reklama

Prší vám na hlavu? Jak zjistit, kudy vám do střechy zatéká

Zatéká vám do domu střechou? Najít díru, kudy se vlhkost do domu dostává, není někdy vůbec jednoduché. Přesto existuje několik spolehlivých rad, jak netěsnost najít a také, jak problém vyřešit. Chce to ale trochu praxe. A hlavně, pokud je střecha vysoko a pod velkým sklonem, nechte problém vyřešit pokrývačem. Pohyb po střeše totiž může být pro laika nebezpečný.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Najít díru ve střeše dá trochu práce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díra ve střeše je problém

Netěsnost střešního pláště se často projeví tím, že se objeví mokré fleky na stropě nebo tak, že při dešti stéká voda po pojistné hydroizolaci. Pokud takové projevy pozorujete, pak je jasné, že střešní plášť má poruchu. Další netěsnosti často vznikají kolem oplechování komína. Ve většině těchto případů se nejedná o vadu materiálu, ale o špatně odvedenou práci pokrývače.

Pokud je střecha v záruce, požádejte o opravu přímo jeho. Dávejte si pozor také u firem, které dnes ve velkém instalují na střechy fotovoltaické panely. Jejich neodborné ukotvení ke střeše může zadělat na další velký problém s její těsností.

Povolený šroub nebo prasklá taška

V případě plechových střešních krytin se netěsnosti často projevují špatně dotaženými, nebo naopak přetaženými šrouby, kterými se krytina ke střešním latím kotví. Voda kolem netěsností prosákne a začne stékat po pojistné hydroizolaci – na jejím konci (u okapové hrany) pak pozorujete kapky vody. To je méně závažná porucha. Horší je, když se voda dostane i přes hydroizolaci do teplené izolace a pak do interiéru.

Pokud tedy dochází k zatékání přes plechovou střešní krytinu, zkuste překontrolovat utažení všech šroubů, které leží nad místem, kde se kapky vody projevují. Prohlédněte celý pás střešní krytiny od okapové hrany až po hřeben.

V případě betonové střešní krytiny může jít o prasklou tašku, kterou můžete vyměnit za novou. Dočasným řešením může být přetmelení prasklé tašky speciálním tmelem, který dalšímu pronikání vody zamezí. Tmel je ale potřeba po několika letech odstranit a nanést znovu – časem totiž degraduje.

Někdy stačí jen překontrolovat dotažení šroubu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Někdy stačí jen překontrolovat dotažení šroubu

Netěsnosti kolem komína

Voda často pronikne střešním pláštěm kolem špatně utěsněného komína. Hodně řemeslníků provádí jeho oplechování ledabyle – to znamená bez přídavného plechového límce. Tmel, který se k utěsnění komínů používá, po pár letech zteří a přestane těsnit.

Pokud se voda dostane přes oplechování a následně i přes pojistnou hydroizolaci (u hospodářských budov se pojistná hydroizolace často nepoužívá vůbec), začne zatékat do interiéru. Pak nezbývá, než krytinu kolem komína odstranit a oplechování udělat znovu a pořádně.

I sebelepší tmel po čase degraduje a je lepší místo přetmelit
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
I sebelepší tmel po čase degraduje a je lepší místo přetmelit

Udržujte střechu čistou

Listí, větve a další nečistoty mohou zanést odtokové kanálky ve střešní krytině, které slouží k odvodu dešťové vody. Rovněž tak může dojít k zanesení lemů oplechování – voda pak přes ucpané místo začne přetékat a může vniknout do střešního pláště. Proto je důležité udržovat střechu v čistotě. V případě plechových krytin si dávejte pozor také na její odření – pokud k němu dojde, co nejrychleji postižné místo přetřete opravnou barvou.

Zanesené oplechování komína
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zanesené oplechování komína

Kdy voda nemusí znamenat problém

Ne vždy znamená voda na pojistné hydroizolaci problém. Jejím účelem je zachytávat vlhkost, která na spodní straně krytiny kondenzuje. Kapky pak dopadnou na hydroizolaci, stečou po ní, a tím jsou odvedeny mimo střešní plášť. Porucha hydroizolace se tak projevuje hlavně při dešti, kdy po ní stékají praménky vody. V ostatních případech půjde patrně jen o výše zmíněnou kondenzaci, která je běžným jevem.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak si poradit s izolací dvouplášťové střechy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč