reklama

Odvzdušnit radiátor není nic složitého, zvládnete to sami ve 4 krocích

Zavzdušněný radiátor je problém – způsobuje totiž nedostatečný výkon otopné soustavy, což se může v důsledku projevit na účtu za vytápění, případně snížit životnost oběhového čerpadla kotle. Přítomnost vzduchu v radiátorech může navíc zapříčinit jejich korozi. Náprava je naštěstí jednoduchá.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Udržujte topnou soustavu v pořádku, odvzdušněte radiátory (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Potřebovat budete misku na zachycení vody, hadr a klíč k odvzdušňovacímu ventilu. Pokud ho nemáte, můžete v nouzi použít i obyčejné kombinačky.

Jak poznat zavzdušněný radiátor

Jednoduše – špatně topí. Většinou tak, že teplá je jen jeho spodní část, zatímco horní díl radiátoru je studený nebo jen vlažný. Je to z toho důvodu, že se nahoře drží vzduch, který tam správně být nemá. Dalším projevem zavzdušněného topení jsou různé pazvuky, které se z něj linou – něco jako šplouchání vody. Způsobují to právě vzduchové bubliny.  

První krok: Kotel vypněte. Připravte si odvzdušňovací klíč nebo kleště. Odvzdušňovací ventil naleznete v horní části radiátoru. Nasaďte na něj klíč (kleště) a začněte pomalu otáčet ve směru hodinových ručiček. Zároveň pod ventil umístěte nádobu na zachytávání vody. Pozor – práci provádějte při zchladlém topení! Vzduch (a později voda) bude ucházet malým plastovým otvorem na obvodu ventilu. V případě potřeby s ním můžete otočit do požadovaného směru (aby třeba nestříkal na zeď).

Použijte speciální klíč
Použijte speciální klíč (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé ventily jdou povolit i šroubovákem
Některé ventily jdou povolit i šroubovákem (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Druhý krok: Jakmile při otáčení ventilem uslyšíte syčící vzduch, našli jste správnou polohu ventilu pro odvzdušnění. Teď už jen stačí počkat, až všechen vzduch unikne. To poznáte tak, že sykot bude postupně slábnout. Nakonec z ventilu začne unikat voda. To je správný okamžik pro zavření ventilu. Vodu zachytíte do připravené misky nebo kbelíku.

Třetí krok: Odvzdušňovací ventil uveďte do původní zavřené polohy. Stejný postup opakujete i na dalších radiátorech, které jsou zavzdušněné. Pozor, aby vám stříkající voda z radiátoru nezašpinila zeď – voda totiž nemusí být čistá a na malbě může zanechávat nevzhledné fleky.

Únik vody značí, že máte odvzdušněno
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Únik vody značí, že máte odvzdušněno

Čtvrtý krok: Pokud bylo topení hodně zavzdušněné, může jeho odvzdušněním dojít k nežádoucímu poklesu tlaku v otopné soustavě. V takovém případě je potřeba dopustit otopnou vodu, aby se tlak vrátil na původní hodnotu. Obvykle se tak děje kohoutem přímo na kotli, přesný postup se ale může podle jednotlivých typů lišit. Měli byste ho nalézt k návodu ke kotli. Pokud je tlak v pořádku, můžete kotel spustit a začít topit.

Tip:

Každý výrobce radiátorů používá jiný typ odvzdušňovacího ventilu. Pokud si tedy chcete pořídit klíč na odvzdušnění, kupte si univerzální – ten je kompatibilní s většinou výrobců, kteří na českém druhu radiátory prodávají.

Zdroj informací: vaillant.cz

Podívejte se, jak vyčistit radiátor:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč