Odbočení zásuvky do druhé místnosti je často jedinou možností, jak do takové místnosti dovést elektrický proud. Pokud jste v pracích s kabely a elektrickou energií amatéři, rozhodně se spolehněte na práci profesionála a pozvěte si elektrikáře. Budete tak mít jistotu, že proud povede tam, kam má, a vás v noci nebudou pronásledovat děsivé sny o tom, jak vám od špatně zapojené zásuvky vyhořel byt.

Odbočení zásuvky do druhé místnosti
Stává se to u novostaveb, ale také při rekonstrukcích objektů. Máme šikovnou místnost, ale ouha - chybí nám v ní přívod elektřiny. Nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak lze elektřinu do místnosti přivést, je odbočení zásuvky do druhé místnosti.
V první řadě je potřeba upozornit, že i na takovou práci musíte mít oprávnění. Zkoušet amatérsky odbočit zásuvku do druhé místnosti je poměrně velký hazard, který si možná na první pohled neuvědomíte. Pokud vám laicky zapojená zásuvka "jen" vyhoří a vyhodí pojistky v celém domě, budete mluvit o velkém štěstí.
V případě, že nejste odborníky na zapojování elektrických kabelů a nemáte to správné osvědčení, pozvěte si raději domů elektrikáře. Cena, kterou zaplatíte za odbočení zásuvky provedené profesionálem, nakonec bude mnohonásobně menší, než když budete volat hasiče a pojišťovnu.
Kudy tudy?
Nejideálnější je stav, kdy budeme vést odbočku ze zásuvky pouze skrze stěnu v obou místnostech. Prvořadým úkolem je vypnout příslušný jistič. Dále pak, přestože je jistič vypnutý, vyzkoušíme elektrikářskou zkoušečkou, zda v zásuvce opravdu není elektřina.

Jakmile máme 100 % jistotu, že je zásuvka bezpečná, odmontujeme plastový kryt slabším plochým šroubovákem. Pod plastovým krytem na nás čeká kovový rámeček, upevněný většinou na dvou šroubcích. I ten je potřeba sejmout. V rámečku je usazeno tělo zásuvky s přívodním kabelem. Při odšroubování zásuvky dáváme pozor, abychom neporušili zapojené dráty. Protože to je zásuvka, musí zde být tři žíly - fáze, nulák a ochrana.

Nyní máme vnitřní krabičku prázdnou a zbyl jen plastový obal. Na zadní stěně krabičky jsou naznačena dvě kolečka (u novějších typů jsou to bílá kolečka, u starších šedých krabiček jsou zde výseče). Tudy budeme provrtávat stěnu do druhé místnosti. Na druhé straně stěny pak budeme mít otvor, a ten poslouží jako ukazatel místa, kde budeme vykružovat nový otvor pro novou krabičku.
V první místnosti jsou zásuvky ve výšce 29 cm, takže tuto výšku použijeme i v druhé místnosti. Vyměříme si tedy danou výšku, ale posuneme se od vyvrtaného otvoru poněkud stranou, abychom novou krabičku nevykroužili v zádech té původní. Na vykroužení kulatého otvoru použijeme univerzální nastavitelný vykružovák. Na něm si nastavíme odpovídající rozměr krabičky v průměru, zde to bude 72 mm. Vykružovák upneme do hlavice vrtačky a opatrně začneme tvořit otvor.

Pokud budeme potřebovat i další přípojku, například zásuvku na kabel internetu, rovnou si vytvoříme druhý otvor vedle. Po vytvoření jednoho (případně dvou otvorů) očistíme místo od prachu a připravíme si kabel.
Použijeme kabel CYKY J 3 x 2,5 černé barvy se 3 vodiči průřezu 2,5 mm. Je to PVC kabel s pevnými měděnými vodiči pro pevné uložení do země, zdi, omítky nebo na vzduchu bez mechanického namáhání. Kabel je odolný proti UV záření i proti šíření plamene a splňuje normu ČSN EN 60332-1-2.
Nařízneme podélně vrchní černý ochranný potah a vyjmeme všechny tři vodiče, které jsou ukryté uvnitř. Vodiče bude potřeba připravit - elektrikářskými kleštěmi odstraníme malý kousek začátku kabelu a odhalíme měděné drátky. Druhý konec kabelu provlékneme skrze vyvrtaný otvor ve stěně.

Při čelním pohledu na zásuvku platí, že zemnící kolík (připojen žlutozeleným vodičem) je nahoře. Levá dutinka je spojena s fázovým vodičem s napětím, což je hnědý nebo černý vodič, a pravá dutinka je spojena s pracovním nulovým vodičem, který má světle modrou barvu. Tato orientace i barvy vodičů jsou předepsány ČSN a jsou povinné.
U moderních zásuvek jsou spoje u dutinek pro kabely tzv. nacvakávací. Není potřeba je již zpevňovat šroubkem, jako tomu bylo v minulosti u starších typů. Volné vodiče z provléknutého kabelu tedy spojíme v dutinkách s těmi stávajícími, které již v zásuvce jsou.

Nacvaknuté vodiče poskládáme okolo těla zásuvky tak, aby nedošlo ke kontaktu s ostatními, tělo vrátíme do krabičky. Krabičku přišroubujeme a pevně dotáhneme. Nakonec nasadíme plastovou krytku zásuvky a opět zajistíme šroubkem. Tím jsme uvedli původní zásuvku do provozuschopného stavu.
Odbočení zásuvky
Nyní se přesuneme do druhé místnosti, kde na nás čeká kabel, trčící ze zdi. Kabel provlékneme naznačeným otvorem v zadní části plastové krabičky, nařízneme černý ochranný obal a vyjmeme vodiče. Jejich konce opět elektrikářskými kleštěmi nařízneme a odstraníme kousek bužírky. Než začneme připravovat vodiče, musíme krabičku pečlivě přišroubovat ke zdi. Podle stejného principu - tedy fáze vlevo, nulák vpravo a ochrana na kolík rozmístíme vodiče a nacvakneme je do těla nové zásuvky.
Zásuvku pak usadíme do krabičky a zajistíme bočními šroubky. Nasadíme krytku zásuvky a dotáhneme šroubkem. Pokud budeme zapojovat zásuvek víc, postupujeme stejným způsobem. Na závěr uvedeme jističe do pracovní polohy a vyzkoušíme zkoušečkou, zda zásuvka funguje. Pokud ano, můžeme do ní bez obav zapojit kýžený spotřebič.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického
A zde se podívejte, jak na to:
Publikováno: 7. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová
, Profil autora: Martina Pilzová