reklama

Jaké škody může napáchat velký vítr?

Nedávné vichřice a tornádo nás donutily popřemýšlet nad sílou silného větru. Poryvy větru umí napáchat mnoho velkých i malých škod. Zničená střech, popadané větve a stromy, strhané elektrické vedení, rozbitá okna – o tom se mluví nejčastěji. Spolu s tím se objevují i rady, co a jak dělat, abychom byli v bezpečí a ochránili náš majetek. Nebo jak postupovat, když už se nám nějaká škodní událost stala.

I obyčejný vítr může napáchat velké škody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vichr však není nebezpečný jen pro naše auta, okna či střechy, utrpět při něm mohou třeba i naše vchodové dveře, na které často ani nemyslíme.

Pozor na rychlé a prudké zabouchnutí dveří

Při silném větru se nedoporučuje nechávat vchodové dveře od domu otevřené, a to ni na chvilku. Že jen chcete domů vynést tašky s nákupem nebo batohy po návratu z hor? Je sice otravné dveře pořád otevírat a zavírat, ale pro bezpečnost je to rozhodně lepší. Napadlo vás použít zarážku, aby se dveře nezabouchly? Ani to nedělejte.

„Je nutné dveře pečlivě zajistit a nedávat jen tak někam nějaký předmět, protože prudký pohyb dveří a náhlé zastavení o nějakou zábranu někde na zemi může způsobit torzi ve dveřním křídle a následné prasknutí prosklených částí, v extrémním případě i poškození celého dveřního křídla,“ varuje obchodní ředitel společnosti VP trend.

Při silném větru se nedoporučuje nechávat vchodové dveře od domu otevřené, a to ni na chvilku
Při silném větru se nedoporučuje nechávat vchodové dveře od domu otevřené, a to ni na chvilku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňte všechny nafoukaná smítka ze zádveří

Otevřete dveře a do zádveří vám vichr nafouká klacíky, suché listy a možná i nějaký ten kamínek. Pokud pak chcete dveře zavřít, je dobré tyto nečistoty odstranit. Mohly by totiž zničit těsnění dveří a ty by pak správně nedoléhaly.

Případné oděrky a nečistoty odstraňujte šetrně

Létající nepořádek vám zašpinil nebo poškodil dveře? V tom prvním případě je pomoc jednoduchá – vyčistěte je, ale dejte pozor na agresivní a abrazivní prostředky, kartáče, ale zapomeňte i na vapku. Vezměte si jen vlhký jemný hadřík a bláto, prach, případně nalepené listy nebo jehličí očistěte. Pokud jste ale po silném větru zjistili, že máte dveře poškozené, okamžitě kontaktujte odborníky, kteří vám poradí, jak postupovat.

Na silný vítr a jeho řádění se připravit v podstatě nelze
Na silný vítr a jeho řádění se připravit v podstatě nelze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Létající předměty – nebojte se prosklení

Prosklení ve vchodových dveřích má většina z nás. Ještě aby ne – skýtá to spoustu výhod – do zádveří se dostane světlo, dveře to ozvláštní, odlehčí, a navíc vhodně zvolené sklo, třeba pískované nebo vitrážové, prostě dobře vypadá. Dveře s prosolením jsou nejen hezkým, ale i funkčním doplňkem.

Prosklení je rozhodně odolné a není se čeho bát ani při silném větru. Létající větvičky nebo kamínky sklu rozhodně neublíží. Sklo ve výplni je natolik pevné, že ho lze poškodit velmi obtížně. Pokud už k prasknutí dojde, obvykle je to kvůli torzi, typicky právě při zabouchnutí průvanem do nějaké dveřní zarážky, nebo nešetrné práci v okolí dveří.

Kdo je připraven není překvapen

Na silný vítr a jeho řádění se připravit v podstatě nelze, co ale rozhodně lze je eliminovat následky řádění přírodního živlu. A nemusí to být zrovna jen silný vítr, patří sem například i úder blesku nebo velká voda. Pro všechny takové případy je určitě dobré mít majetkové pojištění nemovitosti – tedy domu, chaty, ale i rekreační chalupy – a poté samozřejmě i pojištěnou domácnost uvnitř se všemi ostatními stavbami okolo domu jako je například altán, pergola nebo skleník.

„Důležité je správně volit výši pojistných částek, aby v případě škody skutečně vynahradily zničené věci a stačily k pořízení nových srovnatelných,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny.

Pro všechny takové případy je určitě dobré mít majetkové pojištění nemovitosti
Pro všechny takové případy je určitě dobré mít majetkové pojištění nemovitosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Spoléhat ale jen na pojištění samozřejmě nestačí. Rozhodně se nevyplácí podceňovat výstražné informace o blížícím se nebezpečí. Například pojišťovna UNIQA svým klientům k pojištění posílá varovné SMS, v nichž upozorňuje na blížící se extrémní výkyv počasí, aby zákazníkům umožnila náskok do přípravy. SMS jsou cílené na konkrétní PSČ klienta a obsahují kormě specifikace druhu události i časové vymezení, jak dlouho bude nepohoda v daném místě trvat.

Zdroj informací: UNIQA; VP trend

Vyrobte si sušák na prádlo, na který silný vítr neplatí:

Publikováno: 8. 3. 2022, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce