reklama

Jak si postavit skleněnou designovou stěnu, která se dá posouvat?

Designová skleněná stěna k uzavření terasy a proměně venkovní kuchyně se jeví být ideální záležitostí. Do prostoru nefouká, nesněží ani neprší, je vidět dovnitř i ven a celkový design působí nadčasově a originálně. Pojďte si takovou stěnu vyzkoušet také.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Skleněná designová posuvná stěna ozvláštní vaše letní sídlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Designová skleněná stěna

Jak si jistě ještě pamatujete, stavíme takové nadčasové a vymazlené venkovní sídlo, do kterého se snažíme přivést moderní technologie, ale nenarušit ráz venkova. Napadlo nás použít prosklené posuvné stěny a vytvořit z venkovní kuchyně uzavřený i otevřený prostor, kde budeme viděni a zároveň budeme i my vidět do okolí. 

Systém je možné instalovat v půdorysném tvaru rovném nebo v segmentu s libovolnými úhly nebo ve tvarech obdélníku či čtverce
i (Zdroj: Profiltechnik)
Systém je možné instalovat v půdorysném tvaru rovném nebo v segmentu s libovolnými úhly nebo ve tvarech obdélníku či čtverce

Výhody posuvných skleněných stěn

Celoskleněný posuvně skládací systém je bez svislých profilů na křídlech, zasklený bezpečnostním kaleným sklem. Zvukový útlum je Rw = 22 dB, zvukový útlum s utěsněnou spárou Rw = 29 dB. Otevírání lze zvolit dovnitř nebo ven. Křídla je možné odsouvat na jednu stranu, na obě strany nebo i přes roh. Systém je řešený jako bariérový s přiznaným dolním rámem nebo bezbariérový s rámem v podlaze.

Systém je konstruovaný jako výškově seřiditelný s dvoudílným horním vodicím profilem. Veškeré kování je skryto v profilech. Otevřená křídla jsou zajištěna v krajní poloze proti nechtěnému pohybu. Systém je možné otevírat z vnitřní strany jednostranným ovládacím knoflíkem nebo z obou stran dvoustranným knoflíkem.

Systém můžeme instalovat v půdorysném tvaru rovném nebo v segmentu s libovolnými úhly, také ve tvarech obdélníku nebo čtverce. Mezi křídly je přiznaná spára 3 mm široká jako mikroventilace uzavřeného prostoru. Spáru je možné variantně utěsnit silikonovým bezbarvým těsněním. Touto spárou může při dešti vniknout určité množství dešťové vody dle intenzity a tlaku deště.

Zasklení je provedeno bezpečnostními kalenými skly v tloušťkách 8 nebo 10 mm - podle velikosti pozice. Odvodnění je provedeno přes spodní vodicí profil okapnicovými otvory. Barva profilů je možná ve všech odstínech stupnice RAL. Obsluha je jednoduchá.

Systém je vhodný pro použití k prosklení balkónů a lodžií. Hodí se též k prosklení obvodových stěn pergol, altánů a zastřešených teras. Pořízením této lehké zimní zahrady získáte další obytný prostor chráněný před venkovní nepohodou pro dobu od jara do podzimu. V případě vytápění (například infrazářičem) poslouží podle potřeby i v zimním období.

Křídla je možné odsouvat na jednu stranu, na obě strany nebo i přes roh
i (Zdroj: Profiltechnik)
Křídla je možné odsouvat na jednu stranu, na obě strany nebo i přes roh

Přípravné práce

Protože budeme skleněnou posuvnou stěnu instalovat do našeho venkovního sídla, je potřeba provést drobné stavební úpravy. Objednali jsme si skleněnou stěnu na míru a budeme ji upevňovat do rámečku s trny. Tento rámeček se musí nejprve uchytit do ostění. 

Pro nás to bude znamenat srovnání podkladu na zemi, odstranění všech nerovností a položení rámečku. Podlahu či podklad musíme zbavit všech nečistot.

Podobná práce nás čeká i před instalací horního dílu rámečku. V našem případě máme v horních partiích připevněný trám, který ale vzhledem k nerovnostem původní stěny není úplně přesně ve vodováze. Abychom si ušetřili práci se zdlouhavým zaměřováním klasickou vodováhou, využijeme laser.

Kapro Green Prolaser Bambino je malý kompaktní křížový laser se zeleným paprskem a dosahem až 15 m. Je ideální pro práci v interiéru, sádrokartonářské, stavební, obkladačské a jiné práce, má snadné zaměření a použití, paprsky lze samostatně vypínat podle potřeby, čímž dochází k prodloužení životnosti baterií. Laser zajišťuje přesnost +/- 0,4 mm/m, samonivelační rozsah je 3° a šířka laserové linky 2,5 mm v 5 m vzdálenosti.

Přeměřením jsme zjistili, že trám vykazuje odchylky, a tudíž bude potřeba jej dorovnat. Dorovnání provedeme pomocí příložky, kterou přivrtáme k trámu. Další vyrovnání nám zajistí plastové destičky. Ty nařežeme pomocí úhlové brusky a kotouče na plasty.

Kompaktní laser se zeleným paprskem odhalí každou nerovnost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kompaktní laser se zeleným paprskem odhalí každou nerovnost

Scheppach AG600 je elektrická úhlová bruska s kotoučem 115 mm. Je vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání obkladů a podobně. Motor má výkon 600 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, ta zajišťuje vysoký točivý moment a rukojeť, kterou lze nastavit do dvou různých poloh. Je proto ideální pro praváky i leváky.

