikání. „Všechny vydělané peníze jsem tehdy sypala do vývoje a doufala, že se mi podaří vybudovat něco vlastního. To se na štěstí podařilo. Během prvního roku jsem ale zjistila, že výrobu kosmetiky sama nezvládnu, a rozhodla se oslovit a přizvat ke spolupráci odborníky, což nebylo snadné. Když se to konečně podařilo, pustili jsme se společně do vývoje nového krému,“ vysvětluje začátky podnikání zakladatelka kosmetické firmy.

Láska k přírodě

„Už od dětství mě to táhlo ke kosmetice. Pamatuji si, že jsem jako malá holka zkoušela často míchat v mističkách různé směsi. Když se mi pak v mých dvaceti letech velmi zhoršila kvalita pleti, navštívila jsem několik lékařů – dermatologů, ale žádný z nich mi nepomohl,“ vysvětluje paní Klára impulsy, které ji přivedly k výrobě biokosmetiky. A tak se jednoho dne rozhodla prostudovat složení pleťového krému, který právě používala, přičemž zjistila, že obsahuje množství chemických látek, a velmi si přála vyzkoušet nějaký přírodní produkt.

Při výrobě biokosmetiky se používají výhradně přírodní produkty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výrobě biokosmetiky se používají výhradně přírodní produkty

Splněný sen

Už v začátcích podnikání věděla, co chce. Jejím snem bylo vyrábět přírodní kosmetiku beze stop chemie, a to na světové úrovni. Svůj sen si postupně plnila. „Plánovala jsem pustit se do výroby kvalitní biokosmetiky, kterou bych kromě Česka ráda nabízela a vyvážela i do světa,“ vysvětluje své cíle zakladatelka kosmetické značky Klára Rott.

„Nesmírně si vážím lidí, kteří dělají to, co mají rádi“, říká herečka Veronika Khek Kubařová, kamarádka paní Kláry. „Myslím si, že to je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou máme ve svém životě najít, protože každý má nějaké poslání, lásku, něco, co nás baví. A když se to skloubí s povoláním, které nás ještě nějakým způsobem živí, tak je to obdivuhodné,“ dodává Veronika Khek Kubařová.   

„Výroba kosmetiky je náročná, ale krásná činnost, při níž jsou nutné znalosti více oborů - chemie, zemědělství, bylinkářství i výrobních technologií. Navíc musíme splňovat přísná kritéria hygienická. Přesto budoucnost tohoto oboru u nás vidím celkem nadějně,“ objasňuje podmínky podnikání Klára Rott, jejíž kosmetické produkty se díky rozvoji výroby dostaly až do Švýcarska nebo Kanady.

Základem je technologické vybavení provozovny, což obnáší celkem velké počáteční náklady. Zanedbatelné není ani splnění legislativních požadavků a dalších povinností, které mohou některé budoucí podnikatele odradit. „Věřím, že kdo má dobrý nápad, vůli  a výdrž, uspěje. Vědomí a pocit, že vyrábíte věci, které reálně pomáhají lidem řešit jejich problémy a zlepšovat životy, je k nezaplacení,“ doplňuje Klára Rott.

Zakladatelku kosmetické firmy přivedly k výrobě bio kosmetiky dermatologické potíže
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zakladatelku kosmetické firmy přivedly k výrobě bio kosmetiky dermatologické potíže

Výroba pleťového krému

Postup výroby dvousložkového séra začíná gelem a výrobou hydrolátu, což se děje v destilátoru za pomoci vody a bylin. Díky páře, která během procesu proniká bylinami, vzniká kondenzací hydrolát neboli květinová voda. Do ní se přidávají extrakty bylin ve vysokých koncentracích, vyráběné macerací.

„Používáme celkem čtyřicet dva druhů bylin. Smícháním všech složek vznikne krásný, čirý gel. Olejová část u dvousložkového séra se vyrábí speciální metodou zahřívání, kdy se vzácné oleje spojí s extrakty a vitamíny, a vše se za dané teploty zahřívá a míchá do vychladnutí. Poté se směs uloží na dvacet čtyři hodin do chladicí místnosti a následně se plní do skleniček. Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o pouhé míchání surovin, stojí za tímto procesem mnohaletá dřina. Je totiž důležité, aby všechny látky fungovaly na pleti tak, jak mají,“ vysvětluje proces výroby zakladatelky kosmetické firmy.  

Klára Rott miluje cestování a dobrodružství, které ji inspiruje k práci. Nejraději vyráží s krosnou na zádech do přírody a na expedice, kde objevuje nová místa, seznamuje se se životem tamních obyvatel a jejich zvyky. 

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Vyrobte si vlastní medový krém:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Běla Nedorostová