Kryt kotouče je snadno nastavitelný bez použití nářadí. Aretace vřetene je důležitá pro snadnou výměnu kotouče a bezpečnostní spínač zajistí pohodlnou práci. Díky štíhlému tělu a nízké hmotnosti se bruska snadno ovládá a dobře se vede i jednou rukou.

Skleněná designová posuvná stěna ozvláštní vaše letní sídlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Skleněná designová posuvná stěna

Nasazení rámu

Jakmile máme trám dokonale vyrovnaný, ukotvíme do něj kotvicí trny se závitem. Chcete-li usazovat skleněnou stěnu přímo na stávající cihlovou nebo dřevěnou stěnu, připravte si podobný podklad, na který budete následně usazovat kovový profil pro vyrovnání nadpraží. Profil usadíme do trnů se závitem, nasadíme podložku a upevníme matkou. Přesah trnu odřízneme úhlovou bruskou. 

Kovový profil upevněte maticí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kovový profil upevněte maticí

Na profil nasadíme horní kolejnici, upevníme svěrkami a začneme postupně upevňovat. Než kolejnici upevníme definitivně, musíme označit místa, kde se budou vrtat otvory.

Otvory v kolejnici musí mít závit. Pokud jej budeme vytvářet sami, musíme si nejprve samotný otvor předvrtat vrtákem (zde použit vrták č. 4) a potom použít vrták větší na rozšíření otvoru (zde použit vrták 6,7 mm). Do takto předvrtaného tvoru potom použijeme závitník a nastavíme vrtačku na pomalé otáčky. Kolmo k otvoru potom tvoříme závit.

Do profilu navrtejte otvory
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do profilu navrtejte otvory

Na kovový profil s vytvořenými závity pak nasadíme celý rám. Rám bude vhodnější i efektivnější složit na zemi a zavěsit jej do profilu už sestavený. Každý díl je na koncích osazen gumovými spojnicemi, které se pomocí gumové paličky sbijí do sebe.

Použijte gumovou paličku, abyste hliníkový rám nepoškodili
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte gumovou paličku, abyste hliníkový rám nepoškodili

Na všechny konce se pak nasadí krytky a zašroubují se. Než nasadíme rám na profil, sloupneme zadní ochrannou fólii.

Všechny rohy rámu zakryjte krytkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Všechny rohy rámu zakryjte krytkami

Rám k profilu přišroubujeme nerezovými šrouby. Jelikož dojde k tření oceli, pomažeme šrouby grafitem. Tím zamezíme nadměrnému tření a "kousnutí" šroubu v závitu. Usazený rám se musí vycentrovat, aby byl opravdu v dokonalé rovině. K tomu slouží šrouby ve vnitřní kolejnici.

V kolejnici jsou vyrovnávací šrouby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V kolejnici jsou vyrovnávací šrouby

Spodní díl rámu je rovněž potřeba usadit do roviny, k tomu nám poslouží malé plastové klínky, které vsuneme pod rám a vodováhou nebo laserovým měřidlem zjistíme odchylky.

Spodní rám kvůli nerovnostem vypodložte klínky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní rám kvůli nerovnostem vypodložte klínky

Vyrovnaný rám ukotvíme pomocí kotvicích kovových patek a šroubů. Nezapomeneme nasadit hmoždinky.

Nezapomeňte na hmoždinky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomeňte na hmoždinky

Celou plochu podkladu je nutné stále udržovat v čistotě - bez hrubých nánosů písku či kamínků, ale také bez prachu. K tomu nám pomůže průmyslový vysavač s velkou sací silou.

Scheppach ASP 20-ES je výkonný vysavač na mokré i suché vysávání s kapacitou zásobníku 20 l. Je skvěle vybavený. Má odolné tělo z nerezu, čtyři otočná kolečka a velké madlo pro snadnou manipulaci, integrované držáky na dlouhý kabel i příslušenství, integrovaný vývod pro funkci foukání, dlouhou hadici o velkém průměru 38 mm a beznástrojový systém pro snadnou a rychlou výměnu filtru.

Díky značné délce kabelu i hadice má velký dosah. Celý vysavač je velmi kompaktní a nepotřebuje tak příliš místa na skladování. Podlahová hubice má přepínání pro hladké podlahy a koberce.

Nasazení skleněných křídel stěny

Skleněná křídla jsou nahoře i dole opatřena lištami s 2 vodicími koncovkami (kvůli stabilitě v rámu), která se usazují do výseče v horním a dolním dílu rámu. Křídla tedy opatrně nasadíme, abychom sklo nepoškodili. Nejprve nasadíme první koncovku do výseče, popojedeme s celým křídlem do kolejnice a zasadíme koncovku druhou. Křídlo je zajištěno a můžeme s ním plynule pohybovat v kolejnici. 

Do spodního rámu pak opět předvrtáme otvory a vytvoříme závit. Potom spojíme kotvicí patky upevněné v podkladu na zemi s rámem a sešroubujeme. Je lepší spojovat rám s patkami v podkladu teprve poté, co jsme nasadili křídla stěny. S křídly se totiž bude manipulovat a je třeba je seřizovat. Nejspíš by bylo nutné upevněný rám uvolnit, aby nedocházelo k pnutí a možnému prasknutí špatně usazeného skleněného křídla. Když máme jistotu, že jsou křídla dobře seřízena a dokonale usazena, zafixujeme rám k patkám.

Dokončení

Na vedlejší stěnu je potřeba přimontovat tzv. protikus, ve kterém je usazený magnet. Sem budeme posouvat a otevírat naši skleněnou stěnu a magnet zajistí její fixaci. Až bude v létě horko, budeme moci skleněnou stěnu otevřít celou (nebo napůl) a osvěžit se čerstvým vzduchem zvenku.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Na celý postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová